Para Kazanma

Seyehat Ederken Para Kazanma Yolları

advertisement

Seyahat etmek eğlenceli bir aktivitedir. Bilinmeyen yerler keşfetmek, yeni insanlar tanımak ve hayat boyu unutulmayacak maceralar yaşamak yanında artık bu seyahatler de para da kazanılmaktadır. Özgürce seyehat ederken para kazanma yöntemlerini anlattığımız yazımızda merak edilen tüm detayları bulabilirsiniz.

Seyehat Ederken Para Kazanma Yolları

Para kazanmak elbette önemlidir. Çoğunluk seyahat etmediği zamanlarda kazandığı para ile gezmeyi tercih eder. Ancak hem seyahat edip hem de gelir ilde etmek de mümkündür. Gelin şimdi seyahat ederken para kazanmanın yollarını birlikte inceleyin.

1) Blog Yazın

İnternet artık para kazanma yollarını arayanlar için önemli bir alan olmakla birlikte fırsatlarından yararlananların başında blog yazarları gelmektedir. Gezerken edineceğiz bilgileri, tecrübelerinizi, kültürleri blog sayfanızda yazarak ciddi reklam geliri elde edinebilirsiniz. Dünya genelinde yaygın bir yöntem olan seyahat yazarlığı sayesinde önemli gelirlere sahip olan ve gezginliği mesleğe dönüştüren çok sayıda kişi vardır.

2) Youtube İçin Video Çekin

Gezerken çekeceğiniz videoları Youtube üzerinden yayınlayarak para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? İnternetin sunduğu olanaklardan biri de çekilen videoları platformlar üzerinden yayınlayarak geniş kitlelere ulaştırmasıdır. Dolaştığınız yerlerde çekeceğiniz videolar ne kadar çok sayıda insan tarafından izlenip beğenilirse kazancınız o doğrultuda artacaktır. Bu videolar bir köy düğünü ait de olabilir, bir şehrin özelliklerini tanıtan belgesel tadında çekimler de.

3) Başkalarına Dilinizi Öğretin

Yabancı ülkelere yapacağınız ziyaretler para kazanmak için farklı fırsatlar doğurmakla birlikte gittiğiniz ülkelerdeki insanlara dilinizi öğreterek de para kazanabilirsiniz. Özellikle dilimize ve kültürümüze ilgi duyan Asya ülkeleri bu yönde doğru bir rota tercihi olacaktır. Bu yöntem aynı zamanda bir dili öğretirken karşınızdaki yabancının da diline dair bilgiler edinmenizi sağlayacak ve kültürel gelişiminize önemli katkı yapacaktır.

4) Konaklama Tesislerinde Çalışın

Güzergahınız üzerindeki otel, hostel, motel gibi konaklama tesislerinin temizlik, bar veya rehberlik hizmetlerine yardım ederek seyahatinizi gelir kaynağına dönüştürmeniz mümkündür. Bu yöntemin bir diğer avantajı da konaklama masraflarınızı minimuma düşürecek olmasıdır. Seyahat ederken para kazanma isteyenler için harika bir fırsat olan bu yöntem, aynı zamanda seyahatinizin çok daha renkli geçmesini sağlayacaktır.

advertisement

5) İnternet Üzerinden İş Yapın

Seyahat sırasında çevrimiçi olmayı başaracağınız her yerde editörlük, danışmanlık, makale yazarlığı gibi alanlarda çalışmaya devam ederken gelir elde etmeniz mümkündür. Yeni yerler keşfedip farklı insanlarla tanışırken bu yöntemle para kazanmanız için gerekli olan tek şey sadece internettir.

6) Çektiğiniz Fotoğrafları Satın

Seyahat ederken gerek fotoğraf makineniz gerekse akıllı telefonunuz ile çekeceğiniz fotoğraflar size önemli bir gelir kapısı olabilir. Geçtiğiniz yerlerdeki doğal güzellikler, yerel kültürlere ait gelenekler ve daha pek çok şeyin fotoğraflarını uygun siteler üzerinden satabilirsiniz. Stok fotoğrafçılığı adı verilen bu yöntem satılan her fotoğraf üzerinden belli bir komisyon oranında ödeme almanızı içerir.

7) Ticaret Yapın

Ticaretin her ortamda ve fırsatta yapılmaya olanak veren özelliklerinden yaralanarak para kazanmak seyahat ederken de mümkündür. Örneğin bir köyden alacağınız otantik ürünleri başka bir yerde uygun fiyata satarak gelir elde edebilirsiniz.Özellikle el ürünlerinin her yerde ilgi gördüğü düşünülürse gezerken para kazanmayı amaçlayanlar küçük takı gibi tasarımların ticaretini yapabilirler.

advertisement

8) Yemek Satın

Yemek kültürüne meraklı olanlar farklı lezzetlere her zaman ilgi duyarlar. Bu nedenle yabancı bir ülkeye gittiğinizde kalabalık yerlerde açacağınız tezgahlar yardımı ile bildiğiniz lezzetleri başkalarına satarak para kazanabilir, seyahat masraflarınızı çıkarabilirsiniz.

9) Yeteneklerinizi Değerlendirin

Müziğe karşı yeteneğiniz varsa ya da pandomim gibi performans sanatları ile ilgiliyseniz gezdiğiniz yerlerde bu yeteneklerinizi kalabalık yerlerde insanlara göstererek kazanca dönüştürebilirsiniz. Aynı zamanda eğlenmenizi ve insanları eğlendirmeyi de sağlayacak bu yöntem sayesinde yolculuğunuz çok daha renkli geçecektir.

10) Çiftliklerde Çalışın

Rotanız üzerinde yer alan çiftliklerde çalışmak para kazandırabileceği gibi sizin için son derece farklı bir denetim de olacaktır. Bu sayede yeni dostlar edinmekle kalmayıp, gün boyu doğada çalışmanın hazzını da yaşayacak ve seyahat masraflarınızı çıkarabileceksiniz. Aynı zamanda bu sayede yolculuğunuz boyunca organik besinlerle beslenmeniz de mümkün olacaktır.

11) İnşaat İşlerine Göz Atın

Her nerede olursa olsun inşaat işlerinde çalışacak eleman arayanlar her zaman vardır. Bu nedenle güzergahınız üzerinde yer alan inşaatların günlük işlerinde çalışarak masraflarınızı karşılayabilmeniz mümkündür.

12) Gemilerde Çalışın

Özellikle gemi ile deniz üzerinde seyahat etmenin keyfi çok ayrıdır. Hem bu keyfi yaşayıp hem de gemide çalışarak ücretsiz seyahat edebileceğiniz gibi, hayatınız boyunca unutamayacağınız maceralar da yaşamanız içten bile değildir.Hem seyahat edip hem de para kazanmanın yolları üzerine kafa yoranlar mutlaka gemilerde çalışmayı düşünmelidir.

13) Gönüllü Gruplarına Katılın

Bu gruplar genelde para vermemekle birlikte konaklama, yiyecek gibi masraflarınızı karşılarlar. Farklı kültürlere ait çok sayıda insanla bir arada zaman geçirebileceğiniz bu projeler seyahatinizi çok daha keyifli hale getirecek ve uzun süre hafızanızdan silinmeyecektir.

14) Tercümanlık Yapın

Bildiğiniz yabancı diller üzerinden gittiğiniz ülkelerde de para kazanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey bir tur operatörü ile anlaşmaya varmaktır. Bu sayede tur rotası kapsayan yerleri keşfetme olanağı yakalayabileceğiniz gibi, bunu para harcamadan ve üste para alarak yapabilirsiniz.

15) Gizli Müşterilik Yapın

Son yılların gözde meslekleri arasına giren gizli müşterilik seyahat ederken para kazanmak isteyenler için ciddi bir gelir kapısıdır. Bunun için yapmanız gereken bir mağaza ya da fastfood tarzı şirket ile anlaşmak ve kısa süren bir eğitime tabi tutulmaktadır. Ardından şirketin yer aldığı yerlere hem seyahat etme fırsatı yakalayacak hem de konaklama, yiyecek gibi alanlara ücret ödemeden üste para da alabileceksiniz.

İlginizi çekebilir: Para Kazanmak İsteyen Ev Hanımları İçin 20 Karlı İş Fikirleri

advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu