«
Borsada En Çok Kazandıracak Hisseler 2020

2020 yılı itibariyle ülkemizde ve dünyada yaşanan doğal afetler, siyasi iklim, Corona virüsü ve diğer olayların etkisi nedeniyle borsada hızlı bir yükseliş görülmüştür. Ekonomi canlanarak, faizlerde düşme görülmesi ve kredilerde büyüme oluşması Türk Lirasının değerini korumasını sağlamıştır. Yıl sonuna kadar durumun nasıl bir seyir izleyeceği bilinemezken, yatırımcıların 2020 yılı için tavsiye ettikleri borsada en çok kazandıracak hisseler şunlardır:

Garanti BBVA

2020 yılı başlangıcı itibariyle en yüksek piyasa değerine sahip firma Garanti BBVA olmuştur. Bu nedenle yıl içinde kazanç açısından umut vaat eden şirketlerin başında geliyor.

Akbank

Borsadaki yükselişiyle Garanti BBVA’yı takip eden Akbank’ın güçlü faiz gelirleri ve risk maliyetlerinin düşmesi sonucu yüksek oranda karlılık elde edeceği öngörülmektedir.

Petkim

Sektörde lider konumunda olan Petkim firmasının sahip olduğu rafinelerden ve yapımı tamamlanacak tesislerinden yüksek oranda kar elde edeceği ve kazançlı bir borsa seyri izleyeceği bu yıl için düşünülmektedir. Yabancı yatırımcıların da takipçisi olduğu Petkim hisseleri değerini düşürmeyecekler listesindedir.

Tofaş Oto

İç piyasada lider durumunda olan Tofaş Oto, yabancı oto firmalarının maliyet değerlerinin yükselmesi ve aşırı fiyat artışı nedeniyle avantaj sağlamaktadır. Yatırımcılar tarafından borsa hisselerinde artış umulmaktadır.

Turkcell

Yatırımcılar önümüzdeki 2 yıl içinde Turkcell gelirlerinde %14’lük artış ve %40 kar marjı beklemekteler. Turkcell’inbüyüme kapasitesinin rakip firmalara oranla hızlı ve borsadaki yüksek seyrine devam edeceği öngörülmektedir.

Tüpraş

Tüpraş’ın yıl içerisinde hedef fiyatlarını koruması ve beklenenin aksine yüksek kar açıklaması yapması nedeniyle borsadaki hisselerinde yükselme öngörülmektedir. Yapılan üretime göre satış oranı %98’lerde seyreden firmanın 2019 yılındaki hisse değerlerini 2020 yılında da koruması bekleniyor.

Yataş

Ekonomistler tarafından borsada tavsiye edilen şirketlerin başında Yataş gelmektedir. Risksiz bir yatırım olarak görülen Yataş, 2020 yılında faiz ve enflasyon değerlerinden menfaat elde edecek şirketlerden biridir.

Erdemir

Cazip yatırım fırsatları barındıran Erdemir, sektördeki liderliğini koruması, stabil ödeme kapasitesi ve kuvvetli bilançosuyla borsada en çok kazandıracak hisseler arasında temkinli yatırımcıların gözdesi olma adayıdır.

Koza Altın

Yatırım açısından avantajlı bir şirket olan Koza Altın, bu avantajını sektördeki rakibinin az olması, kar marjının yüksek ve maliyetlerinin düşük olması nedeniyle her daim korumaktadır. Risksiz yatırımı seven ve maceradan hoşlanmayan yatırımcılar için Koza Altın hisseleri her zaman yatırım yapılması gereken hisselerdendir.

Ülker Gıda

Yurtiçinde büyük bir pazar payına sahip olan firmanın yurtdışında da pazar payını sürekli arttırma eğiliminde olması, yeni ataklar yaparak pek çok şirketi bünyesine katmasıyla 2020 yılında da borsada yüksek bir başarı izleneceği tahmin edilmektedir.

2020 Yılında Borsanın Etkilenebileceği Durumlar Nelerdir?

Her yıl olduğu gibi 2020 yılında da borsayı etkilemesi beklenen durumlar vardır. Borsada en çok kazandıracak hisseler açısından bu durumların dikkatle takip edilmesi ve iyi analiz edilmesi gerekir. Uzmanlar tarafından da sürekli gözetim altında tutulan bu kriterler oldukça önemlidir. Bu etkenlerin belli başlıları şunlardır:

  • Dış politikadaki gelişmeler; özellikle Abd başkanlık seçimleri ve diğer ülkelerle diplomasi politikamız piyasaları yakından etkilemesi beklenmektedir.
  • Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası aylık faiz kararları, hisseleri olumlu ya da olumsuz olarak direkt etkilemektedir
  • Kredi temerrüt takası oranlarının düşüş göstermesi, izlenmesi gereken bir diğer olgudur.
  • Yabancı hisse paylarının dağılımının düşme ya da artma eğiliminde olması, hisselerin değeri açısından önem taşımaktadır.
  • Borsadaki en yüksek 100 hissenin değerini koruyup koruyamamasına göre tüm hisseler dalgalanmadan paylarını alacağı için bu 100 hissenin analizi iyi yapılmalıdır.

İlginizi çekebilir: Borsada Yatırım Yapmak İçin Ne Kadar Birikiminiz Olmalı?

Bir Cevap Yaz
Yazıyı Puanla !

Yatırımkulis Hakkında

avatar

Yatırımkulis

Yatırımkulis.com olarak ziyaretçilerimize yatırım fikirleri, para yönetimi ve daha birçok finansal konuda fikir alışverişinde bulunma amacındayız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *