«
Finansal Okuryazarlık Nedir? Hayatımıza Katkıları Nelerdir?

Kurumların olduğu kadar bireylerin de birikimlerine doğru yön verecek, finans alanında ihtiyaç duydukları an bilgi ve deneyimi ile yanlarında olacak finans uzmanlarına ihtiyacı vardır. Basit bir dille söyleyecek olursak; “finansal okuryazarlık kişi ya da kurumların finans alanındaki kılavuzudur”, şeklinde bir tanım getirebiliriz.

Tüm yönleri ile detaylı şekilde ele alacağımız yazımızda bu alan ile ilgili merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Finansal Okuryazarlığın Önemi

Her ne kadar belli bir bütçeniz olsa da bunu doğru yönetmek çok önemlidir. Birçok insan aslında ihtiyaçlarını karşılayacak kadar gelir elde etmesine rağmen gelirini doğru yönetemediğinden dolayı mali sıkıntılar yaşamaktadır. Finansal okuryazarlık hayatınızın finans alanını yönetmenize yardımcı olarak geleceğe sağlam yatırımlarınızı sağlar. Elinizde birikimleri doğru alanlara yönlendirmeye katkı vermesi sayesinde sizin ve ailenizin geleceğini garanti almayı kolaylaştırır.

Finansal Okuryazarlık Alanları Nelerdir?

İster kişi olsun ister kurum, idare edilmesi gereken belli bir bütçeye sahip herkes finansal okuryazarlık kavramı hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Aşağıdaki alanlar üzerinde denetim yapmayı kolaylaştırarak mali disiplin elde edilmesinde önemli bir görevi vardır.

# Gelir-Gider Tablosu Oluşturmak

Gelir ve gider arasındaki farkın olumlu ya da olumsuz çıkmasına göre bir bütçenin kar ya da zarar ettiğini söyleyebiliriz. Bu da ancak net şekilde oluşturulacak bir gelir-gider tablosu sayesinde görülebilir. Bu tablonun amacı harcama veya gelir kalemlerini tek tek görmek ve kar veya zararın nereden geldiğini tespit etmektir.

# Tasarruf Yapılmasını Teşvik Etmek

Ne kadar gelire sahip olursanız olun, belli bir tasarruf planına sahip olmadığınız sürece gelirinizi uzun vadeye taşımanız güçleşir. Finansal okuryazarlık, tasarruf etmenin çeşitli yöntemlerini yaşamınızın farklı alanlarında uygulamanızı öğretecek ve geleceğe çok daha güvenli bakmanızı sağlayacaktır.

# Yatırım Yapmak

Düzenli bir gelirinizin varsa bunu çoğaltarak geleceğe taşımanın en etkili yolu yatırım yapmaktır. Finansal okuryazarlık yatırım alanları konusunda detaylı bilgi edinilmesini sağladığından, birikimlerinizi doğru yatırım kalemleri üzerinden değerlendirmeniz adına değerli fırsatlar sunar.

Finansal Okuryazarlığın Avantajları Nelerdir?

Bütçesine ve yatırımların en doğru yönü vermek isteyenler finansal okuryazarlık alanında eğitim alması gerekmektedir. Aşağıdaki işlemeleri kolayca yapabilmek adına gerekli olan bu eğitimden dileyen herkes yararlanabilmektedir.

 • Faiz işlemlerini tüm yönleri ile yapmaya olanak sağlar
 • Tasarruf konularında son derece etkili ve uygulanabilir yöntemler elde edilmesini sağlar.
 • Dışardan karmaşık görülen her çeşit faiz hesaplamalarının yapılmasını öğretir.
 • Gerçekçi bütçeler oluşturularak mali disiplin edinilmesini kolaylaştırır.
 • Gelir-gider tablosu oluşturulmasına katkı vererek sağlam bir bütçe sahibi olunmasına destek verir.

Finansal Okuryazar Nasıl Olunur?

Finans gibi hayatı doğrudan etkileyen önemli bir konuda söz sahibi olma ve belirli bir bütçenin kaderini tayin etmek için bu alanda eğitim almayı gerektirir. Finansal okuryazarlıköneminin gün geçtikçe anlaşılması ile birlikte artan talep doğrultusunda bu alanda sertifika veren kurumların sayısı da çoğalmıştır. Belli dönemlerde açılan kurslara katılımın ardından başarılı olanlar finansal okuryazar belgesine sahip olabilirler.

Merkez bankası bu alanda eğitim veren öncü kurumların başında gelmektedir. “Herkes İçin Ekonomi” sloganı ile yola çıkan kurum, dönemsel olarak farklı eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenci ve öğretmenlere kurslar vermektedir.

Kısa adı FODER olan Finansal Okuryazarlık ve Eğitim Derneği bu alanda eğitim veren bir diğer önemli kuruluştur. Toplumun farklı kesimlerini finans alanında bilgi sahibi yapmayı amaçlayan kurum belli dönemlerde finansal okuryazarlığa ilgi duyanlara kapılarını açmaktadır.

Ayrıca pek çok bankanın da belli dönemlerde eğitim hizmeti vermektedir.

Kurs dönemleri hakkında bilgi sahibi olmak ve başvuruda bulunmak isteyenler bu kurumların resmi iletişim kanallarından gerekli bilgileri alabilirler.

İlginizi çekebilir: Her Ay Düzenli Para Biriktirmek İçin 10 Öneri

Bir Cevap Yaz
Yazıyı Puanla !

Yatırımkulis Hakkında

avatar

Yatırımkulis

Yatırımkulis.com olarak ziyaretçilerimize yatırım fikirleri, para yönetimi ve daha birçok finansal konuda fikir alışverişinde bulunma amacındayız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Patlıyo
  Patlıyo

  Finansal okuryazarlık hakkında bilgimi ikiye katladım yazınız sayesinde. Çok teşekkür ederim.

  • Rüya
   Rüya

   bende teşekkür ediyorum site yapımcısına bu site olmasaydı ben araştırma ödevimi yapamiyacaktım yeniden tşk