Kişisel Finans

Kredi Notunu Yükseltmek İçin 10 Etkili Yöntem

advertisement

Bireylerin bankalar nezdindeki kredi notları oldukça önemlidir. Kişilerin ihtiyaç duydukları alanda kullanmaları, ev, araba ve gayrimenkul alımlarında, eğitim, sağlık gibi zaruri giderlerini karşılamada gereken kredi alımı için kredi puanının yüksek olması gerekmektedir. Kredi notunu yükseltmek bu nedenle önemlidir. Bankalar üzerinde kredi notu düşük olan kişilere kredi verilmemektedir. Kredi notunu yükseltmek kredi alma olasılığını arttıran bir durumdur.

Bankalar kişilerin kredi başvuruları sonrasında inceleme yaparken kredi notlarına bakmaktadırlar. Kredi notları kişiler için referans bir değerdir. Kredi notu yüksek kişiler borçlarını zamanında ve geciktirmeden ödeyen, sözlerinde duran kişilerdir. Kredi notu düşük olan kişiler ya gecikmeli olarak ödeme yaparlar ya da hiç ödeme yapmazlar ve kara listeye kaydedilirler.

Kişilerin kredi notu standart durumda değildir. Düşme ve yükseliş gösterebilir. Çeşitli nedenlerle kredi notu düşmüş bir kişi tüm borçlarını ödeyip düzenli ödeme sistemine geçerse notu yükselir ve sistemde tekrar güven kazanan bir duruma gelir. Tam tersi de geçerlidir, sürekli düzenli ödeme yapan bir kişi birden ödeme yapamaz bir duruma gelirse veya ödemelerde aksaklık yaşanırsa kredi notunda düşme görülür.

Kredi Notunu Yükseltmem İçin 10 Etkili Yöntem Nedir?

  1. Kredi kartı veya alınan kredi borçlarını zamanında, geciktirmeden ödeme yapmak. Unutkan ya da ihmalkâr biriyseniz kişisel ajanda oluşturarak, asistan tutarak veya çeşitli hatırlatma yöntemleriyle ödeme günlerinizin geçirilmesini önleyebilirsiniz. Düzenli ödeme alışkanlığı kazanarak kredi notunuzun %30’luk kısmını oluşturan bu maddeyi kazanabilirsiniz.
  2. Geciken ödemelerinizi zaman geçirmeden tamamını ödemek. Ödeme günü geçmiş borçlarınız varsa bu borçların kredi notunu düşüreceği ortadadır. Bu borçları en hızlı şekilde ödeyerek kredi notunuzun yeniden yükselmesini sağlayabilirsiniz.
  3. Takibe düşmeden ödemelerinizi gerçekleştirin. Firmalara olan borçlarınız belirli bir süre sonra hukuksal olarak takibe alınır. Takibe alınmadan önce borçların ödemesini gerçekleştirirseniz kredi notunun düşmesini engellemiş olursunuz.
  4. Kuruma olan borçlarınızın yapılandırılmasını talep etmek. Ödeme zamanı geçen borçlarınız borçlu olduğunuz firma tarafından hukuksal takibe alındıysa ödeme planı isteyerek ödemelerinizi kolay bir şekle sokabilirsiniz. Bu sayede ödemeleriniz kolaylaşarak kredi notunuz yükselmeye başlar.
  5. Yeniden kredi almaya çalışmayın. Eğer günü geçen ödeyemediğiniz borçlarınız varsa bu borçları ödemek için yeniden kredi başvurunda bulunmayın. Bu durum borçlu sayınızın artarak, giderek borç batağına düşmenizi ve kredi notunuzun sürekli düşmesini sağlayacaktır.
  6. Ödeme tarihinde ödenmesi gereken tutarın tamamını ödeyin. Aylık ödeme planınızda yer alan en az ödeme tutarının üzerinde ödeme yaparak, borç faizinden etkilenmemeye çalışmak kredi notunun düşmemesi için gereklidir.
  7. Kart limitinizi azaltın. Eğer harcama konusunda hesap tutmuyorsanız yüksek limitli kredi kartları sizin için felaket olabilir. Kredi kartı limitinizi azaltarak ödemelerinizi kontrol edebilir ve kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.
  8. Kredili ürünler kullanmayı bırakın. Kredi kartları ya da kredi çekerek ihtiyaçlarınızı karşılama alışkanlığından vazgeçerseniz kredi notunuz yükselecektir. Bu kural çok kullanan ve ödeme gecikmesi ya da sıkıntısı yaşayan kişiler için geçerli olmaktadır.
  9. Kredi çekip, ödeyin. Hiçbir ihtiyacınız olmasa dahi kredi çekip zamanında öderseniz, güvenilir müşteri sınıfına girersiniz ve kredi notunuz yüksek olur.
  10. Kredili ürünlerin kullanımını arttırabilirsiniz. Borcunuz yoksa ve kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız bankaların kredili ürünlerini kullanmak avantajlı bir yöntemdir.

Kredi Notunu Neden Yükseltmelisiniz?

Kredi notunu yükseltmek oldukça avantajlı bir durumdur. Bankanız nezdinde güvenilir ve sağlam müşteri imajınız olduğu için kolay ve hızlı kredi alabilmenizi sağlar. Kullanacağınız kredilerin düşük faizli olma imkanını yaratır. Banka nezdinde ayrıcalıklı müşteri pozisyonunda olursunuz ve tüm indirim, promosyon gibi faydaları edinebilirsiniz. Ek kartlar da dahil istediğiniz sayıda kredi kartı alabilirsiniz. Sadece kendi bankanız değil başka bankalardan da kredi kartı veya kredi almanız kolaylaşır. Kredi notu kurumların ortak kullandıkları bir sistem tarafından belirlendiği için tüm bankalar tarafından görülebilir ve incelenebilir. Bir nevi sicilinizdir. Bu nedenle kredi notunuzun yüksek olması daima önem teşkil etmektedir.

İlginizi çekebilir:En Yüksek Mevduat Faiz Oranları 2020

advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu