«
Borsada Yatırım Yapmak İçin Ne Kadar Birikiminiz Olmalı

Düşük olan gelirinizi arttırmak veya buna katkıda bulunmak istiyorsanız bunun için çeşitli yatırım yöntemleri arasından borsada yatırım yapmak kazançlı bir fikir olabilir. Bu böyle olunca piyasada yapacağınız kontrollü ve doğru kararlar ile paranızı değerlendirmek mümkün.

Fakat merak konusu olan şu soru “borsada yatırım yapmak için ne kadar bütçem olmalıdır?” Bunun için zorunlu bir rakam yoktur. İstediğiniz parayla yatırım yapabilirsiniz ister 1000 TL ister 10000 TL bu noktada mühim olan yatırım yaparken güvencenizin yeterli olmasıdır. Bu da seçilen eşyanın sahip olduğu kıymete ve aracı kurumların işlem başına almış oldukları ek komisyon ücretine göre değişkenlik gösterebilir.

Kazandıran bir yatırım olarak gözüken borsa, uzun vadeli işlemlerinizin sonucunda geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz çünkü borsa anlık kazanç sağlamaz, geleceğe yönelik bir kazanç sağlanır. Bunun sebebi, alım–satım arasındaki farktan piyasada kazanç elde edilebilmesidir. İşte bu yüzden gelecekte popüler olacak şeyler belirlenmelidir. Bunu belirlemek istiyorsanız borsa deneyiminiz olmalı ve bu işte uzman olmalısınız.

Şimdide borsada yatırım yapmak için ne kadar paranız olmalıdır? Gereken birikimi nerden bulabilirsiniz? Yatırdığınız bütçenin size eksi olarak dönme şansı var mıdır merak edilen bu soruları birlikte yanıtlayalım.

Borsada Yatırım Yapmak İçin Ne Kadar Bütçeye Sahip Olmalısınız?

Borsaya girmek için herhangi bir bütçe güvencesi belirtilmez. Küçük bir bütçe ile büyük bir kazanç sağlamak mümkün olmaktadır. Yaptığınız alım-satım sonucu birikimleriniz değerlenebilir. Bunun için paranızı kontrollü bir şekilde harcayabilmeniz içingüvendiğiniz ve emin hissettiğiniz bir yerde yatırım yapmanız önerilir.

Enstrümanların değeri olan parayı karşılamanızın yanı sıra, ek komisyon ücretlerinide karşılayabiliyorolmalısınız. Belirli bir ücret olmaması sebebi ile enstrüman ve kurumunuzun belirlediği ek komisyon ücretini ödeyebilecek birikiminiz varsa yatırım yapmaya hazırsınız demektir. Bu ücret hangi kurumu seçtiğinize göre değişkenlik gösterebilir. Bu sebepten, düşük komisyon ücreti isteyen kurumlar üzerinden birikimlerinizi değerlendirmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bunun için araştırma yapmalısınız, hem kurumun komisyon ücretinin minimum düzeyde hem de sunmuş olduğu imkanların kulanışlı olmasına dikkat etmek sizin lehinize olacaktır. Yatırım mantığınızlabenzeyen hizmet sağlamakta olan kurumu tercih ederek birikimlerinizin size kat kat geri dönüşünü izlemenin tadını çıkartabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri ise kesinlikle çeşitlilik tek bir enstrüman satarsanız risk ve kayıp oranı her zaman daha yüksektir. Fakat portföyünüzü canlı tutar ve çeşitlilik kazandırırsanız kar oranınız fazlasıyla artar.

Borsa Yatırımı Yapmak İçin Gereken Para Nasıl Biriktirilir?

Borsaya yatırım yapmak istiyorsanız ilk önce tasarrufu nasıl yapacağınızı öğrenmelisiniz. Çünkü para biriktirmek için gelirlerinizi ve giderlerinizi iyi hesaplayıp doğru finans etmeniz gerekir aynı zamanda da oldukça tasarruflu olmanızdan  geçmektedir.

Rahat bir gelecek istiyorsanız bu günden başlayarak ayağınızı yorganınıza göre uzatmanızda fayda vardır. Eğer böyle yapmazsanız anlık zevkler sebebi ile yapılan gereksiz harcama sonucu rahat bir gelecek sizin için oldukça zor demektir. Tasarruf kaynaklı bir birikim yapmakta mühimdir. Bu alışkanlık önemli ve değerlidir. Ve özellikle yaş ilerledikçe giderler artar, bu iş böyle oluncada birikim oldukça zor bir hale gelir.

Borsaya asla borç parayla giriş yapmamalısınız çünkü borsa uzun vadede kazandıran bir yatırım çeşididir. Yani size uzun bir süre lazım olmayacak bir parayla giriş yapmalısınız Acil ihtiyaçlarınız için kenarda para para bulundurmanız en doğru olacak seçimdir. Bunun sebebi de yatırım yapılan enstrümanın trendinin yükselmesi ile kara geçmenizdir. Bu nedenle kısa vadeli hayalleriniz varsa borsaya girmemenizi uzmanlar önermektedir. 

Belirli bir miktar para belirleyip ve belirlediğiniz miktarı biriktirdikten sonra ve borsaya yatırım yapmaya emin olduktan sonra gerçek bir hesap açtırmalısınız. Buna karar vermek için de sanal hesaplarda bir deneyim  yaşamınız ve tecrübe kazanmanız sizin faydanıza olacaktır.

İlginizi çekebilir: Uzun Vadede Kazandıran Yatırım Araçları

Bir Cevap Yaz
Yazıyı Puanla !

Yatırımkulis Hakkında

avatar

Yatırımkulis

Yatırımkulis.com olarak ziyaretçilerimize yatırım fikirleri, para yönetimi ve daha birçok finansal konuda fikir alışverişinde bulunma amacındayız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *