Para Kazanma

Instagram’da Satış Yapmak İsteyenlere Altın Öneriler

advertisement

Para kazanmak isteyenler için instagramda satış yapmak oldukça geçerliliği olan bir yöntemdir. İster kurulu bir işiniz olsun, ister olmasın instagramda herkes satış yapabilir. Kendi ürettiğiniz ürünlerin satışını yapabileceğiniz gibi hazır üretilmiş ürünleri ucuz ve toptan alarak instagramda satış yapmak mümkündür. Instagramda satış yapmak için yaş sınırlaması yoktur, firma kurmanız ve vergi ödemeniz de gerekmez. Kurulu bir işiniz varsa bu işlem size ek bir maliyet ya da yükümlülük gerektirmez. Instagramda satış yapmakoldukça kolaydır. Çünkü instagram herkesin gün boyu elinin altında ve göz gezdirdiği sosyal bir mecradır. Ürün satın almak isteyen kişilere bu yolla ulaşmak doğru bir yöntemdir.

Instagramın reklam uygulamalarının ücretsiz olması ve kullanıcıların ilgi alanlarını belirleyen arama verilerinden yararlanmak şirketin satış yapmak isteyenlere sunduğu önemli avantajlardandır. Teknolojinin çok ilerlediği günümüzde kişiler artık bir şey almak istediklerinde Instagramda arama yaparak bu ürünü almaya çalışmaktadırlar. Tek bir ürün aramasıyla bu ürünü satan tüm firmalara ulaşmak ve bunlar arasında karşılaştırma yaparak en uygun fiyatlı, en güvenilir satıcıyı bulmak tüketiciler açısından oldukça kolay ve işlevseldir.

Instagramda Satış Yapmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Instagramda satış yapmak için uygulanması gereken pek çok işlem vardır. Bu işlemleri rehber niteliğinde sizlere sunmaktayız. Instagramda satış yapmak için uygulanması gereken adımlar ve püf noktaları şunlardır:

Kullanıcı adınız firmanızı yansıtsın

Öncelikle kurulu bir firmanız varsa firmanızın, yoksa bir firma ismi oluşturarak instagramda kullanıcı adı almanız ve sayfa açmanız gerekmektedir. Bu işlem oldukça kolaydır. Kullanıcı adı, şifre profil fotoğrafı gibi adımları tamamladıktan sonra firmanızla ilgili bilgileri instagramprofilinize girebilirsiniz. Burada yapmakta olduğunuz işin bir cümleyle kısa özeti, varsa web siteniz, telefon ve adres bilginiz yer alabilir. Ürünleriniz ve işinizle ilgili kısa ve net cümleler de girebilirsiniz (Hakiki Deri, %100 El Yapımı, Katkısız, Boya İçermez vs.).  

Ürün fotoğraflarınızı özenle hazırlayın

İkinci adım olarak ürünlerinizin fotoğraflarını çekmeniz ve bunları instagram hesabınıza yüklemeniz gerekmektedir. Fotoğraf çekme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız ya da bu imkâna sahip değilseniz ürünlerinizin birebir çekilmiş fotoğraflarını bularak bunları yükleyebilirsiniz. Bu konuda ürünleri satın aldığınız firmadan talepte bulunabilirsiniz. Fakat kendi ürettiğiniz ürünler söz konusuysa kesinlikle kendi fotoğraflarınızı çekip yüklemelisiniz. Yoksa alacak kişiler yanlış yönlendirilmiş olur ve zor durumda kalabilirsiniz. Fotoğrafların ilgi çekici, görsel olarak albenili olması ve ürünü birebir yansıtması önemlidir. Eğer bir hizmet ürünüyse bunu en iyi yansıtacak fotoğraflar seçilmelidir.

advertisement

Ürünlerin fotoğrafları instagram hesabına yüklendikten sonra her bir paylaşım (fotoğraf) için altına bilgi girmelisiniz. Bu bilgiler ürünün özellikleriyle ya da nasıl kullanılacağıyla ilgili olmalıdır. Kendi iletişim bilgilerinizi de bu bilgilerin altına ekleyebilirsiniz.

Takipçi sayınızı arttırın

Sıra takipçilerinizi eklemektedir. Instagramda satış yapmak için çok fazla kişinin sizin sayfanızı takip ediyor olması önemlidir. Fazla takipçi sayısına sahip hesaplar daha güvenilir ve ürün satın almak için daha referanslıdır. Bunun için ilk yol; sizinle benzer ürün satan firmaların sayfalarına girerek onları takip eden kişileri takibe almaktır. Böylelikle sizin firmanızdan haberdar olurlar ve sizi takip ederek tanımaları ihtimali yükselir. Düzenli aralıklarla kişileri takibe almak ve takip edilen sayısını yükseltmek mesai ve zaman gerektirir. Bunun daha kolay bir yöntemi olan ikinci yol ise, takipçi satın almaktır. Para karşılığında profilinize belirli sayılarda takipçi yükleyen firmalar vardır. Ücret ödeyerek profilinizdeki sizi takip eden kişi sayısını kısa sürede yüksek sayılara çıkarabilirsiniz.  

Reklam ve tanıtımın önemi

Takipçileriniz çoğaldıktan sonra reklam ve tanıtım çalışmalarına başlayabilirsiniz. Instagram bu hizmet için ücret almamaktadır. Bu nedenle firmanızı tanıtan bir paylaşım hazırlayarak ya da popüler bir ürününüzün paylaşımını reklam olarak kullanabilirsiniz. Instagram kendi raporlarına göre bu reklamları ilgi duyan ve bu konuda arama yapmış kişilerin karşısına çıkartmaktadır. Böylelikle müşteri adayınız olma potansiyeline sahip kişilere reklamınız gösterilmiş olur.

advertisement

Müşteri ilişkilerinize önem verin

Kişiler sizinle yazışarak ya da arayarak ürünlerle ilgili detay bilgiler isteyebilir ve soru sorabilirler. Bu aşamada sabırla ve hızla kişilerin taleplerine dönüş yapmanız, nazik, bilgi verici olmanız gerekir. Firmanızı temsil ettiğiniz için kullandığınız yazı ya da konuşma üslubu çok önemlidir.

Ürün gönderim hızı güveni belirler

Kişiler satın almaya karar verip ödeme işlemini gerçekleştirdiklerinde ürünü en kısa zamanda hazırlayıp kargolamanız gerekir. Bu kısımda önemli olan kargolamaişleminin ürünün özelliklerini bozmayacak şekilde yapılması ve ürünün sağlam bir şekilde satın alan kişiye ulaşmasıdır.

Satış sonrası geri dönüşler

Ürün teslim edildikten sonra kişilerin ürünle ilgili sordukları sorulara ve varsa şikâyet ya da memnuniyet içeren dönüşlerine aynı kurumsal tavırla yanıt vermek ve yardımcı olmak gerekmektedir. Müşterilerin ürünle ilgili olumlu geri dönüşlerini hesabınızda paylaşabilir ve diğer müşterilere referans olarak kullanabilirsiniz.

Son olarak;

Sürekli paylaşım yaparak, ilgi çekici fotoğraf ve bilgi paylaşımları yükleyerek takipçilerinizin sizi unutmamalarını, rakiplerinizden geride kalmamanızı ve aktif bir görüntü vermenizi sağlayabilirsiniz. Özel ve resmi günlerde profilinizde kutlama, anma veya taziye yayınlayabilirsiniz. Bu firmanızın sosyal olaylara karşı duyarlı olduğunun bir kanıtıdır. Instagramda satış yapmak her daim dinamik ve aktif olmayı gerektirmektedir.

İlginizi çekebilir: Amazon FBA Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Rehber

advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı