«
Pasif Gelir Nedir? En İyi Pasif Gelir Kaynakları

Finans alanındaki çeşitlilik arttıkça ortaya yeni kavramların çıkması kaçınılmazdır. Son günlerde adını çokça duymaya başladığımız Pasif Gelir, bu kavramlardan bir tanesidir.

Finans literatürünün merak edilen bu yeni terimi hakkında merak edilenleri tüm yönleri ile aldığımız yazımız, pasif gelir elde etmek isteyen herkesi yakından ilgilendirmektedir.

Pasif Gelirin Aktif Gelirden Farkı Nedir?

Kamuoyunda pasif geliri bir tür ek gelir modeli olarak görenlerin sayısı bir hayli fazladır. Bu yanlış algıyı düzeltmek için söylemek gerekirse, ek gelir, adından da anlaşılacağı üzere yapılan işlerden elde edilen parayı desteklemek için çok daha az mesai ve emek harcanarak bütçeyi destekleyen eylemlerin adıdır; bu nedenle de asıl işe oranla daha az para kazandırmakta, üstelik belli bir süre zaman ve mesai harcamayı gerektirmektedir. İkisinden de gelir elde edilse de, pasif gelir daha uzun vadede ve çok daha kazançlı bir gelir modelidir.

Pasif Gelir Elde Etmenin Etkili Yöntemleri

Önemli derecede pasif gelir elde etmek isteyenler mutlaka kendilerine en uygun modeli bulmak zorundadır. Yöntem tercih edilirken bütçe yapısı önemli olmakla birlikte, aşağıda açıkladığımız pasif gelir yöntemleri arasından tercih yapılabilir.

# Bireysel emeklilik hesabı açın

Finans alanlarını zenginleşmesi pasif gelir elde etmek isteyenlere önemli fırsatlar vermektedir. Bireysel emeklilik hesabı açmak bu yöntemlerden sadece bir tanesidir. Açacağınız bir hesapta birikecek para sizi gelecekte gelir sahibi yapacak ve çalışma gücünüzün azaldığı ya da hayatın biraz da keyfini sürmek istediğiniz ilerleyen yaşlarda değerli bir gelir desteği sağlayacaktır.

# Blog açın

İnternetin çok sayıda avantajlarından biri de para kazanmaya yönelik çok sayıda fırsat sunmasıdır. Blog açmak söz konusu fırsatlar değerlendirildiğinde ciddi pasif gelir kaynağı olabilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken husus, açacağınız blog sayfasının kalitesi ve göstereceğiniz sabırdır. Düzenli olarak içerik girerek herkesin hoşlanacağı konulara yönelirseniz, belli bir sürenin sonunda pasif gelir elde etmeye başlayacağınızı görebilirsiniz.

# Emlak yatırımı yapın

Yatırım araçları her ne kadar günden güne çeşitlense de, emlak yatırımı asla modası geçmeyen ve yeri doldurulamayan yatırım araçlarının başında gelmektedir. Bütçeniz ile orantılı olarak detaylı bir araştırma sonucunda alacağınız arsa, ev ya da diğer emlak türleri aracılığı ile ileride ciddi rakamlara varan kazanç elde edebilirsiniz.

# İnternette satış yapın

İnternetin zaman ve sınır tanımayan özelliği dünyanın herhangi bir noktasında yaşayan kişileri potansiyel müşteri konumuna getirmiştir. Pasif gelir elde etmek isteyenler bu özellikten faydalanarak ciddi rakamlara varan kazançlar elde edebilirler. Bunun için yapmanız gereken sosyal medya hesabı açmak ve oradan satmak istediğiniz ürün ile ilgili tüm özelliklerini sergileyen görseller ve içerikler girmektedir. Ayrıca kendi internet siteniz aracılığı ile de başvurabileceğiniz bu yöntem fazla mesai harcamayı gerektirmez.

# Borsayı düşünün

Borsa, doğru tercihler yapıldığı takdirde yatırımcılarına ciddi rakamlara varabilen kazançlar sağlayan bir alandır. Kapsamlı bir araştırma sonucunda satın alacağınız hisse senetlerini uzun vadeli bir yatırım olarak düşünmeyi başararak, gelecek de önemli paralar kazanabilmeniz mümkündür. Ancak bu alana yatırım yapmadan önce mutlaka iyi araştırma yapmanız gerekmektedir.

# Hobilerinizi kazanca çevirin

Hepimizin boş zamanlarında uğraşmaktan zevk aldığı hobileri vardır; fotoğraf çekmek, bir şeyler yazmak ya da el işleri ile oyalanmak gibi hobiler pasif gelir elde etmenin yöntemlerinden biridir. İnternet bu konuda size en önemli desteği vermeye hazır bir mecradır. Çektiğiniz fotoğrafları fotoğraf sitelerine koyarak ya da el işlerinizi ilgili sitelerde sergileyerek hobileriniz üzerinden para kazanmayı başarabilirsiniz.

# Aracınızı kiraya verin

Bir arabanız varsa, kullanmadığınız zamanlarda ondan gelir elde etmeniz mümkündür. Kiralama yöntemi ile bir gelir kapısı haline dönüşecek aracınız siz evde otururken para kazandırmaya devam edecektir. Yük taşıma, arazi uygunluğu gibi özelliklerini değerlendirdikten sonra şartları belirlenmiş sözleşme karşılığında sadece hafta sonları bile aracınızdan para kazanabilirsiniz.

# Başkalarının ürünlerini satın

Affiliate Marketing diye tanımlanan bu yöntem pasif gelir amaçlayanların yaygın olarak tercih ettiği bir yöntemdir. Satış ortaklığı anlamına gelen bu yöntemin çalışma mantığı, başkalarına ait ürünleri dijital ortamda belli bir komisyon karşılığında satmak olarak açıklanabilir. Doğru ürün tercihini destekleyecek başarılı bir çalışma ile % 70 oranında kazanç sağlamanın mümkün olduğu yöntem son yılların önemli kazanç kapıları arasında yer almaktadır.

# Bilginizi değerlendirin

Hangi alanda olursa olsun bilgi birikiminiz online kurslar aracılığı ile pasif gelir elde etmenize yardımcı olabilir. Hazırlayacağınız kısa videolar aracılığı ile bilgilerinizi internet aracılığı ile başkalarına aktarmak orta ve uzun vadede size önemli paralar kazandıracak bir pasif modeli olabilir.

# Eşyalarınızı kiraya verin

Hepimiz evi işlev özelliğini korumasına rağmen kullanmadığımız eşyalarla doludur. Oysa bunlar tozlanmaya terk edileceğine kiraya verilerek önemli bir pasif gelir aracına dönüşebilir. Örneğin sadece evlendiğiniz gün giydiğiniz gelinlik veya damatlığı ya da fotoğraf makinesi, yazıcı, hatta yemek takımları ve tencerelerinizi bile belli bir süreliğine kiraya verebilirsiniz.

Görüldüğü üzere pasif gelir elde etmek için son derece çeşitli yöntemler mevcuttur. Yapacağınız bir değerlendirme ardında size en uygun olanı seçip başladığınızda önemli bir kazanç alanı sağlamanız mümkündür.

İlginizi çekebilir: Amazon FBA Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Bir Cevap Yaz
Yazıyı Puanla !

Yatırımkulis Hakkında

avatar

Yatırımkulis

Yatırımkulis.com olarak ziyaretçilerimize yatırım fikirleri, para yönetimi ve daha birçok finansal konuda fikir alışverişinde bulunma amacındayız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *