Kripto Para

Türkiye’nin En İyi Kripto Para Borsaları

advertisement

Doların her geçen gün daha çok yükselmesi ve bu durumda Türk Lirasının değer kaybetmesi çok fazla yatırımcının canını sıkıyor. Fakat kripto para borsaları son 4-5 yılda inanılmaz geri dönüşler ile yatırımcılarına milyon dolarlar kazandırmayı başardı. Kripto para sektörüne girerken kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekiyor örneğin; en iyi kripto para borsaları neler bunlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Bakıldığı zaman Bitcoin son 10 yıl içerisinde çok fazla yükselişe ve düşüşe geçmiş. Ve birçok yatırımcısına güzel paralar kazandırdığı gibi birçok yatırımcısına da çok kötü paralar kaybettirmiş. Sizinde bu tablo karşısında risk alarak bu kripto paralara yatırım yapmanız oldukça doğal ve mantıklı. 

Artık bu işle büyük firmalar ve devletler’de ilgilenmeye başladı. Örneğin Facebook kripto paralara karşı yapmış olduğu reklam engelini kaldırdı. Ve kendi kripto parasını piyasaya süreceğini açıkladı. Ayrıca Facebook haricinde çok fazla yatırım fonu da bu işe yavaş yavaş kaymaya başladı.

Peki kripto para borsalarına yatırım yapmak için nelere dikkat etmelisiniz?

İlk olarak yatırım yapacağınız kripto parayı güzel bir piyasa araştırması yaptıktan sonra seçmelisiniz.  Ardından kripto paranın alınacağı borsayı çok dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Bu noktada seçtiğiniz borsanın araştırılması çok önemlidir. İşte yatırım yapacağınız borsada olması gereken özellikler;

  • Kesinlikle kurumsal ve altyapısının güçlü olması gerekir ayrıca,
  • Borsalarda çok fazla hackleme vakası ile de karşı karşıya kalınmaktadır. Bu yüzden güvenlik açısından güçlü bir borsa seçmelisiniz.
  • Bunların yanı sıra seçmiş olduğunuz borsanın işlem arayüzü kolay olmalıdır. Yani her kullanıcının kullanabileceği sade ve karmaşık olmayan bir borsaEolmalıdır.
  • En önemlisi ise borsanın işlem hacmine ve oluşan fiyatların diğer borsalarla farklılıklar içermemesidir. 

Şimdi ise sizlere Türkiye’nin en iyi kripto para borsaları hangileri onları paylaşacağım.

1) Paribu

Hızlı ve güvenli bir şekilde bitcoin alım işlemlerini gerçekleştirmenizi sağlayan Paribu, en iyi kripto para borsaları arasındadır 14 Şubat 2017’de Yasin Oral tarafından kurulmuştur. coinmarketcap.com’un 24 saatlik değerlendirmesine göre, Paribu tam 20.504 kripto borsası içinde 118. sırada olmayı başarmıştır. 

advertisement

Paribu sitesine girdiğiniz zaman sizleri kolay ve anlaşılır bir arayüz karşılıyor. Sitenin ana sayfasında TL ve paraların anlık değerlerini görebiliyorsunuz. Ayrıca firmanın kendine ait IOS ve Play Store için hazırlamış olduğu uygulamaları mevcut. Siteye kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra hesabınıza giriş yaparak işlem yapmaya başlayabiliyorsunuz.

Siteye kaydolmak içinde sitede bulunan kaydol formunu kullanabilirsiniz. Bu sayede siteye ücretsiz bir şekilde kaydolup sizde kripto para borsasında işlem yapabilirsiniz.

Paribu’da olan kripto paralar; (BTC), (ETH) ,(XRP), (TRX), (HOT), (WAVES), (LINK), (RVN), (BAT), (BTT), (LTC), (BCH), (XLM), (DOGE), (ADA), (NEO), (USDT),(EOS

advertisement

Paribudaki komisyon oranları

Paribu sitesinde bulunan komisyon oranları işlem yaptığınız paranın değerine göre değişkenlik göstermekte. Yani işlem yaptığınız miktar arttıkça komisyon oranınız da aynı şekilde düşmeye başlıyor.  Liste şu şekilde;

30 günlük alış satış hacmi (TL)

Piyasa yapıcı (Maker)

Piyasa alıcı (Taker)

0 – 100,000

%0.25

%0.35

100,000 – 1,000,000

%0.15

%0.15

1,000,000 – 5,000,000

%0.10

%0.15

5,000,000 – 10,000,000

%0.05

%0.10

10,000,000 – 50,000,000

%0.02

%0.10

50,000,000 +

%0.01

%0.05

Peki Paribu güvenilir mi?

Paribu’nun güvenlik açısından hiçbir sorunu yok diyebiliriz. Çünkü Paribu almış olduğunuz coinleri fiziksel bir şekilde soğuk cüzdanlarda muhafaza etmektedir. Ayrıca Paribu’nun güçlü bir destek hattı da mevcut en küçük bir sorunda destek hattını arayarak sorununuzu çözebilirsiniz. 3 Yılını doldurmaya yaklaşan Paribu kaliteli bir şekilde hizmet vermeye devam etmekte bakalım firmanın bir diğer başarısı ne olacak.

 2) BtcTürk

BtcTürk nedir? Sorusuna yanıt olarak, Türkiye’nin en kaliteli ve hızlı bir şekilde kripto para alım satım sistemi olan BtcTürk2013 tarihinde Kerem Tibuk tarafından kurulmuştur. Türkiye’deki en eski kripto para alım sistemlerinden birisi olan BtcTürk hala müşterilerine hizmet vermektedir. 

BtcTürk’ün arayüzü de oldukça kolay bir şekilde işlemektedir. İlk açılan sayfa da sizleri kaydolmanız için bir form karşılıyor. Bu formu doldurduktan sonra mailinize gelen onay kodu ile üyeliğinizi doğruluyorsunuz ve işlem yapmaya başlıyorsunuz. Borsanın Marketinde Olan Kripto Paralar; (BTC), (DASH), (EOS), (ETH), (LTC), (NEO), (USDT),(XLM), (XRP)

Peki BtcTürk Güvenilir mi?

Kullanıcıların ilk olarak merak ettiği sorulardan birisini cevaplayalım. BtcTürk’de diğer borsalarda olduğu gibi kullanıcılar paralarını çevrimdışı cüzdanlarda saklayabiliyorlar. Sistem tarafından aktarılan kripto paralar son düzey güvenlik koruması ile korunuyor. 

BtcTürk Komisyon Oranları

BtcTürk’ün komisyon oranlarıda aşşağıdaki listede; 

30 günlük alış satış hacmi (TL)

Piyasa yapıcı (Maker)

Piyasa alıcı (Taker)

0- 1,000,000

%0.10 (0.0010)

%0.18 (0.0018)

1,000,000-5,000,000

%0.08 (0.0008)

%0.16 (0.0016)

5,000,000-10,000,000

%0.06 (0.0006)

%0.12 (0.0012)

10,000,000-50,000,000

%0.04 (0.0004)

%0.10 (0.0010)

50,000,000 +

%0.01 (0.0001)

%0.08 (0.0008)

 

TRY işlemlerinin Komisyon Oranlarına %18 KDV dahildir.

3) Koinim

Konim kripto para sektöründe çok eski sistemlerden birisi aslında BtcTürk’ten sonra kurulmuş olan sistem, iki bilgisayar mühendisi tarafından kuruluyor. Sistem sektöre ilklerden girmiş olsa da hala rakipleri ile arasındaki olan farkı kapatmak için atak yapmaya devam ediyor. 

Arayüz açısından da eski kurulan bir sistem olmasından dolayı yeni kurulan kripto para sistemlerinden geride kalıyor. Sisteme kaydolmak için karşınıza çıkan kayıt formunu doldurup aktivasyon maili ile hesabınızı doğruladıktan sonra, sizde Koinim sisteminde işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca Koinim sitesinde yaşayacağınız bir sorunu düzeltmek için hemen sitede bulunan telefon numarasından iletişime geçebilirsiniz. Borsanın Marketinde Olan Kripto Paralar; (BTC), (LTC), (DOGE), (ETH), (BCH), (DASH)

Koinim komisyon oranları

Koinim sisteminin komisyon oranları da diğer sistemlerdeki gibi aynı şekilde işliyor. Sistemde ne kadar çok işlem yaparsanız komisyon ücreti de aynı şekilde düşüyor. Sitede’ki oranlar şu şekilde 30,000 TL’ye kadar aylık işlem hacmi için %0.4 komisyon oranı. 30,000 TL ve üzeri aylık işlem hacmi için %0.3 komisyon oranı. Ayrıca kripto para çekme ücretleri de bu şekilde;

Bitcoin Çekme 0.001 

Litecoin Çekme 0.015 

Bitcoin Cash Çekme 0.0005

Ethereum Çekme 0.001

Dogecoin Çekme 5.000

Dash Çekme 0.005 

4) Thodex

Thodex borsasında da işlem yapabilmek için bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Borsada hesap açmak ücretsizdir hesap açmak için sitede sağ üst bölümde bulunan kaydol seçeneğine basarak karşınıza çıkan kaydol formunu doldurmalısınız. Daha sonra mail onayını yaptıktan sonra koinalım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Ayrıca Thodex üzerinden otomatik bir şekilde satın al, satış yap emri de verebilirsiniz. Bu sayede sisteme girmeden koinalım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Thodex sisteminin bir farklı özelliği ise müşteri hizmetlerine oldukça önem vermesidir. Birkaç site üzerinden yapmış olduğum incelemeye göre sitenin müşteri hizmetleri kullanıcıların güvenli bir şekilde işlem yapabilmesi için elinden gelenin en iyisini yapıyor. Thodex Borsasında Olan Kripto Paralar; (BTC), (ETH), (LTC), (DASH), (DOGE), (XRP), (XLM), (BCH), (EOS), (XEM), (BTG), (ETC), (USDT), (TRX), (BTT), (ADA), (XMR), (ZEC)

Thodex Komisyon Oranları

Thodex üzerinde de diğer sistemlerde olduğu gibi işlem hacminiz kadar komisyon ücreti ödersiniz. Başarılı bir şekilde gerçekleşen kripto para alım-satım işlemlerinden piyasa yapıcı komisyon oranı % 0.01(binde bir) şeklinde uygulanır.  Piyasa alıcı komisyon oranı ise %0.015 (binde 15) komisyon ücreti uygulanmaktadır. Ayrıca heasanızdaki parayı banka hesabınıza çekerken 3 TL işlem ücreti kesilir.

Thodex Güvenilir mi?

Koineks sisteminde de güvenlik oldukça sıkı bir şekilde işlemektedir. Sistemde almış olduğunuz coinler son derece güvenli bir şekilde cüzdanlarınız da saklanmaktadır. 

İlginizi çekebilir: 2020 Yılında Yatırım Yapılabilecek En İyi Kripto Paralar

advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu