«
Uzun Vadeli Yatırım İçin Hangi Hisseler Tercih Edilmeli

Uzun vadeli yatırım yapmak isteyenler için belki de en uygun alanlardan biri olan borsa aracılığı ile geleceğini parlak gördüğünüz şirketlere ortak olma şansınız vardır. Şirkete ait hisse senetlerinden satın alarak gerçekleştireceğiniz bu ortaklık sayesinde önemli kazançlar elde edebilir, birikimlerinizi katlayabilirsiniz.

Uzun Vadeli Yatırım İçin Şirket Hisse

Uzun vadeli yatırım yapmak isteyenler için geleceği parlak şirket ve alanları ele aldığımız yazımızda, konuyu tüm ayrıntıları ile inceledik.

1) TÜPRAŞ

Geçmiş dönemlere ait verileri incelendiğinde TÜPRAŞ yatırımcısına her zaman kazandıran şirketlerden biri olduğu görülmektedir. Ülkemizin önemli enerji kuruluşları arasında gelen şirketin hisseleri Covid-19 salgını çerçevesinde bile fazla etkilenmiş görünmüyor. Bu yıl için üretim tahminini 28 milyon tondan 24 milyon tona çeken şirket kapasite kullanım oranını da % 80 dolaylarına çekti. Analistlerin bu yılın sonunda 115 lira gibi bir rakamla öngördüğü hisselerin % 30 dolaylarında kazandırması bekleniyor.

2) ASELSAN

Son yıllarda yaptığı atılımlarla savunma sanayinin gözdesi haline gelen ASELSAN, ürettiği uzun menzilli füzeler, çelik zırhlı araçlar gibi teknolojinin yanına teknik donanımı dünya standartlarında yeni eklemeler de yaparak dünya devlerine kafa tutar hale geldi. Son 10 yılda yatırımcısına 145 katı gibi ciddi bir oranda kazandıran şirket, uzun vadeli yatırım arayanlar için önemli bir fırsat. Piyasa değeri 35 milyar dolar civarında olan ASELSAN yılda 6.5 milyar dolar gibi ciddi tutarlarda sipariş kapasitesine sahip. Tüm veriler bir araya getirildiğinde şirket hisseleri önümüzdeki dönemde de kazandıracağa benziyor.

3) TEKFEN

İnşaat sektörünün devleri arasında yer alan kuruluş, geçmiş yıllarda düzenli kar açıklama özelliği ile dikkat çekiyor. Tekfen hisse senedi değerlerinin borsa ortalaması altında olması uzun vadeli yatırım şansı arayanlar için ideal görünüyor. Geçmiş yıllarda öz kaynak karlılığını % 30 ortalamalarında tutmayı başaran TEKFEN virüs salgını nedeni ile durma noktasına gelen hayatın yeniden normale dönmesi ile birlikte geleceğin parlayan yıldızları arasında olması hayal değil.

4) AKSİGORTA

Sigorta sektörünün köklü kuruluşları arasında yer alan şirket, borsada yatırımcısına düzenli olarak kazandıran kuruluşların başında geliyor. Her yıl katlanarak artan kar oranlarına sahip hisselerin geleceği yatırımcıları cezbettiği bir gerçek. Son döneme ait veriler incelendiğinde öz kaynak karlılık oranının % 12 olduğu dikkate alınırsa, AKSİGORTA hisseleri ile geleceğe yatırım yapmak doğru bir hamle gibi görünüyor.

5) TURKCELL

Covid-19 salgını nedeni TURKCELL 2020 yılı büyüme hedeflerinde revizyona gittiğini açıkladı. Satış büyümesini % 15 ortalamalarından % 12 ortalamasına çeken şirketin güçlü bilanço yapısı her türlü dalgalanmayı göğüsleyebilecek özelliklere sahip olduğunu vurgulayan analistler, uzun vadeli yatırım planlayanların şirket hisselerine ilgi duymasını bekliyor.

6) PEGASUS HAVA YOLLARI

Covid-19 salgının en çok etkilendiği alanların başında gelen hava ulaşımı sektörü, en geç Haziran ayında başlaması beklenen uçuşlar ile yeniden eski günlerine döneceği bekleniyor. Bu sıkıntılı süreci sağlam bilanço yapısı nedeni ile minimum hasarla atlatan PEGASUS, akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün de getireceği rüzgarı arkasına alarak hisse değerlerini arttıracağını tahmin etmek zor değil.

7) EREĞLİ DEMİR-ÇELİK

Her yıl düzenli olarak kar açıklayan şirket, gelecekte de yatırımcısının yüzünü güldürecek hamleler yapması beklenen kurumların başında geliyor. Hammadde fiyatlarındaki artış nedeni ile geçen yılı daha önceki yıllara oranla daha düşük bir kar oranı ile kapatması yanında, corona virüs tedbirleri kapsamında hükümetin aldığı önlemler bu yılki kar oranları üzerinde tahmin edilen olumsuz etkiyi yaratmadı. Demir- çelik ithalatında gümrük vergisinin 5 puan arttırılmasını içeren bu önlem sayesinde zor günleri hasarsız şekilde atlatan Ereğli Demir-Çekik hisseleri, uzun vadeli düşünen yatırımcılar için ilgi çekici.

8) TÜRK HAVA YOLLARI

Toplam yolcu taşıma sayısına % 20 oranında düşüş yaşamasına rağmen Borsa İstanbul’da işlem gören hisseler dikkate alındığına istikrarlı konumunu korumayı başaran şirket gelecekte de geçmişteki gibi yatırımcılarına kazandıracağını gösteriyor. Şirket yönetiminin aldığı yerinde kararların da etkisi ile bu kadar zorlu bir yılda bile kar açıklamayı hedefleyen Türk Hava Yolları hisseleri salgının etkiler azalmaya başlaması ile uzun vadede yatırımcısına kazanç vadediyor.

9) YAPI KREDİ

Ülkemiz bankacılık sektörünün sağlam alt yapısı sayesinde yaşanan küresel olumsuzluklardan en az etkilenen kurumların başında gelen YAPI KREDİ, geçmiş yıllardan edindiği kar açıklama geleneğini bu yıl da sürdürmeyi hedefliyor. Takipteki kredi ve tahsilat oranlarının başarılı gitmesinin verdiği özgüvenle geleceğe dair yatırımlarına devam eden banka, uzun vadeli yatırım planlayanların iştahını kabartıyor.

10) SODA SANAYİ

Geçen yıl açıkladığı kar oranı ile dikkat çeken SODA Sanayi, gelişimindeki istikrarı geleceğe de taşıyacağı düşünülen şirketlerin başında geliyor. Elde ettiği karın büyük kısmını yatırım olarak değerlendirmesi sağlam adımlar üzerinde ilerlediğinin bir göstergesi. Birçok veri göz önüne alındığında geleceğin gözde şirketleri arasında yer alması beklenen şirket hisseleri uzun vadede önemli gelir getirmesi bekleniyor.

İlginizi çekebilir: Yurt Dışı Hisse İşlemleri İçin En İyi Aracı Firmalar

Bir Cevap Yaz
Yazıyı Puanla !

Yatırımkulis Hakkında

avatar

Yatırımkulis

Yatırımkulis.com olarak ziyaretçilerimize yatırım fikirleri, para yönetimi ve daha birçok finansal konuda fikir alışverişinde bulunma amacındayız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *