«
Lavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Devlet Destekleri 2020

Farklı tarım ürünlerinden para kazanmak isteyenlerin son yıllarda gözde bitkisi haline gelen lavanta yetiştiriciliği doğru yapıldığı takdirde yüksek gelir elde edilen bir alandır. Ülkemiz topraklarının bu bitkinin yetişmesi için uygun olması yanında iklim şartları da üretim yapmak isteyenler için fırsattır.

Lavan yetiştiriciliğinin adım adım tüm detaylarını paylaşacağımız yazımızda ayrıca devletin bu alana verdiği destekleri de bulmak mümkündür.

Lavanta Yetiştiriciliği Getirisi

Özenle yapıldığı takdirde ciddi rakamlara varan gelir elde edilmesine olanak veren lavanta yetiştiriciliği bitkinin yağından, suyundan ve mahsulünden olmak üzere gelir çeşitliliğine sahiptir.

Her dönümden 7 kg yağ elde edilen lavanta yağının kilosu ortalama 50 Avro’ya alıcı bulmaktadır. 20 yıllık bir ömre sahip bitkiden elde edilecek suyun kilosu 4 ila 5 liradan alıcı bulurken, mamul satış fiyatı ortalama 5 liradır.

Maliyetleri de içine katarak yapılacak bir hesaplama sonucunda dönüm başına her yıl ortalama 3 bin lira kazanç elde etmek mümkündür.

Lavanta Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği

Tarım ve Orman Köyişleri Bakanlığı lavanta yetiştiriciliği yapmak isteyenlere önemli destekler vermektedir.

Tıbbi aromatik bitkilere verilen destek grubuna dahil olan lavanta yetiştiriciliğine dönüm başına 50 ile 100 lira, mazot ve gübre desteği olarak da 15.35 lira destek sağlanmaktadır.

Bunun yanında Ziraat Bankası’nın da bu alanda destekleri söz konusudur. 2 milyon lirayı bulan bu desteklerin yarısı faizsiz olarak verilmekle birlikte Milli Emlak Müdürlüğü tarafından rayiç bedelin binde biri karşılığında arazi kiralanması da yapılmaktadır.

Lavanta Tohumu Nereden Bulunur?

Lavanta yetiştiriciliği yapmaya karar verdiyseniz öncelikle tohumunu elde etmeniz gerekir. Ancak tohum ararken elinizdeki toprağın özelliklerini iyi bilmeniz ve bu doğrultuda araştırma yapmanız gerekir.

Tarımsal kooperatif bölge müdürlükleri başvurulması gereken ilk yer olmalıdır; zira burada sadece tohum elde etmekle kalmayıp, merak ettiğiniz sorulara da yanıt bulabilirsiniz.

Ayrıca çeşitli internet sitelerinde de lavanta tohumu satılmakta ve 700 adeti ortalama 60 Türk Lirasından alıcı beklemektedir. Şayet tohum yerine fide dikmek istiyorsanız türüne göre fiyatların değiştiğini bilmeniz gerekir.

Lavanta Ekimi ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Lavanta yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin bilmesi gereken konuların başında dikim yapmak için en ideal mevsimin bahar ayları olduğudur. Çünkü yapısı itibari ile fazla suyu sevmeyen bit bitki olan lavanta ayrıca fide halinde dikilmesi ve fazla yağmur almayan bir bölge olması şartı ile sonbaharda da dikilebilir. Dikkat edilmesi gereken diğer detaylar da şunlardır.

 • Fide veya tohumların arasındaki mesafe 25- 30 cm olmalıdır.
 • Köklerin gübre ile kesinlikle temas etmemesi gerekir.
 • Ölü veya sararmış yapraklar düzenli olarak temizlenmelidir.
 • Fide olarak dikim yapacaklar bitkinin köklerinde kalan toprağı temizlemelidir.
 • Toprağın ortalama 10 cm üzerine dikim yapılmalıdır.

Lavanta Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeli?

Güneşi doğrudan alan kumlu toprakta sağlıklı verim alınabilen bitki günde en az 8 saat güneş almak zorundadır. Bunun yanında  başarılı şekilde lavanta yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız, şayet ekim alanınız aşırı rüzgar alıyorsa bunu engelleyecek setler yapmak gerektiğidir. Aşağıdaki detaylara da mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

 • Ekim yapacağınız toprakta 20 cm’lik bir delik açılması ardından suyun kaybolduğunu görmek için yapacağınız drenaj testi ardından tohum ekin.
 • Lavantaların uzun ömürlü ve hızlı büyümesini istiyorsanız toprak ph+ seviyesinin 6.5, 7 olmasına dikkat edin.
 • Yılda sadece 1 defa gübre vermeniz yeterli olacağını unutmayın.
 • Daha faza verim almak istiyorsanız budama yapmayı ihmal etmeyin
 • Toprağın nem seviyesini takip ederek sulama yapmayı ihmal etmeyin. İdeal sulama için haftada 1 veya 2 kez önerilir.
 • Lavanta her ne kadar dayanıklı bir bitki olarak bilinse de, nemli topraklarda sıklıkla görülen mantar hastalığına karşı dikkatli olun.
 • Yabani otların lavantanın en büyük sorunu olduğunu unutmadan düzenli aralılarla temizliğini yapın.

İlginizi çekebilir: Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Devlet Desteği 2020

Bir Cevap Yaz
Yazıyı Puanla !

Yatırımkulis Hakkında

avatar

Yatırımkulis

Yatırımkulis.com olarak ziyaretçilerimize yatırım fikirleri, para yönetimi ve daha birçok finansal konuda fikir alışverişinde bulunma amacındayız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. ismail yaşar
  ismail yaşar

  bunlar güzel bilgiler ancak teşfik açısından yeterli değil