«
Pandemi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hiç kuşku yok ki tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgını her kesimden insan üzerinde etki bırakmıştır. Ancak özellikle dar gelirli vatandaşların ekonomik açıdan çok daha şiddetli hissettiği salgının hasarlarını azaltmak amaca ile pek çok ülke bu süreçte vatandaşlarına destek paketleri açıklamış, ülkemiz de pandemi destek başvurusu yapan vatandaşlarına gerekli yardımı yapmayı planlamıştır.Birçok kişiyi ilgilendiren pandemi desteği nasıl alınır sorusuna tüm detayları ile yanıt verdiğimiz yazımızda merak edilen tüm sorulara yanıt bulmak mümkündür.

Pandemi Desteğine Kimler Başvurabilir?
Ülkemizde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen pandemi nakit desteği e-devlet üzerinden yürütülmektedir. Bu zorlu süreçte ekonomik olarak zor durumda kalanları rahatlamayı amaçlayan destek hane başı değerlendirme sonucu verilmekte olup, aşağıda yer alan özelliklere sahip olanlar yararlanamaz.
• Faz1 ve Faz 2 kapsamında nakit yardımı almış olanlar
• 5510 sayılı kanun çerçevesinde çalışan 4/A kamu işçileri
• 5510 sayılı kanuna tabi olan 4/C li memurlar
• Sosyal Güvenlik Kurumundan bir geliri olan ya da aylık alan emekliler
• İŞKUR aracılığı ile dağıtılan işsizlik ödeneğinden yararlananlar.
• İŞKUR kısa çalışma ödeneği alanlar.

Pandemi Desteği Ne Kadardır?
Başvuranların TC kimlik numaralarının son rakamına göre belirlenerek sistemde doğması muhtemel yığılmaları amaçlayan Bakanlık, gerekli incelemeler ardından şayet kişi gerçekten bu yardıma ihtiyacı var ise 1000 tl nakit para yardımı yapmaktadır.
Söz konusu yardım kişilerin beyan ettiği banka hesabı olması halinde hesaplarına, yok ise PTT şubelerinden kimlik ibra etmeleri ardından elden verilmektedir. 1000 TL pandemi yardımı başvurusu sırasında yanlış veya yanıltıcı bilgi verenler yardım alsalar dahi bu parayı yasal faizi geri iade etmeleri gerekmektedir.

Pandemi Destek Kriterleri
Yukarıda da belirttiğimiz gibi e-devlet üzerinden yapılan başvurularda pandemi desteği sağlanacak kişilerin belli kriterlere sahip olması gerekmektedir. Gelir ve hane halkı sayısı gibi ekonomi çerçevesinde belirlenen kriterlere uygun olduğunu düşünenler e-devlet ekranındaki sayfalarda yer alan kısımları eksiksiz e doğru şekilde doldurmalıdır.
TC kimlik numarası başta olmak üzere isim ve soyisim bilgileri, resmi ikamet adresi, medeni durum ve e posta gibi kişisel bilgilerin verilmesi ardından çalışma durumu ile ilgili kısıma geçilir. Burada kişiden şayet çalışıyorsa işteki durumu ve maaşı, sosyal yardım alıp almadığı ve oturduğu evin kira durumu gibi sorulara yanıt vermesi istenmektedir. Varsa banka hesaplarına dair bilgiler ve hane halkından kaç kişinin çalıştığına yönelik soruların yanıtlanması ardından başvuru tamamlanır.
Pandemi nakit destek ödemesi almak için TC kimlik numarasının son rakamı 0 olanlar pazartesi, 2 olanlar Salı, 4 olanlar Çarşamba, 6 olanlar Perşembe ve 8 olanlar Cuma günü başvuru yapabilirler.

İlginizi çekebilir: Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Hakkında Merak Edilenler

Bir Cevap Yaz
Yazıyı Puanla !

Yatırımkulis Hakkında

avatar

Yatırımkulis

Yatırımkulis.com olarak ziyaretçilerimize yatırım fikirleri, para yönetimi ve daha birçok finansal konuda fikir alışverişinde bulunma amacındayız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *