«
Yenilenebilir Enerjiden Nasıl Kazanç Sağlanır?

Enerji tüm dünyada günlük yaşamın devam etmesini sağlayan en önemli unsur olmakla birlikte bu kadar yoğun şekilde tüketilmesi kaynak sorununu da beraberinde getirmiş ve son yıllarda yenilenebilir enerji kaynakları bu soruna çare olarak gösterilemeye başlanmıştır.

Mevcut kaynakların günden güne  yetersiz kalması yanında doğada açtığı tahribat nedeni ile de tercih edilen bu yöntem aynı zamanda sonsuz enerji anlamına da gelmektedir.

Yenilenebilir enerjiden para kazanmak isteyenler için hazırladığımız yazımız yatırımcılar için rehber niteliğindedir.

Yenilenebilir Enerji Nedir?

Dünyada her geçen gün açığa daha fazla çıkan enerji açığına çözüm bulmak için geliştirilen yenilenebilir enerji modeli tabiat içerisinde kendiliğinden açığa çıkan enerjiden faydalanmak üzere kurulmuş sistemler olarak tanımlanabilir. Geleneksel enerji elde etme yöntemlerinin tüketime dayalı olarak nihayetinde kaynaklarının tükeneceği kaçınılmazdır. Ayrıca bu yöntemler bir kaynaktan elde edilen enerjiyi doğrudan değil, çeşitli aşamalardan geçirdikten sonra kullanıma sunmaktadır. Oysa yenilebilir enerji kaynakları doğrudan elde edilmekte ve sonsuz bir döngü içerisinde üretim yaparak muazzam bir kaynak olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle geleneksel enerji üretim araçlarının yerini almaya başlayan yenilebilir enerji geleceğin dünyasındaki yerini alması kaçınılmazdır.

Yenilenebilir Enerji Modelleri Nelerdir?

Doğal kaynaklardan elde edilmesi nedeni zaten açığa çıkan bir enerjiden fayda sağlayan yenilebilir enerji kömür, petrol, doğalgaz gibi tükenmesi kaçınılmaz olan kaynaklardan çok daha avantajlıdır. Doğanın bu konuda çok sayıda alternatif sunması da coğrafi konuma göre seçenek avantajları sunmaktadır. Örneğin rüzgarlı bir coğrafya rüzgar üzerinden yenilebilir enerji üretimine geçebilirken, sıcak bir ülke güneş üzerinden yeterli enerjini elde edebilir. Bu örnekler dışında diğer yenilebilir enerji modelleri aşağıdaki gibidir.

  • Rüzgar Enerjisi
  • Hidrolik Enerji
  • Güneş Enerjisi
  • Jeotermal Enerjisi
  • Biokütle Enerjisi
  • Gelgit Enerjisi
  • Dalga Enerjisi
  • Hidrojen Enerjisi

Yukarıda belirttiğimiz yenilebilir enerji çeşitlerinin ortak özelliği doğadaki belli hareketlerin tetiklediği olaylar sonucunda kendiliğinden ortaya çıkmasıdır.

Yatırım Aracı Olarak Yenilenebilir Enerji

Günümüzde pek çok ülke yenilebilir enerji avantajlarından yararlanmak için yatırımcıları bu alana teşvik etmek amacı ile önemli destekler sunmaktadır. Yenilenebilir enerji maliyetlerinin diğerlerine göre düşük olmasını da fırsat bilen yatırımcıların bu alana yönelmesi son yıllarda artmıştır.

Güneş enerji sistemleri üzerinden bir örnekleme yapacak olursak, ortalama güneş ışığına maruz kalan bir bölgede 1000 metrekarelik bir çatıya kurulacak panelden ortalama 250.000 KW enerji elde etmek mümkün olurken bunun yıllık geliri yaklaşık 35.000 dolar olarak karşılık bulmaktadır.

Ayrıca yenilenebilir enerji devlet destekleri arasında 10 yıl boyunca devletin alım garantisi vermesi de önemlidir. Bunun yanında gerek kamu gerekse de özel bankalar yenilebilir enerji yatırımcıları ,için son derece uygun oranlarda kredi imkanı sağlamakta ve bu da bu alana ilgi duyanları cezbetmektedir.

İlginizi çekebilir: Geleceği Şekillendirecek En İyi Sektörler

Bir Cevap Yaz
Yazıyı Puanla !

Yatırımkulis Hakkında

avatar

Yatırımkulis

Yatırımkulis.com olarak ziyaretçilerimize yatırım fikirleri, para yönetimi ve daha birçok finansal konuda fikir alışverişinde bulunma amacındayız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *