«
Teknoloji Hisselerine Yatırım İçin En İyi Yatırım Fonları

Tüm dünyada en hızlı ve en fazla büyüyen şirketler teknoloji firmalarıdır. Teknoloji firmaları; telekomünikasyon, haberleşme, savunma, güvenlik, yazılım gibi pek çok sektörü kapsamaktadır. Hızla artan dünya nüfusu, her işin daha hızlı ve pratik halledilmek istenmesi, zaman tasarrufu sağlaması gibi pek çok faktör tasarlanan ve gelişen yeni teknolojileri zorunlu kılmıştır. Teknoloji şu an içinde bulunduğumuz uzay çağı için vazgeçilemez ve en önemli konudur. Bu nedenle teknoloji hisselerine yatırım; ekonomiye etkisi, değerkazanımı ve yatırım için güvenli olması nedeniyle ekonomik gündemde sürekli yer almaktadır.

Teknoloji Hisselerine Yatırım İçin En İyi Yatırım Fonları Nelerdir?

Teknoloji hisselerine yatırım yapmak günümüzde avantajlı ve ilgi gören yatırım çeşitlerindendir. Ülkemizdeki yatırım fonları arasında 2020 yılı itibariyle en iyi ve en güvenilir olanlar şunlardır:

Yapı Kredi Portföy Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu

Toplam fon değerinin %80’lik kısmıyla teknoloji alanında faaliyet gösteren ve yeni gelişmeleri destekleyen, yurtdışı kaynaklı şirketlerin fonlarına yatırım yapılır. Global avantajların yakalanmasını hedefleyen bu fon sayesinde gözde ve güvenilir teknoloji firmalarının fonlarına yatırım yapma fırsatı sağlanmış olur. Portföyündeki şirketler şunlardır: Apple, Adobe, Alibaba, Netflix, Amazon, Googlegibi pek çok şirkettir.

Yapı Kredi Portföy Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonunda;

 • İhraççı: Yapı Kredi Portföy
 • Fon toplam değeri: 428 milyon TL (ortalama)
 • Yıllık fon yönetim ücreti: %3,25
 • 2020 yılı itibariyle getirisi: %36 (ortalama)

Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu

20 dünya devi teknoloji firmasına yatırım yapma fırsatı sunar. Bu fona yatırım yaparak bu dev firmaların kar payı ve borsa hareketlerine ortak olunur. Portföyündeki 20 şirket şunlardır: Apple, Google, Facebook, Cisco, Amazon, Baidu, İntel, Alibaba, Samsung, Microsoft, Taiwan Semiconductors, Sap, Oracle, Nvidia, Tencent, Netflix, Tesla, Adobe, Qualcomm, IBM’dir.

Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonunda;

 • İhraççı: Ak Portföy
 • Fon toplam değeri: 227 milyon TL (ortalama)
 • Yıllık fon yönetim ücreti: %2,9
 • 2020 yılı itibariyle getirisi: %39 (ortalama)

İş Portföy BIST Teknoloji Ağırlık Sınırlamalı Endeksi Hisse Senedi Fonu

Toplam fon değerinin %80’iyle teknoloji ağırlık sınırlamalı endeksi hisse senedi fonlarına yatırım yapılmaktadır. Fonun amacı, izlenen endeksin performansını yatırımcılara direkt yansıtmaktır.

İş Portföy BIST Teknoloji Ağırlık Sınırlamalı Endeksi Hisse Senedi Fonunda;

 • İhraççı: İş Portföy
 • Fon toplam değeri: 222 milyon TL (ortalama)
 • Yıllık fon yönetim ücreti: %1,9
 • 2020 yılı itibariyle getirisi: %17 (ortalama)

Teknoloji Hisselerine Yatırım Yapmada En Önemli Unsurlar Nelerdir?

Teknoloji hisselerine yatırım yapmak diğer sektörlere ait hisselere yatırım yapmaktan çok farklıdır. Bu ayrımda değişik parametreler söz konusudur. Teknoloji hisselerine yatırımyapmanın değişken ve yenilikçi olmasından dolayı riskleri olduğu kadar avantajları da vardır. Bu yatırım şeklinde dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır

 1. Rekabet hiç düşmez. Bu nedenle hep hareketli ve dinamiktir.
 2. Farklı stratejiler uygulanarak farklı şekilde hareket etmeyi gerektirir. Bu nedenle büyük ve profesyonel şirketlerin yatırım fonlarından yararlanmak gerekmektedir.
 3. Teknoloji hisselerinde şirketlerin büyüme potansiyeli, yenilikçi yapısı ve hangi fırsatlara açık olduğu gibi unsurlar önem taşır. Bu nedenle farklı açılardan incelenmeyi gerektirir.
 4. Teknoloji şirketlerinin büyüme hızı, öz sermaye karlılığı, marjları ve hisse başına karlılığı gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir.
 5. Medya, spekülasyonlar, trendler bu şirket hisseleri için çok önemlidir. Bu nedenle yatırım yapılan şirketle ilgili medyadaki bu gelişmeler takip edilmeli, ona göre önlemler alınmalıdır.
 6. Hisselerin nerede yükselişe geçip, nerede tepe noktaya varacağı ve nerede alçalmaya başlayıp dibe vuracağını anlamak için tecrübe ve algı gerekmektedir. Bu yönetimi gerçekleştirebilmek kazancı arttırır ve riskleri azaltır.
 7. Sabırla hareket etmek gerekmektedir. Acele etmek teknoloji hisselerine yatırım alanında hiçbir avantaj sağlamamaktadır.

İlginizi çekebilir: Borsada En Çok Kazandıracak Hisseler 2020

Bir Cevap Yaz
Yazıyı Puanla !

Yatırımkulis Hakkında

avatar

Yatırımkulis

Yatırımkulis.com olarak ziyaretçilerimize yatırım fikirleri, para yönetimi ve daha birçok finansal konuda fikir alışverişinde bulunma amacındayız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *