Bankacılık

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankalardan kredi almak isteyenlerin başvuruları değerlendirilirken kredi notu önemli bir rol oynar. Çeşitli nedenlerden dolayı bu notu düşük olanlar kredi almakta zorlanmakla birlikte bazı bankalar başvurulara olumsuz yanıt verir. Ancak kredi düşük notu düşük olanlara nakit para imkanı sağlayan bankalar da vardır.

Bu bankalar ve şartlarını mercek altına aldığımız yazımızda merak edilen tüm sorulara yanıt bulmak mümkündür.

Kredi Notu Neden Düşük Çıkar?

Bankalar ticari kuruluşlardır. Bu nedenle müşterilerine sundukları kredi hizmetlerini riske atmak istemezler. Belli kriterler kapsamında oluşturdukları risk raporları kredi talep eden kişinin başvurusunda değerlendirilir. 18 yaşını dolduran herkesin sahip olduğu kredi notu bunlardan biri olmakla birlikte aşağıdaki unsurlar da kredi notunun düşük çıkmasında etkilidir.

  • Maaş Durumu
  • Sigorta Durumu
  • Mevcut kredi ve kredi kartlarının durumu
  • Kredi ödeme düzeni
  • Kredi kullanma yoğunluğu

Aşağıdaki paylaştığımız tabloda kredi notuna göre yapılan risk değerlendirmelerini görmek mümkündür.

Kredi Notu

Kredi Kullanma İhtimali

Risk Grubu

Kefil veya İpotek İle

0

Çok Düşük

Yüksek Riskli

Çok Düşük

1-699

Düşük

Az Riskli

Kullanma İhtimali Var

700-1099

Düşük

Orta Riskli

Kullanma İhtimali Var

1100-1499

Gelire Bağlı

Az Riskli

Kullanma İhtimali Var

1500-1699

Yüksek

İyi

Talep Edilmez

1700-1900

Çok Yüksek

Çok İyi

Talep Edilmez

Kredi Notunu Arttırmak İçin Yapmanız Gerekenler

Kart başvuruları da olmak üzere her türlü kredi değerlendirilmesinde kredi notu etkidir. Aynı zamanda yüksek nota sahip olanlar çok daha yüksek tutarlarda kredi kullanabilmekte ve işlemleri daha hızlı gerçekleşmektedir.

Bu olanaklardan faydalanmak isteyenlerin kredi notunu yükseltmesi kredi notunu yükseltmesi gerekmekte, bunun içinse aşağıdaki konulara dikkat etmesi gerekir.

  • Kredi ve kart borçlarınızı düzenli olarak ödemeye çalışın.
  • Kredi kartlarınız ile alışveriş yapın.
  • İnternet veya mobil uygulamalar üzerinden para akışı sağlayın.
  • Banka hesabınızı aktif tutmaya çalışın.

Hangi Bankalar Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veriyor?

Yapılan değerlendirmeler sonucunda kredi notu düşük olsa bile bazı bankalar gerekli diğer şartları yerine getirenlerin kredi taleplerini olumlu değerlendirmektedir. Bu bankaların tam listesi aşağıdaki gibidir.

1) Ziraat Bankası

Ülkemizin köklü ve güvenilir kamu kuruluşları arasında yer alan Ziraat Bankası, kefil ve teminat gibi şartları yerine getirenlere 36 ay vade imkanları ile kredi vermektedir. Notu düşük olanların teminat göstermesi durumunda kredi tutarında artış alabileceği gibi, teminatsız ancak kefil göstermek şartı ile 10 bin liraya kadar nakit kullanabilirler.

2) Akbank

Kredi notu düşük olanlara kredi veren bir diğer banka olan Akbank 36 aya varan vade seçenekleri kapsamında 20 bin liraya kadar olan nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ancak bunun için kredi talebinde bulunan kişinin sosyal güvenlik kapsamında olması ve talep tutarına oranla kefil göstermesi şartını yerine getirmesi gerekir.

3) Burgan Bank

Kredi notunuzun düşüklüğü ile orantılı kredi imkanı sağlayan banka ipotek şartı ile nakit desteği sağlamaktadır. Ekspertiz değerinin yarısı oranlı kredi alınabilen bankanın vade şartları 60 aya kadar varabilir. Yeni  bir kuruluş olması nedeni ile özellikle emekli ve memurlara yönelik kampanyaları ile tanınmakta ve bu nedenle bu gruplardan kefil veya ipotek istememektedir.

4) Aktifbank

Yüksek faiz oranlarına sahip olsa da kredi notu düşük olanlara kredi veren bir diğer kuruluş da Aktifbank’dır. 30 bin liraya kadar nakit kullandıran banka PTT üzerinden maaş alan emeklilerin kredi notunu dikkate almadan Emeklilik Kredisi adı altında nakit desteği sağlamakta, emekli olmayanlar için ise dijital ortamdan başvurusu yapılan N-Kolay Kredi isimli hizmeti bulunur.

5) Fibabanka

24 ay vade seçenekleri arasında 10 bin liraya kadar kredi notu düşük olanlara kredi veren banka kefil ve Sosyal Güvenlik şartı aramaktadır. Teminat gösterilmesi durumunda teminat oranına göre yüksek kredi kullanılabilir.

6) CEPTETEB

Kısaca TEB olan Türk Ekonomi Bankası’nın internet üzerinden hizmet veren şubesiz bankası olan CEPTETEB, sabit gelir sahibi Sosyal Güvenlik durumu uygun olanlara kredi notları düşük olsa da nakit desteği vermektedir. Üst sınırı 30 bin lira olan bu kredilerde 36 aya varan vade seçenekleri sunulmuştur.

İlginizi çekebilir: Kredi Notunu Yükseltmek İçin 10 Etkili Yöntem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu