Para Kazanma

Stok Fotoğrafçılığı Nedir, Nasıl Para Kazanılır?

advertisement

İnternet para kazanmak isteyenler için önemli fırsatlar sunmaktadır. Stok fotoğrafçılığı bu fırsatlar arasından gelir getiren iş dallarının başında gelmekte, günümüzde çok sayıda kişi tarafından tercih edilen bir alan olarak dikkat çekmektedir.

Stok fotoğrafçılığı yaparak para kazanmak isteyenlere yol göstermek amacı ile hazırladığımız yazımızda merak edilen tüm detayları bulmak mümkündür.

Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

Fotoğraf çekmekten hoşlanıp başarılı olduğunu düşünenler için önemli bir gelir kapısı olan stok fotoğrafçılığı, çekilen fotoğrafların belli sitelere yüklenmesi sonucunda satış amaçlı sergilenmesi anlamına gelmektedir. Sutterstock, Getty İmages gibi popüler siteler aracılığı ile gerçekleştirilen bu işlem için bir tür “fotoğraf galerisi” tanımı yapmak yanlış olmaz. Belli kriterler doğrultusunda sitelere yüklenen fotoğraflarınız sergilenmeye başladığı andan itibaren her satıştan belli oranlarda komisyon elde edilir. Sitenin satış politikasına göre değişen bu oranlar ortalama % 40 civarındadır. Yapılacak yükleme ardından size düşen sadece beklemek ve siz uyurken bile satılacak fotoğraflarınızdan gelecek gelirin tadını çıkarmaktır.

Stok Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Bu alanda hizmet veren sitelerin aradığı en önemli şart fotoğrafların kalitesidir. Çekim yaparken yakalayacağınız anlara dair yaratıcılık ile birleşecek kalite neticesinde sitenin çalışmalarınızı red edecek hiçbir mazereti kalmaz. Kabul süreci sonrası fotoğraflarınız filigranlar ve sitenin logosu tarafından tescillenerek başkalarının hak iddiasına karşın koruma altına alınır.

Sadece fotoğraf değil çeşitli sektörlere ait video ve grafiklerin de yüklenebildiği bu siteler yüksek çözünürlük içeren belli kalite standardını yakalamış her çalışmayı kabul ederler. Örneğin seyahat etmeyi seven biriyseniz dolaştığınız yerlerde çekeceğiniz fotoğraflar üzerinden para kazanmanız mümkündür.

En İyi Stok Fotoğraf Siteleri Hangileri?

Çektiğiniz fotoğraflardan para kazanmanızı sağlayacak site seçiminde hiç kuşku yok ki verdiği komisyon oranı son derece etkilidir. Aşağıda verdiğimiz listede yer alan siteleri özellikleri ile birlikte değerlendirerek fotoğraflarınızı satacağınız alanı belirleyebilirsiniz.

advertisement

# ShutterStoch

Dünyanın en büyük fotoğraf stokçusu olan sitede 300 milyon üzerinde görsel bulunmaktadır. Kullanıcılara tercih edeceği görsellerin duvarda nasıl duracağını gösteren sanal gerçeklik hizmeti sayesinde rakipleri ile arasındaki farkı ortaya koyan site sergilediği fotoğrafların satışından % 45 oranda ücret ödemektedir.

# 123RF

Günlük 60.000 civarında fotoğraf yüklemesi alan site özellikle telif güvencesi özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Kayıt sırasında hiçbir ücret talep etmeyen 123RF, satış üzerinden % 40 oranında üyelerine pay vermektedir.

# IStoch

Ücretsiz hizmete soktuğu yerleştirme özelliği ile son dönemin gözde stok fotoğraf siteleri arasına giren IStoch üyelerine satılan fotoğraf üzerinden % 40 ücret ödenmektedir.

advertisement

# Dreamstime

Satılan fotoğraflara % 80’e varan ücret ödeyebilen site, 100 doların üzeri satış tutarına erişmeniz ardından ödeme yapmaya başlıyor.

Stok Fotoğrafçılığında Başarılı Olmak İçin Tüyolar

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kaliteli çekimler yaptığınız takdirde stok fotoğrafçılığı düzenli bir gelir kapısıdır. Aşağıdaki tavsiyeler doğrultusunda siz de belki hobi olarak yürüttüğünüz çalışmalarınızdan önemli paralar kazanabilirsiniz.

  • Fotoğraf çekerken kullandığınız makinenin teknik özellikleri elbette önemlidir ancak, fotoğrafı çeken makineden önce gözünüzdür. Çalışacağınız konu üzerine önce nasıl bakacağınızı belirleyin.
  • Kaliteli cihazlar kaliteli fotoğraf çeker; bu denklem bu kadar basittir. Bu nedenle yapacağınız çekimlerde başarı bekliyorsanız, bütçenizin elverdiği ölçüde teknik donanımı yüksek cihazlar ile çalışın.
  • Şayet stüdyo alanında çekim yapmak gibi bir arzunuz varsa arka plan rengini ürünü öne çıkaracak şekilde belirleyin.
  • Dış çekimlere ilgi duyuyorsanız gölge- ışık dengesini doğru oluşturmaya gayret edin.
  • Adobe Photoshop gibi programlar çektiğiniz fotoğraflar üzerinde oynamalar yapmanıza olanak verir.  Bu nedenle bu tür programlar aracılığı ile çalışmalarınızı rötuşlayarak kusursuz hale getirebilirsiniz.
  • Her konuda olduğu gibi başarılı olmanın etkenlerinden biri de pratik yapmaktır. Bulduğunuz her fırsata yapacağınız çekimler size günden güne tecrübe kazandıracağını unutmayın.
  • İnternet üzerinden hizmet veren online kurslar aracılığı ile başarılı fotoğraflar çekmenin tüm özelliklerini öğrenin.
  • Bu işten para kazanacağınızı düşünerek çalışmanın profesyonel bakış açısı geliştirmekten geçtiğini unutmayın.

İlginizi çekebilir: İnternetten Para Kazanma Yolları 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu