«
Para Kazandıran Tarımsal Yatırım Önerileri

Verimli topraklara sahip güzel ülke Türkiye, geçmişten günümüze her bölgesinde ayrı ürünün yetiştiği, çeşit bakımından bol olan birçok tarım ürününü topraklarında barındırıyor. Hal böyle olunca tarımsal yatırım ile yatırımcılar, farklı türden ürünleri yetiştirerek kazanç sağlayabiliyor. Biz de Yatırım Kulis olarak para kazandıran tarımsal yatırım hakkında birkaç konuyu araştırdık.

En kârlı tarım yatırımları hangileri?

Tarımla uğraşmak birçok kişi için zor olarak görünse de Türkiye’de birçok insan geçimini tarımdan sağlamaktadır. Tarımsal yatırım ise her zaman kazandıran bir sektör olarak geçmişten günümüze kadar tercih edilen bir yatırım aracı olmuştur. Hiç bitmeyecek olan gıda sektörü, tarıma yatırım yapanların her zaman kazançlı geri dönüşü olacağı anlamına geliyor.

Tarımsal yatırım yapacak kişiler öncelikle neye yatırım yapacaklarına, yani ne ekeceklerine karar vermelidirler. Ekilecek ürünün hakkında gerekli bilgi ve tecrübeye sahip olan kişiler yatırımlarından kazançlı çıkarlar. Bu da tarımsal yatırımdan önce gerekli olan bilgi ve tecrübenin kazanılmasını, ürün ve toprak analizinin ön araştırmasının yapılmasını gerektirir.

Yatırımı yapmadan önce ön araştırmada mutlaka araştırmanız gereken en önemli husus, ekeceğiniz ürünün pazar araştırmasıdır. İç ve dış pazarın ihtiyacı olan ürünü yetiştirmek, hasattan sonra rahat elden çıkarılması bakımından çok önemlidir. Bu sebeple yatırım yapacağınız ürüne karar vermeden önce pazar araştırmasını dikkatli şekilde yapmalısınız.

Topraksız tarım son yılların en kârlı tarımsal yatırımı.

Öncelikle topraksız tarım nedir?” sorusuna cevap verelim. Topraksız tarım, kaya yünü, kokopit, perlit gibi toprağın yerini tutabilecek ve bitkinin köklerinin bir yere tutunabilmesini sağlayacak maddelerle yapılan ürün yetiştirme şeklidir.

Özellikle son yıllarda birçok ülkede kullanılan bu yöntem sayesinde, toprağın sağladığı zararlı ot ve bazı zararlı minerallerin olmamasından dolayı tercih edilen bir yöntem olmuştur. Ürünlerinden bu yöntemle 3 kat daha fazla verim aldığını belirten yatırımcılar, gelecek yıllarda bu yöntemi daha fazla kullanacaklarını belirtmekteler.

Türkiye pazarında olmayan ürünlere yönelin.

Farklılık genellikle kazandırır. Pazar payı düşük ama üreticisine çok kazandıran, henüz ülkemizde çok fazla yaygın olmayan ürünlere yatırım yapmak size ilerleyen yıllarda ciddi kazançlar sağlayacaktır. Tarımsal yatırımda keşfedilmeyeni bulmak önemli bir yatırım şeklidir. Türkiye pazarında olmayan meyveleri yurtdışından getirterek, bunları yetiştirmek ve satışını yapmak, daha da önemlisi bu ürünlerin tohum ve fide olarak yetiştirip satışını yapmak hem size hem de Türkiye ekonomisine önemli kazançlar sağlayacaktır.

Örnek verecek olursak 17 yıllık işini bırakıp 75 dekar alanda şeker otu (stevia) yetiştiriciliği yapan bir kadın girişimcimiz yetiştirdiği ürünün kilosunu 100 dolardan satmaktadır. Nadir bulunan ürünler her zaman yatırımcısına kazandırır.

Sera tarımsal yatırım bakımından önemlidir.

Pazardan ürünlerinizi yılın 4 mevsimi hiç eksiltmediğinizi ve her zaman taze olarak satışını yaptığınızı düşünün. Tarımda sera kullanmak hangi ay olursa olsun ürün yetiştirebileceğiniz anlamına geliyor. Bu da tarımsal yatırım yapan yatırımcılara kazanç sağlama konusunda avantaj sağlamaktadır.

İlginizi çekebilir: 2020 Yılında Kazandıracak Yatırım Fikirleri

Bir Cevap Yaz
Yazıyı Puanla !

Yatırımkulis Hakkında

avatar

Yatırımkulis

Yatırımkulis.com olarak ziyaretçilerimize yatırım fikirleri, para yönetimi ve daha birçok finansal konuda fikir alışverişinde bulunma amacındayız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *