«
İnternetten Alışveriş Yaparken Tasarruf Etmenin 10 Yolu

İnternetin zaman ve sınır tanımayan özelliği yaşamın birçok alanında kolaylık sağlamakla birlikte, sunduğu olanakların belki de en başında alışveriş gelmektedir. Bu sayede çok sayıda ve farklı kategorilerdeki ürünü bir arada bulma şansına sahip olan tüketiciler diledikleri zaman diliminde alışveriş yapabilmektedir.

Ancak bu durum bazen kontrolden çıkmakta ve bilinçsiz tüketim çılgınlığı haline gelmektedir.

İnternet alışverişi yaparken tasarruf etmenin püf noktalarını açıkladığımız yazımız yardımı ile önemli ölçülerde tasarruf etmek mümkündür.

İşte İnternet Alışverişinde Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

Diğer mekanlarda da olduğu gibi sanal ortamdan da bir şeyler alırken çoğu zaman kontrolün kaybedilmesi mümkündür; internet alışverişi yaparken tasarruf etmenin 10 yolu ile bütçenizde açık vermeden ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

1) Düşünmeden Almayın

İnternet üzerinden alışveriş yaparken zaman sıkıntısı yaşamamakla birlikte sizden acele etmenizi isteyen sıradaki insanlar yoktur. Bu nedenle bir ürün alırken düşünmenizde hiçbir engel yoktur. Bunun yanında alışveriş onayı belli aşamalarla gerçekleştiğinden, her aşama öncesi tekrar düşünmeniz tavsiye edilir.

2) Sadece İhtiyacınıza Odaklanın

Alışveriş sitelerinin sunduğu avantajlardan biri çok sayıda kategoriye sahip olmasıdır. Ancak bu kategorilerin içinde kaybolduğunuzda ihtiyacınız olamayan ürünler alabileceğinizi unutmamanız gerekir. Bu nedenle sadece ihtiyacınıza odaklanmak ve filtrelerden yardım almak en doğrusu olacaktır.

3) Fiyat Kıyaslaması Yapın

Unutmayın ki, internet alışverişi imkanı sağlayan çok sayıda site vardır. Bu nedenle alacağınız ürünün fiyatını diğer siteler ile kıyaslayarak daha ucuza bulabilme şansı yakalayabilirsiniz.

4) İade Garantili Ürünler Tercih Edin

İnternet aracılığı ile yapılan özellikle kıyafet alışverişlerinde alınan ürünün üzerinize uymaması mümkündür. Şayet iade garantisi yoksa boş yere para vermiş olursunuz. Bu durumu yaşamamak için alışveriş yaptığınız sitenin iade garantisi verip vermediğine mutlaka dikkat edin.

5) Güvenli Siteleri Tercih Edin

İnternet herkese önemli fırsatlar verdiği kadar dolandırıcılara da aynı fırsatları vermektedir. Alışverişiniz sırasında sorun yaşamak istemiyorsanız sitede yer alan yorumlar ve ödeme yöntemleri üzerinden güvenirliğini test edebilir ve bu sayede fırsatçıların tuzağına düşmekten kurtulabilirsiniz.

6) Sezon İndirimlerini Bekleyin

Örneğin kışlık giysilerin yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte fiyatlarında indirim olur. Bu nedenle sezon sonunda yapacağınız alışverişlerden önemli tutarlarda tasarruf etmeniz mümkündür.

7) İndirim Kampanyalarını Takip Edin

Geleneksel alışveriş alanlarında olduğu gibi dijital dünyadaki alışveriş siteleri de zaman zaman kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyalardan yararlanarak önemli ölçülerde indirimlerden yararlanmanız mümkün olmakla birlikte, tükenmeden önce almak için kampanya öncesi sepete ekleyip başlar başlamaz alabilirsiniz.

8) 2.El Alışveriş Sitelerini Takip Edin

İnternet üzerinden tasarruflu alışveriş yapmanın bir diğer yolu da 2. El alışveriş sitelerini takip etmekle mümkün olmaktadır. Elinizdeki kullanılmayan ürünlerle takas ederek de beğendiğiniz bir ürünü alabilir veya satarak elde ettiğiniz gelir ile elde edebileceğiniz ile birlikte bu sitelerde pazarlık da edebildiğinizi unutmayın.

9) Alacağınız Ürünü İyi İnceleyin

Alışveriş siteleri sergiledikleri ürünün fotoğraflarını ve ürün özelliklerini sergileriler. Bunlar yardımı ile ürün hakkında detaylı bilgi edinerek iade sırasında fazladan kargo ücreti vermemek için aradığınız ürün olduğundan emin olun.

10) Taksit Şartlarını İyi İnceleyin

İnternet üzerinden alışveriş imkanı tanıyan siteler bazı ürünlerde taksit olanağı sunmaktadır. Şayet bu olanaktan faydalanarak ürün alacaksanız, vade seçeneklerini ve taksit tutarlarını iyi inceleyin.

İlginizi çekebilir: Para Yönetimi Konusunda Başarılı Olmak İçin 10 İpucu

Bir Cevap Yaz
Yazıyı Puanla !

Yatırımkulis Hakkında

avatar

Yatırımkulis

Yatırımkulis.com olarak ziyaretçilerimize yatırım fikirleri, para yönetimi ve daha birçok finansal konuda fikir alışverişinde bulunma amacındayız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *