«
Yeni Yılda Altın ve Döviz Fiyatları Ne Olacak?

Covid-19 salgını nedeni ile son derece dalgalı geçen 2020 yılı yatırımcılar açısından pür dikkat takip edilen bir yıl olarak hafızalarda yer edecektir. Zira salgın süreci boyunca diğer ekonomik etkenleri de arkasına alarak çıkışa geçen altın ve döviz fiyatları dünya piyasaları ile paralel olarak ülkemizde de yükselişe geçmiş ve bu ivmenin daha ne kadar süreceği merak konusu olmuştur.

Finans uzmanlarının görüşleri ve veriler ışığında 2021 yılında altın ve döviz fiyatlarının seyrini mercek altına aldığımız yazımız, yatırımlarını bu alanda değerlendirmek isteyenler için rehber niteliğindedir.

2021 Yılında Altın ve Döviz Yükselecek Mi?

Altın üretim araçlarının covid-19 salgın önleme tedbirlerine bağlı olarak durması yanında birçok politik etken altın ve döviz fiyatlarının 2020 yılındaki artışına neden gösterilmektedir. Merkez bankası elinde bulundurduğu rezervler ile bu yükselişe set çekmeye çalışsa da belli dönemlerde engel olamayarak üst üste rekorlar kırılmasına engel olamamıştır. Öyle ki Ekim ayında 8 lira bandını geçen dolara paralel altın fiyatlarındaki % 60’ı geçen artış bu ivmenin 2021 yılında da sürüp sürmeyeceğini sorgulatmaktadır.

Aşı üretiminde meydana gelen olumlu gelişmelerin yeni yılda hayata geçirileceğinin açıklanması elbette piyasalar açısından olumlu karşılanmıştır. Zira bu olumlu gelişme ardından sonuçlanan Amerika Birleşik Devletler başkanlık seçiminin yönetim değişikliği ile tamamlanması altın ve döviz fiyatlarının yükselişini kısmen de olsa kontrol altına alınmasını sağlamıştır.

2021 yılında altın ve döviz fiyatları üzerine tahmin yürüten uzmanlar salgın tamamı ile sona ermeden tam anlamı ile bir rahatlama olamayacağı konusunda hem fikirdirler. Ülkemizde yeniden şekillenen ekonomi yönetiminin tavrı da elbette fiyatlar üzerinde etkili olacağı düşünülürse yeni yılın ilk aylarında fiyatlarda durağan bir görünüm beklemek yanlış olmaz.

Bahar aylarına kadar sürmesi beklenen bu temkinli bekleyiş ardından ivmenin yukarı mı yoksa aşağıya mı yöneleceğini cevaplayan uzmanlar Rusya ve yeni Amerikan yönetiminin yeni dönemde nasıl bir ilişki sergileyeceklerini de görmek gerektiğini belirtmektedirler. Avrupa Birliği’nin kendi içindeki sorunlarına dair üreteceği formüller de yeni yılda altın ve döviz fiyatlarının durumu hakkında belirleyici olacaktır.

İlginizi çekebilir: 2020’de En Çok Kazandıran Kripto Paralar

Bir Cevap Yaz
Yazıyı Puanla !

Yatırımkulis Hakkında

avatar

Yatırımkulis

Yatırımkulis.com olarak ziyaretçilerimize yatırım fikirleri, para yönetimi ve daha birçok finansal konuda fikir alışverişinde bulunma amacındayız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *