Para Kazanma

İnternet Üzerinden Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

advertisement

İnternetin zaman ve sınır tanımayan özelliği geleneksel ticaret anlayışı dışında bir ticaret alanının doğmasına neden olmuştur. Günümüzde para kazanmak için alternatif yollar arayan pek çok internet üzerinden satış yapmak sureti ile gelir elde etmeye başlamış; kısaca bu yeni ticaret yöntemi avantajları nedeni ile girişimciler tarafından benimsenmiştir.

İnternet artık her türlü ürün ve hizmetin sergilenerek pazarlandığı global bir pazardır; bu nedenle de her internet kullanıcısı aynı zamanda potansiyel müşteridir.

Ancak internet aracılığı ile satış yapmak sanıldığı kadar da basit olmamakla birlikte, şayet başarı elde edilmek isteniliyorsa dikkat edilmesi gereken hassas noktalar vardır.

Bu son derece avantajlı alan üzerinden satış yaparak para kazanmak isteyenleri aydınlatmayı amaçlayan yazımızda, merak edilen tüm detayları bulmak mümkündür.

İnternet Üzerinden Satış Yapmak Neden Avantajlı?

Hayatımıza girdiği günden itibaren pek çok alanda kolaylık sağlayan internet, ticaret yapmak isteyenlere yeni bir bakış açısı getirmiştir. Online ortamda satış yapmak isteyenler aşağıdaki avantajlara sahiptir.

Düşük Sermaye

Ticaret yapmak isteyenler her zaman yeterli sermaye desteğine sahip olmayabilir. Oysa internet üzerinden satış yapmak istediğinizde kira ve personel harcamaları gibi maliyetler olmayacağı için küçük bir sermaye ile de para kazanmaya adım atabilirsiniz.

advertisement

Kitlelere Kolay Erişim

Bir ürün ne kadar geniş bir kitleye ulaşırsa pazarlanma şansı o kadar yüksektir. İnternetin kitle erişim kapasitesi düşünüldüğünde bu alan üzerinden satış yapmanın ne kadar avantajlı olacağı çok daha iyi anlaşılacaktır.

Binlerce Ürün Sergileyebilme

Fiziki bir satış yerinde sergileyebileceğiniz ürün sayısı bellidir. Oysa internet ortamında binlerce ürünü görseller aracılığı ile hedeflediğiniz müşteri kitlesine ulaştırabilirsiniz.

Zaman Tasarrufu

Fiziki İşletmelerin çalışma saatleri bellidir; sınırlı bir zaman dilimi içerisinde müşterilerine hizmet ederler. Oysa internet imkanları ile satış yapmak istediğinizde müşteriler siz uyurken bile sitenizi ziyaret ederek ürün satın alabilir.

advertisement

İnternette Satış Nasıl Yapılır?

Online ticaret yapmak isteyenler çeşitli araçlar aracılığı ile bunu gerçekleştirebilirler. Hepsi de ayrı özelliklere ve avantajlara sahip bu araçlar aşağıdaki gibidir.

E-Ticaret Sitesi

“Sanal Mağaza veya Şube” olarak tanımlanabilecek e-ticaret siteleri kurumsal bir kimlik kazandırdığı için çok önemlidir. Şirket olmak ise bu tarz bir site açmanın ilk kuraldır. Pos cihazı gibi farklı ödeme araçlarından yararlanabilmenizi sağlayan e-ticaret siteleri satış işlemlerinde fatura kesmenize de olanak sağlar. Stok kontrolünden başlayarak özel ürün katalogları hazırlayabilmenize kadar çok sayıda özelliğe sahip e-ticaret sitesine sahip olmak için Presta Shop, Joomla, woocommerce gibi platformların sağladığı alt yapı destekleri incelenebilir. Bu inceleme sırasında aramanız gereken özellikler şunlar olmalıdır:

 • Tasarım zenginliği ne durumda?
 • Arama motoru optimizasyonu nasıl?
 • Ödeme yöntemleri ne kadar çeşitli?
 • Yönetim paneli kullanışlı mı?
 • Müşteri hizmeti destekleri ne kadar güçlü?

Web Sitesi

Web sitesi açmak internetten satış yapabilmenin bir diğer yoludur. Başarılı bir şekilde dizayn edilmiş bir web sitesi, satışı düşünülen ürünlerin hedeflenen müşteri kitlesine ulaşmasında önemli rol oynar. Aşağıdaki özelliklere sahip bir web sitesi ile internet satışında başarı elde edilebilir.

 • Sergilenecek ürünlere dair fotoğraf veya görsel seçimlerinin yüksek çözünürlüklü olmasına özen gösterilmelidir.
 • Sitede yer alacak grafiklere ait renklerin ziyaretçilerin gözlerini yormayacak tonlarda olmasına dikkat edilmelidir.
 • Ürün özelliklerini açıklayacak metinler anlaşılır olmalı, gereksiz bilgilerden uzak durulmalıdır.
 • Ziyaretçilerin sitede uzun süre kalmalarını sağlayacak ilgi çeken içeriklere yer verilmelidir.

Sosyal Medya Hesapları

İnstagram başta olmak üzere sosyal medya hesapları internetten satış yapmayı düşünenler için önemli bir fırsattır. Doğru şekilde kullanıldığında son derece etkili olabilen bu hesaplardan maksimum oranda faydalanabilmek için aşağıdaki yöntemler izlenebilir:

 • Takipçi sayınız, satış başarısı elde etmenizin temel unsurudur. Bu sayıyı arttırmak için düzenli paylaşımlarda bulunmanız kadar bunların hedeflediğiniz kitlenin beğenilerine uygun olması da gereklidir. Bu nedenle müşteri kitlenizin eğilimlerini iyi analiz etmeniz gerekir.
 • Hesabınızda sergileyeceğiniz ürünlere dair görseller müşterilerin her açıdan görebileceği şekilde hazırlanmalıdır.
 • Ürün özelliklerini tanıtacak metin içerikleri kısa ve anlaşılır olmalı, gereksiz bilgilerden kaçınılmalıdır.
 • Şayet video gibi hareketli görseller kullanılacaksa bunların çözünürlüğüne azami özen gösterilmelidir.

İnternetten Satışa Başlamadan Önce Neler Yapmalısınız?

Belli bir plan ve strateji dahilinde hazırlık yapmadan satış yapmaya başlamak kalıcı ve sürdürülebilir bir başarı yakalanması önünde en büyük engeldir. Bu nedenle aşağıdaki hazırlıkları yapmadan satışa başlamamanız tavsiye edilir:

Altyapı Seçimi

Kullanacağınız alt yapıya dair teknoloji seçimi satışlarınızda başarıyı yakalamanız yönünde vermeniz gereken önemli kararların başında gelir. Çünkü müşterileriniz tercih edeceğiniz alt yapı üzerinden sitenizi ziyaret edecek, dolaşacak ve almak istediği ürüne karar verecektir.

Dolayısı ile siteye ulaşım hızından kullanılacak yazılımların güncel teknoloji ile uyumuna kadar pek çok detay kapsamlı bir şekilde analiz edilerek alt yapı seçiminde karar verilmelidir.

Ürün Tedarik Planı

Satmayı tasarladığınız ürünün tedariği sırasında sorun yaşamamak için bunun önlemini en başından almanız kalıcı bir başarı elde edilmesi için önemlidir. Zira alacağınız siparişlerin zamanında müşteriye zamanında ulaşmasını istiyorsanız yeterli stok kapasitesine sahip olmanız gerekir. Bu nedenle tedarik sırasında gecikmelere neden olmayacak ürünler tercih etmeli ya da sorunsuz temin edilecek ürünlere yönelinmelidir.

Kargo Seçenekleri

İnternet üzerinden satışın önemli bir halkası olan kargo unsuru satış öncesi karar verilmesi gereken önemli bir konudur. Çünkü online kanal üzerinden yapacağınız satışlar müşteriye bu yolla ulaşacaktır. Tercih edeceğiniz kargo şirketi ile anlaşmadan önce ulaşım ağından teslimat prensiplerine kadar kapsamlı bir araştırma yapmanızda yarar vardır.

Hedeflenen Müşterinin Analizi

Satmayı düşündüğünüz ürünleri almasını plandınız kitleyi doğru analiz yapmak, başarı yolunda önemli bir aşamadır. Bu doğrultuda oluşturacağınız pazarlama ve reklam stratejilerini söz konusu analiz üzerine inşa edeceğinizden, müşterilerinizi tanımanız zorunludur. Örneğin gençlere yönelik ürünler satmayı düşünüyorsanız kullanacağız pazarlama araçları onların yaş grubuna hitap edecek özellikler taşımak zorundadır.

Bütçe Planlaması

Doğru ve dengeli bir bütçe hazırlığı yapmadan internet satışı üzerinden başarı yakalamak çok zordur. Zira bütçeniz hostingve domain ücretleri, şirketleşecek iseniz vergiler ve depo kiraları gibi finans yönetimi yapmanız gereken durumları karşılamak zorundadır. Aynı zamanda sağlam temeller üzerine inşa edilecek bir gelir gider tablosunun önemli bir parçası olacak planlı bir bütçe, sorunsuz internet satışı yapmanızı sağlayacaktır.

Sonuç olarak internetin ticaret yapmak isteyenlere tanıdığı fırsatlar doğru şekilde kullanıldığında önemli rakamlara varabilen kazançlar elde edildiği günümüz ticaret dünyasının değerli bir gerçeğidir. Çünkü geleneksel ticaret yöntemleri yerini yavaş yavaş sanal ortama taşınmakta ve buna uyum sağlayanların geleceği diğerlerine oranla çok daha parlak ve güvende olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Instagram’da Satış Yapmak İsteyenlere Altın Öneriler

advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu