«
Goji Berry (Kurt Üzümü) Yetiştiriciliği

Endüstriyel gıdaların hayatımıza girmesi ile birlikte insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri tüketicileri tedirginliğe sevk etmiş ve bu durum organik ürünlere olan ilginin artmasına neden olmuştur. Kurt Üzümü adı ile bilinen Goji Berry yetiştiriciliği son yılların gözde meslekleri başında gelmekte ve üreticilerine önemli kazançlar sağlamaktadır.

Bu lezzetli üzüm türünü yetiştirilmesinden pazarlamasına varana kadar tüm detayları ile ele alacağımız yazımızda merak edilen bütün sorulara yanıt bulmak mümkündür.

Goji Berry (Kurt Üzümü) Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Anavatanı Tibet olan bitki 1700 yılından bu yana sadece sofralarda değil, bazı hastalıların tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir. Sıcak havaları seven bir özelliğe sahip GojiBerry yetiştiriciliği tohumlama ve çelikleme adı altında 2 şekilde yapılmaktadır.

Tohumlama

Doğal ortamda uygun olan 25 derece sıcaklık yakalanıp korunması şartı ile ekilecek tohumlar, buna uygun olmayan yerlerde sera yöntemi ile ekilir. Birkaç gün içinde çimlenmeye başlayacak bitkinin bundan sonraki bakımı çok önemlidir.

Çelikleme

Sera torbalarında yapılan üretim şeklinin adı olan çeliklemeyöntemi, döllendirme kolaylığı sağlaması nedeni ile tercih edilmektedir.

Uygun İklim ve Hava Şartları

Sıcak iklime sahip bölgelerde verim elde edilen Goji berry yüksek rakımlı yerlerde yetiştirilmektedir. İklim ısısının yüksek olmasının nedeni bitkinin sıcak toprağı sevmesidir. Gübre desteği sağlanması ile birlikte killi ve kumlu balçık toprak bitkinin ideal ortamı olmalıdır.

39 derece ısıya kadar dayanabilen goji berry bu nedenle ülkemizde ağırlıklı olarak Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilmeye uygundur. Ancak kurt üzümü yetiştirerek para kazanmak isteyen üreticiler uygun iklim şartlarına sahip bir coğrafyada yaşamıyorlarsa sera yöntemi ile uygun şartları bulundukları bölgede temin edebilirler.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Her ne kadar sıcağı çok seven ve gölgeden hiç hoşlanmayan bir bitki olsa da toprağın nemli tutulması sağlıklı verim alınabilmesi adına önemli bir detaydır.
  • Yılın her döneminde kökleri düzenli olarak mutlaka sulanmalıdır.
  • Toprağı hiçbir zaman tam kuruluğa ulaştırmamaya gayret edilmelidir.
  • 3-4 yıllık bir zaman sonunda ağaç veya fidanların sulaması kademeli olarak azaltılmalıdır.
  • Goji Berry her ne kadar söz konusu süre sonunda kendi suyunu üretecek nem oranına sahip olsa da, su  kesimiasla birden olmamalıdır.

Goji Berry Yetiştirme Maliyeti

1000 metre karelik bir alana ortalama olarak 320 fidan dikilebilmektedir. Tüplü 50 cm fidanların tanesi 8₺, 1 metre büyük boyların tanesi ise 15 ₺’dir. 8×8 cm saksılarda yer alan fidanlar 5₺’den satılırken, içerisinde 70 adet 3×3 cm mini fidanların bulunduğu paketler 3₺’den satılmaktadır.

1. yılında 40 gram, 4. yılında 1000 gram ürün vermeye başlayan bitkiden 5. yılda 1,5 kg mahsül alınmaktadır; 10. yıla gelindiğinde 10 kg ürün alınması mümkündür.

Goji berry kilosu ise ortalama 75₺’den alıcı bulmaktadır. Aynı zamanda yüksek verim oranına sahip olması nedeni ile üreticilerin tercih ettiği bitki, organik ürün pazarlarına kurutulmuş olarak aktarlara satılmaktadır.

Yukarıdaki bilgiler ışığında bir değerlendirme yapıldığında “kırmızı elmas” lakabını neden aldığı çok daha iyi anlaşılacakolan goji berry yetiştiriciliği, son derece kazançlı bir alandır.

Goji Berry Yetiştiriciliğinde Devlet Destekleri

Tıbbi ve aromatik bitkiler sınıfına girmesi nedeni ile goji berryyetiştiriciliği yapmak isteyenlere 5 bin Avrodan aşağıya ve 250 bin Avrodan yukarıya olmamak şartı ile devlet tarafından destek verilmektedir. Bitkiyi yetiştirmek için gerekli aletlerin sağlanması veya modernizasyonu, sulama araçlarının temini; depolanması, işlenmesi ve pazarlanması gibi pek çok alanda verilen bu destekler sayesinde gün geçtikçe çok daha fazla ilgi gören kurt üzümü yetiştiriciliğine ilgi duyanların sayısı artmış ve girişimciler bu karlı alandan para kazanma yarışına girmişlerdir.

Goji Berry (Kurt Üzümü) Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığına olan olumlu katlıları nedeni ile çok uzun zamandır insanoğlunun hizmetinde olan bitkinin sağladığı faydalar şunlardır:

  • Yüksek kolestrolün kontrol altında tutulmasına önemli bir destek verir.
  • Enerji veren özelliği sayesinde sağlıklı şekilde kilo vermek isteyenlerin gözde ürünüdür.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayesinde hastalıklara karşı dirençli olunmasını sağlar.
  • Kansere karşı direnç sağlaması nedeni ile bu alanda üretilen ilaçların önemli bir bileşenidir.
  • Bazı böbrek hastalıklarının tedavisinde etkin olarak kullanılır.

İlginizi çekebilir: Lavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Devlet Destekleri 2020

 

Bir Cevap Yaz
Yazıyı Puanla !

Yatırımkulis Hakkında

avatar

Yatırımkulis

Yatırımkulis.com olarak ziyaretçilerimize yatırım fikirleri, para yönetimi ve daha birçok finansal konuda fikir alışverişinde bulunma amacındayız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *