Kripto Para

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Rehberi

advertisement

Son yıllarda adını çokça duyduğumuz kripto para yatırımını sizler için derledik. 8-9 yıl önce hayatımıza giren bu paralar sessiz sedasız ve sükunet halinde ilerlese de son birkaç yıldır büyük yatırım şirketlerinden tutun da devlet başkanlarına kadar herkesin ilgi odağında ve kullanılmaktadır. Peki nedir bu kripto/kriptoloji? Kripto para yatırımı avantajları nelerdir? Nelere dikkat etmemiz gerekir?

Kripto Para Nedir?

İnternet aracığıyla kullanılan, hiçbir merkezi sisteme ve otoriteye bağlı olmayan sanal bir para birimidir. Kripto para yatırımı fiziki paradan değişik olarak dijital bilgi birikimini sanal cüzdanlar üzerinden sağlamaktadır. Sistemin güvenliği kriptografi ile sağlandığından bu ismi almışlardır. En üst seviyesi zaten bitcoindir. Kriptoloji ise bir şifreleme bilim dalıdır. Verilerin (yazı, rakam veya herhangi bir mesaj) belirli bir sisteme göre şifrelenmesi, güvenli bir ortam aracılığıyla alıcıya gönderilmesi ve bu şifreleme sisteminin çözülmesi ile ilgili verilerin ortaya çıkma süreci olarak da açıklamak mümkündür.

Kripto Para Nasıl Üretiliyor?

Kripto paraların merkezi bir sisteme bağlı olmadığını belirtmiştik. Sistem otoriteden bağımsız bir şekilde ilerliyor. Bu paraların üretimi de varlıkları gibi tamamen kullanıcı alt yapıya sahip. Her kripto para yatırımının belirli bir üretim sınırı vardır. Bitcoini örnek alacak olursak ilk yayınlanan protokollerinde sadece 21 milyon bitcoin bulunabilir maddesi yer alıyor. Kripto para üretimi işlemi aslına bakarsak madencilik şeklinde oluyor.

Tam olarak açıklamak gerekirse bir altını bulmak için nasıl kazı çalışmaları yapılıyorsa kripto parayı da bulmak için şifreler, matematik problemleri belirli yazılımlar sayesinde çözülmeye çalışılıyor. Herkesin çözüp üretme gibi bir hakkı olduğu için de en çok çalışan en çok üretir şeklinde tanımlayabiliriz. Gerekli donanıma, alt yapıya ve teknolojiye sahip iseniz bu üreticilerden birisi olabilirsiniz.

Kripto Para Güvenli midir?

Kripto para güvenilir bir para birimidir. Sistem tamamen bir şifreleme metoduyla ilerlediği için paranız güvendedir. Kripto paralar; merkezi bir otorite ile yönetilmediği için manipülasyon gibi art niyetli işlemlerin yapılmasını engellediği için oldukça güvenilir bir sistemdir. İlk etapta güvenlik alt yapısı çok sağlam olmayan bu para birimleri teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi sayesinde güvenlik açıklarını kapattı. Ancak yine de bu sistemde bazı aksaklıklar ve güvenlik problemleri meydana gelebilmektedir.

Bu para birimine sahip olan kişilerin, işlem sırasında kullandığı veri tabanı ve elektronik cihazını kontrol etmesi ve güvenilirliğinden emin olması en önemli güvenlik önlemlerinden biridir. Kripto paranın temele dayandığı güvenlik sistemi ise  ‘blockchain’  ismi verilen bir teknolojiye dayanıyor.

advertisement

Blockchain Nedir?

Kelimenin tam anlamı ‘blok zinciri’ olan bu güvenlik sistemi bu anlamı bütünüyle karşılamaktadır.  Teknolojik anlamı da ‘şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağınık veri tabanıdır. İsmini en çok bitcoin ile duyduğumuz  blockchain veri girişi olan her yerde kullanılabilen bir teknolojidir. Bu sistem bloklar halinde ve dağıtık olarak kullanıldığı için takibi mümkün olmayacak bir hale geliyor. Sizden çıkan bilgi, karşı tarafa ulaşana ve kodlar eşleşip bu bilgi açığa çıkana kadar kimse tarafından erişilemiyor, yönetilemiyor veya yönlendirilemiyor.

Bitcoinde kullanılan blockchain teknolojisini ele alacak olursak eğer bloklar üzerinde para alışverişi bilgileri taşınıyor ve her bir işlemin doğruluğu, “bitcoin” kazanmak için problem çözen madenci adı verilen kişiler tarafından sağlanıyor. Böylece yapılan işlemin doğruluğu kesinleşmiş oluyor.

Kripto Para Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Kripto para yatırımı yapmak, en az diğer yatırım diğer yatırım metotları kadar risklidir .Kimlik veya pasaport bilgilerinizi  yatırım yapacağınız kurumlara vermek zorundasınız. Özellikle müşteri hizmetleri kötü olan kurumlar ile çalışmamaya özen gösterin. Yatırımlarınız takılı kalabilir hatta ve hatta hesabınızın bloke olmasına kadar gidebilirsiniz. Bu işte kesinlikle size fayda sağlayacağını inandığınız kişi ve kurumlardan destek alın.

advertisement

Araştırmanızı mümkün mertebe kendiniz yapın ve kararlarınızı kendiniz verin. Daha önce yatırım yapmadıysanız ve bu işte yeni iseniz ilk başta küçük yatırımlarla başlamakta fayda vardır. Hiçbir merkez bankasına bağlı olmadığı için ülkelerin ekonomik durumundan etkilenmemektedir.

İlginizi çekebilir: Bayilik Almak mı Kendi İşini Kurmak mı?

advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu