Gayrimenkul

Yatırım İçin Daire Almak Mantıklı Mı?

advertisement

Birikimlerini belli bir alanda değerlendirerek geleceğe çok daha güvenle bakmak isteyenler çoğu zaman nereye yatırım yapacağını bilemez. Yapılan risk değerlendirmeleri elbette her yatırımın kendi içinde belli oranlarda riskler barındırdığını ortaya koysa da, bazı alanların risk oranı daha düşüktür. Yatırım için daire almak her dönem avantajlı olmuş ve yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başarmıştır.

Geleneksel yatırım araçlarının başında gelen bu alan diğer alanlara göre çok daha az riskli bir yatırım aracı olarak uzun zamandır yatırımcısının yüzünü güldürmekte ve geleceklerini garanti almalarını sağlamaktadır. Birikimlerini konut üzerinden değerlendirmek isteyenler için hazırladığımız yazımızda, bu konuyu tüm yönleri ile ele almaya çalışacağız.

Yatırım İçin Daire Almanın Avantajları

Günümüzde yatırım araçları her ne kadar çoğalsa da içlerinde barındırdığı risk oranları nedeni ile yatırımcıların kafası karışmaktadır. Zira birikimlerini değerlendirmek isterken kazanmayı arzuladıkları kadar, bunu sıfır risk içeren alanlarda değerlendirmeyi amaçlarlar. Yatırım için daire almak her dönem gelir getiren bir yatırım aracı olmuş, orta ve uzun vadede önemli bir kazanç sağlamıştır. Çok sayıda avantaja sahip bu yatırım aracından faydalanmak isteyenler aşağıdaki fırsatlardan yararlanabilir.

  • Pek çok yatırım aracı sahibine üzerinde kontrol hakkı vermemektedir. Ancak konut alanında yatırımcının yatırımı üzerinde denetim hakkı vardır. Bir örnek ile açıklamak gerekirse; bir ev satın alındığınızda onu yapacağınız tadilatlar sayesinde çok daha değerli hale getirmeniz mümkündür. Bu ev eski bile olsa, ait olduğu mevkiinin özelliklerine göre daha cazip hale getirerek değerini arttırmayı başarabilirsiniz. Bu özellik diğer çoğu alanda bulunmamaktadır.
  • Yatırım amacı ile bir satın alındığında kiraya verilerek düzenli bir gelir elde etmek mümkün olmaktadır. Birçok yatırım aracında bulunmayan bu avantaj sayesinde evin değerinde yaşanacak artışla birlikte elde edilecek kira gelirleri bir araya geldiğinde ortaya önemli bir kazanç çıktığı görülecektir. Hisse senedi, tahvil gibi yatırım alanlarında ise böyle bir şey söz konusu olamaz.
  • Konut fiyatları piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak zaman zaman dalgalansa da çoğu zaman değerini arttırmaktadır. Değerini yitiriyor gibi göründüğünde de eviniz yerinde durduğundan fiziki olarak hiçbir kaybınız olmaz. Ayrıca konut fiyatlarındaki düşüşler diğer yatırım araçlarındaki düşüşlere göre çok daha kısa sürmekte, piyasalardaki olumlu gelişmelere en hızlı cevap veren alan olarak bilinmektedir.
  • Genel olarak yatırım araçlarının en ciddi düşmanı enflasyondur. Çoğu alandan elde edilen gelir enflasyon karşısında erimekte, kazanç miktarı düşmektedir. Oysa konut alanında böyle bir şey söz konusu olamaz. Çünkü kira geliri getiren bir ev aynı zamanda enflasyon karşısında yatırımcıyı dirençli kılacak, evin zaman içinde artacak değerinin kaybolmamasına katkı verecektir.

Yatırım İçin Daire Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yukarıda belirttiğimiz avantajlardan yararlanarak birikimlerini konut alanında değerlendirmek isteyenler bazı konulara dikkat etmelidir. Zira yatırım için ev almak her ne kadar az riskli bir alan olarak görülse de bazı durumlara dikkat edilmediği takdirde zarar görmek olasıdır.

1) Doğru Bütçe Belirleyin

Ev aldığı halde yatırımının karşılığını alamayanların çoğu bütçe oluştururken yaptığı hatalar nedeni ile bu karlı alanın avantajlarından yeterince faydalanamamaktadır. Bu nedenle bütçe sınırları çok iyi belirlenmeli ve bu sınırı aşmamaya özen gösterilmelidir. Kredi temini yolu ile yatırım için ev alanlar faiz ve masraflar nedeni ile elde edilecek kazancı düşürmekle kalmayıp, işten çıkarılma gibi olası tehlikeler karşısında savunmasız kalabilirler. Eldeki miktara mümkün olduğunca sadık kalarak alınacak bir ev, olası krizler ve beklenmedik durumlar karşısından bile yatırımcısını korumaya devam edecektir.

advertisement

2) Alınacak Evin Mevkiisini İyi Araştırın

Yatırım için ev almaya karar verdiğinizde ilk dikkat etmeniz gereken konuların başında evin bulunduğu semt, mahalle gibi unsurlar gelmektedir. Civarındaki konutlara bakılmalı, sosyal özellikleri iyi incelenmeli, gelişime açık olup olmadığı doğru analiz edilmelidir. Günümüz konut piyasasında alışveriş merkezlerini yakınları, şehir merkezine yakın alanlar, ulaşım konusunda sorun yaşatmayan mevkiiler tercih edilmekte, bu tarz yerlerde yapılan konut yatırımlarından önemli gelirler elde edilmektedir.

3) Yatırım Sürenizi Belirleyin

Yatırım için daire almak isteyenler bilmelidir ki, bu alan genellikle uzun vadede kazandıran bir alandır. Dolayısı ile konut yatırımının karşılığını almak isteyenler sabırlı olmak zorundadırlar. Yatırım süresi belirlemeden ya da sadık kalmadan alacağınız bir evden gelir beklerken zarar da etmeniz söz konusu olabilir. Şöyle ki; gelişmeye müsait bir yerden ev aldınız. Ancak civarındaki yapılaşmanın tamamlanmasını beklemeden evi satmaya kalktığınızda, gelecekteki kazancınızdan çok daha az bir gelir elde ederek ileride pişmanlık duymanız olasıdır.

4) Evin Fiziki Durumunu Doğru Analiz Edin

Almaya karar verdiğiniz evin fiziki durumu yatırımdan elde edilecek sonucu doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle evin onarım ihtiyacı duyulan durumları iyi araştırılmalı, bu konuda yapılması gerekecek masrafın maliyeti doğru hesaplanmalıdır. Tadilat masrafları yüksek olan bir ev yatırımdan elde edilmesi planlanan geliri götüreceğinden, gerekirse uzmanların görüşüne başvurulmalıdır.

advertisement

İlginizi çekebilir: Kazandıran Gayrimenkul Yatırımı İpuçları

advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı