Bankacılık

Ziraat Bankası Enerji Verimliliği Kredisi ve Gerekli Belgeler

advertisement

Tüketim araçlarının artması ile doğru orantılı olarak dünya genelinde enerji açığının günden güne artış gösterdiği bilimsel veriler ışığında değerlendirildiğinde, bu durumun sürdürülebilir olmadığı açıktır. Zira yeryüzündeki enerji kaynaklarının gün geçtikçe tükenmesi devamında çok sayıda ve boyutlu sorunu beraberinde getirecektir. Özellikle ısınma alanında yapılacak tasarrufların bu sorunun çözümüne önemli katkı vereceği açıktır. Ülkemizde bu konuda yapılacak çalışmalara Ziraat Bankası destek vermekte, enerji verimliliği kredisi başlığı altında tüketicilere önemli bir destek sunmaktadır.

Gelin hep birlikte bu desteğin detaylarını tüm yönleri ile birlikte inceleyelim.

Enerji Verimliliği Kredisi Nedir?

Enerji tüketimi konusunda alınacak tedbirler ardından bu alanda ödenen faturalarda % 50’ye varan oranlarda düşüş yaşandığı bilinmektedir. Enerji verimliliği kredisi bu tasarrufu sağlamayı amaçlayanların ihtiyaç duyduğu mali desteği sağlamak amacı ile hizmete sokulmuş ve kullananlar tarafında önemli bir hizmet olarak görülmektedir. Çünkü işletmelerin başını çektiği büyük bir kesim enerji faturalarında tasarruf etmek istemesine rağmen bunun için gerekli mali kaynağın yoksunluğundan şikayet etmektedir. Mantolama gibi enerji tüketimini neredeyse yarı yarıya düşürerek tasarruf edilmesini sağlayan tüketim tedbirleri artık bu sayede alınmakta ve bu sayede tüketiciler cebi yakmayan faturalara kavuşmaktadır.

Enerji Verimliliği Kredisi Kapsamı

Enerji tasarrufu sağlayacak alanların neredeyse tamamı bu kredi kapsamı içine alınmış olup, bunlar aşağıdaki şekilde açıkça belirlenmiştir.

  • Ülkemizde yaygın olarak kullanılan güneş enerjisi sistemleri içerisinde yer alan sıcak su, radyatör, destekleyen diğer tesisatlar ve panel işlemleri için
  • Tasarruflu olarak değerlendirilen tüm aydınlatma sistemlerinin temini veya modernizasyonu için
  • Yaygın olarak kullanılan tesisat, ısı yalıtım sistemleri, kombi, radyatör vb. mekanik tesisat alanları için
  • Düşük enerji ile çalışan A sınıfı beyaz eşyalar kapsamında bulunan bulaşık makinesi, buzdolabı, çamaşır makinesi, klima, derin dondurucu, termosifon, kombi vb gibi cihazların temin edilmesi ya da yenilenmesi için
  • Binaların dış cepheleri zeminlere yapılan mantolama başta olmak üzere su, tavan, ses yalıtım işlemleri için
  • Kapı, pencere, çatı doğrama sistemlerinin tasarruflu şekilde temini veya modernizasyonu için.

Enerji Verimliliği Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Enerji faturalarının yüksekliğinden şikayetçi olan herkesi yakından ilgilendiren enerji verimliliği kredisi kullanmak isteyenleri teşvik ve kolaylık sağlamak adına Ziraat Bankası diğer kredi türlerine oranla çok daha az belge istemektedir. Aşağıda belirtilen belgeler eksiksiz şekilde tamamlandığında enerji tasarrufuna geçmeyi sağlayacak adımların atılması için gerekli mali destek kısa sürede verilmektedir.

  • Bankadan temin edilecek enerji verimliliği kredisi başvuru formu.
  • Nüfus cüzdanı; şayet yoksa ehliyet ya da pasaport
  • Başvuru sahibinin çalıştığını gösteren belge
  • Bankanın gerekli görmesi halinde talep ettiği diğer belgeler

Tutar ve Vade Seçenekleri

Enerji tasarrufu alanında gün geçtikçe açığa çıkan ihtiyacı karşılamak ve tüketicilerin bu konudaki mağduriyetlerini gidermeyi desteklemek için kullanıma sokulan enerji verimliliği kredisi oranları bankanın nakit akışına göre güncellenmekte olup, geri ödemeyi zorlaştırmayan oranlar altında tutulmaktadır.

advertisement

60 ay vadeli 10 bin lira kredi almak isteyenler 1.9 faiz oranı üzerinden işlem görmektedir. 5 bin lira tutarında 60 ay vade ile bu krediden yararlanmak isteyenlerin aylık geri ödeyeceği tutar 153 lira olarak ortaya çıkar. Kredinin diğer ödeme seçeneklerinden yararlanmak isteyenler banka ile iletişime geçerek güncel oranlar hakkında bilgi alabilirler.

İlginizi çekebilir: Gelir Belgesiz, Kefilsiz Kredi Veren Bankalar 2020

advertisement
advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu