Genel

Warren Buffett Kimdir? En İyi 10 Yatırımı ve Yatırım Stratejisi

advertisement

Bazı hikayeler vardır; özel insanları anlatır. 11 yaşında ilk hisse senedini alacak kadar hayatını para kazanmanın yollarını aramaya adamış Warren Buffett bu özel insanların başında gelir. Borsada yaptığı yatırımlar sonucunda 80 milyar dolar gibi bir servet edinmeyi başaran Buffett, hiç kuşku yok ki dünya genelinde pek çok insana ilham olmayı başarmış özel insanlardan biridir.

Öyleyse gelin bu “borsa kahini” lakaplı insanı yatırım stratejileri ile birlikte daha yakından tanıyalım.

Warren Buffet’ın Yatırım Hayatına Girişi

Diyebiliriz ki Warren Buffett ’ın yatırım hayatı daha küçük yaşlarda dedesinin New York borsasında bir toplantısını izlerken rakamların, kar-zarar hesaplarının, risk ve kazançların etrafında dönen sohbetin büyüsüne kapılması ile başlamıştır. O andan sonra tüm yaşamını yatırımcılık etrafına inşa etme kararı olmalı; zira 5 yaşında dedesinin bakkalında zamanını geçirmeye başlamış ve ilk parasını o yaşta 5 cent karla sattığı Coca Cola’dan kazanmıştır. 11 yaşına kadar yürüttüğü küçük çaplı ticari işlerden elde ettiği 120 dolar ile tanesi 38 dolardan 3 adet Cities Service Preferred hissesi satın alacak kadar yatırıma ilgi duyan Warren Buffett bir ara 27 dolara düşen hisseler karşısında soğukkanlılıkla beklemesini bilmiş ve 40 doları gördüğünde satmıştır.

Nasıl Zengin Oldu?

Dönemin önemli ekonomistlerinden Benjamin Graham ile genç yaşlarda ilişki kuran Buffet, Wall Street’de çalışmasına itiraz etmesine rağmen onun fikirlerinden faydalanmaktan vazgeçmemiş, 2 yıl boyunca şirketinde çalışmıştır. Buffet Associates şirketi, kurduğu ilk yatırım ortaklığı işletmesidir. Buffet Partnership’i kurması ardından diyebilir ki, artık Warren Buffet için zenginleşme dönemi tam anlamı ile başlamıştır. 1962 yılına gelindiğine o artık 1 milyon dolar sınırını aşmış serveti ile bir milyonerdir. Tekstil sektöründe faaliyet gösteren Berkshire Hattavay şirketini satın aldıktan sonra başka sektörlere sokması ticari hayatının önemli hamlelerinden biridir. Zira şirket günümüzde Coca Cola, IBM, McDonalds, Apple gibi dünya devi markaların hissedarı konumundadır.

2006 yılına gelindiğinde 42 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin 2. İnsanı olan Buffet 2 yıl sonra “dünyanın en zengin insanı” unvanını elde edeceği 62 milyar dolarlık serveti elde etmiştir.

Warren Buffet’ın Çok Az Bilinen Tuhaf Özellikleri

  • Snapchat’in en önemli yatırımcısı olmasına rağmen akıllı telefon yerine eski tip kapaklı cep telefonu kullanır.
  • Ona ilk para kazandıran ürün olduğundan mı bilinmez, günde en az 5 kutu cola içer.
  • Hayatı boyunca hiç bilgisayar kullanmamıştır, hatta ofisinde bile yoktur. Sadece bir kere, Microsoft eski başkanı ve yönettiği hayır kurumu yöneticisi Jeff Raikes’a mail yollamıştır.
  • Son derece eli sıkı olarak bilinmekte ve gerektiğinde toplu taşıma araçlarından yararlanmaktadır.
  • Tam bir klasik araba tutkunu olmakla birlikte, bu zamana kadar tüm araçlarını kendisi kullanmış ve hiç koruması olmamıştır.
  • Kendisi ile tanışmak isteyenlere vereceği öğle yemeği randevusunu açık arttırma ile satıyor. Kendisi ile tanışmak ve tecrübelerinden yüz yüze faydalanmak gibi niyetiniz varsa geçen yıl ki açık arttırma tutarının 3.456.789 dolarla sonlandığını hatırlatalım. Burada elde ettiği parayı Glide ismindeki hayır kurumuna bağışlıyor.
  • 2002 yılında prostat kanserine yakalansa da başarılı bir tedavi dönemi sonunda iyileşmeyi başarmıştır.

Warren Buffett En İyi 10 Yatırımı

Yatırım mantığını “Bildiğin şirketi satın al” üzerine oturtan Warren Buffet’a para kazandıran en önemli yatırımları şunlardır.

advertisement

1) PETROCHİNA

2003 yılında % 1.3 hissesini 480 milyon dolara satın aldığı PetroChina şirketinden % 720 gibi bir kar oranı elde etmiştir. Berkshire şirketi üzerinden yaptığı bu yatırımın süresi 5 yıl olarak sürmüş ve yılda ortalama % 52 gibi muazzam bir oranda kar elde etmiştir. 2007 yılında sattığı hisselerden toplam 3.6 milyar dolar kar elde etmiştir.

2) BYD

Çin’de üretilen elektrikli otomobillerin bataryasını imal eden şirket olan BYD’nin % 10 hissesini 2010 yılında 230 milyon dolara satın almıştır. 6 yıl boyunca iniş çıkışlarına rağmen elinde tuttuğu hisseler 1.8 milyar dolar değerine ulaşmıştır.

3) FREDDİE MAC

Amerikan Hazinesinin bir ortağı olan mortgage sigorta şirketi Freddie Mac 1988 yılında sermaye artırımına giderken piyasaya sürülen 4 dolarlık hisselere 108 milyon dolar ödeyerek satın almıştır. Bu yatırımında söz konusu olan özellik ise şudur: İlerleyen yıllarda şirket CEO’su bilançoyu şişirdiklerini itiraf edecek ve hisselerin değeri 2 dolar düzeyine inecektir. Buffet hisselerin bu seviyeye ineceğini öngörerek çok önceden satmıştır.

advertisement

4) BERKSHİRE HATTAVAY

1965 yılında 12 dolar hisse başı ücret ödeyerek satın aldığı şirket tekstil sektöründe faaliyet gösteriyordu. Bu alandan çekerek farklı sektörlere sokması ardından günümüzdeki konumuna geldi. Şirket bugün dünyanın en çok kazanan 500 şirketi arasında ve bir hissesi 216 bin dolar değerinde.

5) WELLS FARGO

1990 yılında 210 milyon dolara bu bankanın hisselerini aldığında şirketin piyasa değeri 2.9 milyar dolar seviyelerindeydi. Son yılların gözde bankaları arasına giren Wells Fago’nun güncel değeri 300 milyar dolar üzerinde.

6) KRAFT HEİNZ

Warren Buffet bu şirket ile ilgili yatırım kararı aldığında herkes çok şaşırmıştı; çünkü o zamanlar hazır gıda sektörünün geleceği tartışılmaktaydı. Şu anda % 18.7 oranında şirkette ağırlığı olan Buffet belki de en önemli yatırımını bu dünya devi gıda şirketi üzerinden yapmış oldu.

7) COCA COLA

Berkshire Hattavay’i tekstil sektöründen çektikten sonra soktuğu ilk alanlardan biri olan Coca Cola’daki hisse ağırlığı bugün % 13.7 olan Buffet, kendisine “dünyanın en zengini” unvanını verecek yatırımına imza atmış oldu.

8) IBM

Bu dünyaca ünlü teknoloji devine yatırım yaptığında IBM bugünkü güçlü durumundan çok uzaktı. Hisselerini hiçbir zaman elinden çıkarmayan Buffet’ın şirketteki hisse oranı % 8.6 oranında ve şirketin geldiği nokta yatırım alanındaki başarısının en güzel örneklerinden biri.

9) AMERİCAN EXSPRESS

Bankacılık sektörünün gelişmeye başladığı yıllarda riskli olarak değerlendirilen American Exspress hisselerini alarak önemli bir yatırıma daha imza atmış oldu. O zamanlar finans piyasalarında büyük ses getiren bu ortaklığa olan katılımı % 6.6

10) PHİLİPS

Buffet’ın Amerika dışında satın aldığı ilk hisse olan bu teknoloji devindeki ortaklığı % 4.8 oranında. Şirketin son yıllarda sürekli zarar açıklamasına rağmen hisseleri elinde tutmakta ısrar etmiş ve elbette gene hakkı çıkmıştır.

Son olarak WALL MART

% 2.8 oranında hissesine sahip olduğu bu dünyaca ünlü yapı market zinciri son yılların en çok kazandıran şirketleri arasında yer alarak Buffet’ın yatırım zekasını bir kez daha kanıtlamıştır.

İlginizi çekebilir: Dünyanın En İyi Yatırımcıları ve Yatırım Stratejileri

advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu