Bankacılık

Avantajlı Altın Hesabı İçin Hangi Bankalar Tercih Edilmeli?

advertisement

İstikrarı nedeni ile altın her ne kadar yatırımcılar için çoğu zaman güvenli liman olarak görülse de, bazen tedirginlik yaratabilmektedir. Böyle zamanlarda altın yatırımlarına yeni yön arayanların aklında şu soru doğar: “Acaba bankaların altın hesapları ne kadar avantajlı?” Bu soruya yanıt arayanlara yol göstermek için hazırladığımız yazımızda altın hesabı hakkında tüm merak edilenlere cevap bulabilirsiniz.

Altın Hesabı Nedir?

Bankaların vadeli, vadesiz ve birikimli seçenekleri ile yatırımcılara altınlarını değerlendirme fırsatı sunduğu hesaplara denir. Hazır müşterilerin şube ya da internet üzerinden, müşteri olmayanların ise şubeye gitmesi koşulu ile açılabilen bu hesapların özelliklerini yakından inceleyelim:

# Vadeli Altın Hesabı

Belli bir faiz oranı üzerinden elinizdeki altınlardan gelir elde etmenizi sağlayan bu hesap türünde, altının değer kazanmasında elde edeceğiniz gelir yanına faiz geliri de eklenir. Yine altın üzerinden elde edilen bu faiz gelirinden elde edilen tutarın %15’i vergi olarak alınmaktadır.

Örneğin; 100 gram altın ile % 2 faiz oranlı 1 yıl vadeli altın hesabı açtınız. Vade süresi dolduğunda kazancınız 3 gram altın olacaktır.

# Vadesiz Altın Hesabı

Altınlarınızı dilediğiniz zaman alıp satmaya imkan veren özelliği yanında, evinizde bulundurmak gibi çalınma risklerini de ortadan kaldıran bu hesap birçok banka tarafından açılmaktadır. Kredi notunuzun yükselmesine önemli etki eden vadesiz hesap, varlıklarınızı belgelemek ihtiyacı duyduğunuzda kolaylık sağlar. Vize başvuruları sırasında da önemli bir değerlendirme kalemi olarak görülmekte ve internet üzerinden de takibi yapılabilmektedir.

# Birikimli Hesap

Küçük birikimler ile uzun vadede altın yatırımı yapmak isteyenlerin işlem yaptığı bu hesap türü en az 3, en fazla da 10 yıl vade üzerinden açılabilmektedir. Aylık veya 3 aylık dönemlerde yatıracağınız altın miktarı en az 1 gram şartı bulunan birikim hesabına cari hesap veya kredi kartı ile de ödeme yapılabilmektedir.

advertisement

Altın Hesabında Avantajlar Sunan Bankalar

Yukarıdaki bilgiler ışığında bir altın yatırım hesabı açtırmaya karar verdiyseniz sırada bunu hangi bankada açtıracağınızın sorusu vardır. Aşağıda sunduğu avantajları detayları ile aktaracağımız bankaları değerlendirirken faiz ve vade konularını ayrı olarak değil, birlikte değerlendirmeniz tavsiye edilir.

1) Ziraat Bankası

En az 10 altın üzerinden hesap açılışı yapan bankanın güncel faiz oranları; 30 gün için % 0.50, 90 gün için 0.75, 1 yıl için ise % 0.80 şeklindedir. Vadeli ve vadesiz hesap seçenekleri arasında birikim hesabı hizmeti de sunan Ziraat Bankası, ülkemizin köklü ve güvenilir kuruluşları arasında yer almaktadır.

2) Kuveyt Türk

Faiz sistemi yerine kar payı uygulaması yapan banka, altınlarınız üzerinden elde ettiği kazançtan % 15 ile 85 arasında bir oranı paylaşacağını bildiriyor. 1 aylık vadeli altın hesabı açanlar 1.37 gibi bir getiri oranı üzerinden gelir kazanmanız mümkün. Genel olarak değerlendirildiğinde diğer bankalara oranla çok daha fazla avantaja sahip denilebilir.

advertisement

3) Garanti Bankası

En az 50 gram alt limiti ile vadeli altın hesabı açılmasına olanak veren Garanti Bankası’nda vadesiz hesap için alt limit bulunmuyor. 50 gram altına uygulanan 1 yıllık faiz oranı % 0.80 olarak tespit edilse de 100 gram üstüne % 2.50 gibi cazip bir oran söz konusu. Altınınızın türüne göre uygulamaya konulsan bu faiz oranı genellikle ziynet eşyaları üzerinden hesaplanıyor.

4) Halkbank

Vadeli, vadesiz ve birikimli hesap türlerine sahip Halkbank’ta vadeli altın hesabı açmanın alt sınırı 10 gram olarak belirlenmekle birlikte vadesiz hesapta bu oran 1 gram üzerinden işlem görüyor. 30 gün vadeden % 0.55, 3 ay ve üzeri vadeler için ise % 0.80 faiz oranı veren bankada vadeli hesap açabilmeniz için vadesiz hesap sahibi olmanız gerekiyor.

5) Akbank

Vadeli ve vadesiz hesap seçenekleri sunan bankada vadeli hesap açmanın alt sınırı 500 gram olarak belirlendiğinden, bu açıdan bir avantaj sunmadığı açık. 6 aylık vadeye uyguladığı % 0.50 oran da diğer bankalarla kıyaslandığında oldukça düşük görünüyor. 100 gram üzeri ziynet eşyalarına uyguladığı faiz oranı ise % 1.1’dir.

6) TEB

5 gram gibi bir alt sınır ile vadeli hesap açma olanağı tanıyan bankanın 1 aylık vadeye uyguladığı faiz oranı % 0.50; 3 ay için % 75 olarak belirlenmiş oran 6 ay için % 1, yıllık ise 1.15 olarak uygulanıyor.

İlginizi çekebilir: Petrol Yatırımı Nasıl Yapılır?

advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu