«
Türkiye’de Arsa Yatırımı Yapılabilecek Bölgeler

Arsa yatırımı birçok yatırım aracı içinde en başta gelen araçlardan birisidir. En çok primi sağlayan yatırım aracı hiç şüphesiz ki arsa yatırımıdır. Bunun en önemli nedeni ise üretim olmadan yapılan bir yatırımdır. Bunu şu şekilde özetleyebiliriz; konut ve iş yeri yatırımlarında maliyet vardır fakat arsada maliyet yok denecek kadar azdır.

Toplam nüfus her geçen yıl artmaktadır ve buna bağlı olarak da şehirleşme oranı yükselmektedir. Arsa yatırımına olan talep her geçen gün artmaktadır. Diğer pek çok yatırım aracı uzmanlık gerektirebilir ancak arsa yatırımında uzman olmanıza gerek yoktur. Ufak bir araştırma ile en doğru yatırımı yapmanız mümkündür. Arsadan ev, iş yeri, otel, fabrika üretebilirsiniz. Tek üretemeyeceğiniz şey topraktır. Arsa yatırımında zarar yapmanız çok ama çok imkansız bir durumdur. Zarar etme oranınız oldukça düşüktür.

Arsa yatırımları genelde 5-10 yıl ama tercihen daha da uzun vadede düşünülerek yapılmalıdır. Arsa yatırımı, arazi satın alıp beklemekten geçen bir yatırım çeşidi değildir.

Temelde bu yatırımı üç ayrı evreye ayırmak mümkündür.

  • Doğru yerin tespiti ve arsanın satın alınması
  • Arsanın doğru zamana kadar bekletilmesi
  • Arsanın doğru zamanda satılması.

Bu üç evrede de yatırımcının dikkatli olması gerekir. Arsa yatırımında en zor süreç birinci evredir. Değerli araziler hem çok pahalıdır hem de sınırlıdır.

 Arsa Yatırımı Yapılabilecek Bölgeler Nerelerdir?

Son senelerde büyük illerde oluşan kentsel dönüşüm, ulaşım ve alışveriş projeleriyle hem arsa hem de konut açısından yatırım planları ve düşünceleri köklü bir değişime uğramıştır. Genel olarak 10 büyük ilde nerelerden arsa alınır? En iyi yatırım hangi bölgede olur? Sorularının cevabını derledik.

1) İstanbul arsa yatırımı

Uzun yıllardır arsa ve konut bakımından yatırımcıların da büyük gözdesi olan en değerli şehir İstanbul’dur. Son senelerde yön değiştirmesinin sebepleri de 3.köprü, 3.yeni havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolu’dur. Son senelere göre kuzey bölgesinde ki arsa fiyat artışları %400’e kadar ulaşmıştır. Projelerin kuzeye kaymasıyla birlikte yatırımların da radikal bir biçimde yön değiştirdiği İstanbul’da arsa açısından değerlenen yerleri Arnavutköy, Poyrazköy, Sancaktepe, Tayakadın, Durusu, Yeniköy ve Karaburun olarak sıralayabiliriz.

2) Ankara arsa yatırımı

Türkiye’nin en büyük ikinci şehri olarak bilinen Ankara’da yatırım yapılacak yerler, şehir merkezi güneybatıya doğru ilerlediği için buralarda daha çok yoğunlaşıyor. Arsaya yatırım yapmak için Batıkent, Pursaklar, Mamak’ta olan NATO yolu, Keçiören’de ki Bağlum bölgesi, Gölbaşı’nda Örencik Bölgesi tercih edilebilir.

3) İzmir arsa yatırımı

Peş peşe açıklanan kentsel dönüşüm ve lüks konut projeleri sebebi ile gayrimenkul fiyatlarının oldukça yükseldiği İzmir’de arsa yatırımı bakımından değerlenen bölgeler ise şu şekilde; Bornova, Mavişehir, Balçova, Torbalı, Güzelbahçe ve Urla.

4) Bursa arsa yatırımı

İstanbul’a olan yakınlığı sebebiyle de her geçen yıl yatırımcıların ilgi odağı olan Bursa’da, arsa açısından değerlenen yerlerin en başında dünyada sadece 6 tane olan ve bölgeye inşa edilmesi planlanan Oto Test Merkezi sebebiyle Yenişehir gelmektedir. Daha sonrasında ise Karacabey’de konumu itibari ile geçerli bölgelerden birisidir.

5) Antalya arsa yatırımı

Turizm şehri olması sebebiyle ve yaz aylarında olan hareketliliğiyle yatırımcıların dikkatini çeken Antalya’da Konyaaltı ve Lara bölgeleri merkezi konumları sebebiyle değişmeyen bir yatırım bölgeleridir. Tatil bölgelerini merkeze bağlayan Kundu yolu da uygun bir bölgedir. Buna bağlı olaraktan diğer ilçeleri de son senelerde popülerliğini arttırdığı için tercih edilebilir.

6) Adana arsa yatırımı

En çok gayrimenkul yatırımının gerçekleştiği şehirlerden birisi olan Adana, şehir kuzeye doğru büyüğü için arsa yatırımları da bu bölgede daha çok yoğunlaşmaktadır. Bu bölgeler; Kozan yolu, Karaisaliyolu ve M1 Alışveriş Merkezinin çevresidir.

7) Konya arsa yatırımı

Konya da son yıllarda gayrimenkul açısından parlayan bir şehir olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu şehirde kentsel dönüşüm sebebi ilen şu sıralar ilgi gören bölge Meram’dır. Daha sonra da Selçuklu ve Karatay yatırımcıların ilgi odağındadır.

8) Gaziantep arsa yatırımı

Kilis ile ortak bir şekilde şehre inşa edilecek olan organize sanayi bölgesi şehrin en çok değer kazanacak bölgeleri arasında yerini almaktadır. Altyapı ve üstyapımı çalışmaları tamamlanan Oğuzeli bölgesi de değer gören yerler arasındadır.

9) Şanlıurfa arsa yatırımı

Şehrin devlet desteği ile değerlenen Karacadağ bölgesi arsa bakımından yatırımcıların büyük ölçüde dikkatini çekmektedir.

10) Mersin arsa yatırımı

Mersin, merkez çevresi bakımından ve konumundan yatırımcıların ilgisi odağındadır. Bölge olarak Yenişehir-Kocavilayet ve Mezitli ilçesi dikkat çekmektedir.

Sonuç olarak arsa yatırımının ucu açık ve gelecekte de prim sağlayacak bir yatırım aracıdır. En yüksek prim toplam nüfus artışı hızlı olan şehirlerin gelişen akslarından sağlanabilir. Arsaya yatırım yaparken yüksek beklentiye girmeyin ve sabırlı olun.

İlginizi çekebilir: Kazandıran Gayrimenkul Yatırımı İpuçları

Bir Cevap Yaz
Yazıyı Puanla !

Yatırımkulis Hakkında

avatar

Yatırımkulis

Yatırımkulis.com olarak ziyaretçilerimize yatırım fikirleri, para yönetimi ve daha birçok finansal konuda fikir alışverişinde bulunma amacındayız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *