Forex

Petrol Fiyatları Neden Düşüyor? Düşüşün Akaryakıta Etkileri

advertisement

Son aylarda yaşanan ABD-İran arasındaki gerilime ilave olarak dünyayı etkisi altına alan corona virüs nedeni ile petrol fiyatları düşüşe geçmiş, bu da yatırımcıların aklında bu durumun ne kadar süreceği sorusunu yaratmıştır.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün akaryakıta etkileri ile birlikte değerlendireceğimiz yazımızda merak edilen tüm sorulara yanıt bulmak mümkündür.

Petrol Fiyatları Düşüş Nedeni


Corona virüsün petrol fiyatları düşüşünde en etkili unsur olduğunu söylemek hiç kuşku yok ki doğru ama eksik bir açıklama olacaktır; zira virüs öncesi Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinde yaşanan gelişmeler de bu derece olmasa bile fiyatların düşüşe geçeceğiniz işaretiydi.

Virüs nedeni ile Çin’deki petrol talebinin azalması ile birlikte petrol üreten iki lokomotif ülke olan Rusya ve Suudi Arabistan’ın üretim kısıtlamasına gitmek istemesi her ne kadar Rusya tarafından hayata geçirilmese de, ortaya çıkan spekülasyonlar sonucunda petrolün varil fiyatı 31 dolara kadar geriledi.

Sadece son 3 ayda % 75 oranında değer kaybeden petrol fiyatlarında Avrupa’nın da petrol ithalatı yapmaması da etkilidir.

Sonuç olarak ekonominin temel dengesini oluşturan arz-talep dengesi petrolde de geçerli. Virüsün neden olduğu üretim kısıtlaması petrole olan ihtiyacı geçici olarak durdurmuştur. Yaşamın tekrar normale dönmesi ile petrol fiyatları normal seyrine devam edecektir.

advertisement

Petrol Fiyatındaki Düşüş Akaryakıtı Etkiler Mi?


Her ne kadar petrol fiyatları düşüşe geçse de aynı oranda akaryakıta yansıdığını söylemeyiz. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi son 3 ayda % 75 oranında düşüşe geçen petrole rağmen bunun ülkemizde akaryakıta yansıması % 25 dolaylarında olmuştur.

Bir kıyaslanma yapıldığında hiç kuşku yok ki bu düşüşün az olduğunu düşüneneler olacaktır. Ancak şu gerçek unutulmamalıdır ki; toptancı fiyat marjı ile birlikte düşünüldüğünde ham petrol fiyat seviyesi pompa fiyatlarının sadece % 35’ini oluşturmaktadır.

Bu nedenle petrol fiyatlarındaki düşüşün akaryakıt üzerinde daha fazla olumlu etkisi olacağına dair fazla beklenti içine girmek doğru olmayacaktır.

advertisement

İlginizi çekebilir: Petrol Yatırımı Nasıl Yapılır?

advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu