Altın

Altın Fiyatları Neden Yükseliyor? 2020 Yıl Sonu Altın Tahminleri

advertisement

Altın her zaman yatırımcıların sıfır riski olan bir alan olarak görülse de son zamanlarda global ölçekli gelişmeler altın fiyatları üzerinde dalgalanmalara neden olmuştur. ABD’nin tetiklediği ticaret savaşının sonucu olarak görülebilecek bu durum devamında dünyayı etkisi altına corona virüs nedeni ile dalgalanmalara neden olmuştur.

Sadece büyük değil, küçük yatırımcıyı da tedirgin eden bu belirsizlik ortamının ne kadar süreceğini merak edenler için hazırladığımız yazımız altın tahminleri ile ilgili merak edilenler konuları aydınlatma amacı taşımaktadır.

Altın Fiyatlarındaki Artışın Ana Nedenleri

Altın fiyatları özellikle son yıllarda bu etkilenmeyi derinden hissetmekte ve güçlü bir ivme ile yukarıya doğru tırmanmaktadır. Doğal olarak bu zamana kadar altın piyasasını güvenli liman olarak görülen yatırımcılar tedirginlik duymaya başlamış ve bu yükselişin nedenlerini anlamaya çalışmaktadır. Nedenlerine dair pek çok etkenden söz etmek mümkün olsa da lokomotif unsurlar aşağıdaki gibidir.

  • ABD Başkanlık koltuğunun el değiştirmesi sonrası yeni yönetimin dünyaya ilan ettiği ticaret savaşı,
  • ABD ve Çin arasındaki ticari rekabet kaynaklı karşılıklı yaptırımlar,
  • İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliğinden ayrılma kararı,
  • ABD ile önemli altın rezervlerine sahip İran arasındaki siyasi e askeri gerilim,
  • Tüm dünyayı etkisi altına alarak hayatı durma noktasına getiren corona virüs nedeni ile iki önemli altın üretim tesisinin 2 hafta süre kapalı kalması.

Altın Fiyatlarındaki Artış Daha Ne Kadar Sürer?

Dünya siyaseti odaklı belirsizlikler ve riskler altın fiyatlarını yükselmesinin önemli rol oynar. Her ne kadar bu gibi çalkantılar karşısında bile direnç gösterebilen altın, coronavirüsün ortaya çıkması ile birlikte direncini yitirmiş görünmektedir. Altın yorumları üzerine yapılan değerlendirmeler 350 lira barajını aşan gram altının yükselişini sürdüreceği yönündedir.

Şu ortamda altın tahminleri üzerine kafa yoran yatırım uzmanları temkinli olunmasını önermekte ve özellikle corona virüs ile mücadele konusunda mali dengeleri elinde tutan ülkelerin başarılarının izlenmesini tavsiye etmektedir.

Altın Fiyatları Yıl Sonu Beklentilerini Karşılayacak Mı?

2020 yılı başında altın fiyatları konusunda son derece iyimser olunmasına rağmen zaman içinde yaşanan gelişmeler yatırımcıları doğal olarak karamsarlığa itmiştir. Son 2 aylık dönemde dünya altın borsalarını sarsacak o kadar önemli gelişme yaşanmıştır ki, tüm altın tahminleri altüst olmuş ve yatırımcıları ürkütmüştür.

advertisement

İsveç’in kapattığı rafineleri yeniden açması, Rusya’nın altın alımını duyurduğunu bildirmesi yıl sonu tahminlerinin tutacağı yönünde görülmekte ve yatırımcıların tedirginliğini gidermektedir.

İlginizi çekebilir: Altına Yatırım Yapmak İsteyenler İçin Yatırım Rehberi

advertisement

advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu