Bankacılık

Ön Ödemeli Kart Nedir? Türkiye’deki Ön Ödemeli Kart Firmaları

Günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan kredi kartları her ne kadar ödeme kolaylığı sağlasa da çoğu zaman alışveriş kontrolünü kaybetmemize yol açmaktadır. Ne kadar harcadığımızı tam olarak bilmediğimiz bu zamanların sonunda gelen ekstreler mali dengemizi altüst etmektedir. Bu gibi durumlar yaşanmaması için tasarlanmış ön ödemeli kart sayesinde artık kredi kartına ait kötü sürprizlerle karşılaşmanın önüne geçilmektedir

Bu son derece pratik kullanımlı ödeme aracı hakkındaki yazımızda tüm detayları bulmak mümkündür.

Ön Ödemeli Kart Firmaları

Bu kullanımı son derece kolay ve avantajlar içeren ödeme yönteminden yaralanmak için öncelikle yapmanız gereken yetkili bir ön ödemeli kart bayii ile iletişime geçmenizdir. İnternet üzerinden de alabileceğiniz ön ödemeli kart alanında tercih edilen bazı bayiler ve şartları aşağıdaki gibidir.

1) Papara Kart

Son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlayan Papara Kart, Mastercard güvencesi altında olduğundan bu kartın geçerli olduğu yerlerde kullanıma açıktır. İnternet üzerinden en geç 7 gün içinde elinizde ulaşan bu Papara Kart, bir defaya mahsus olmak üzere 9.90 TL kart ücreti, aylık 1 TL de kullanım ücreti bulunur. Kullanılmayan aylar için ücret alınmaz.

2) İninal Kart

PTT başta olmak üzere Migros, Teknosa gibi yaygın şube ağı olan 40 binden fazla satış noktasından temin edilebilir. Banka ATM’leri yanında PTTmatik, Paramara gibi uygulamalar aracılığı ile de nakit yüklemesi yapılabilen kartın ücreti 5 TL, kullanım ücreti ise aylık 2 TL’dir.

3) Manibux Kart

Tüm ATM’lerden para çekme özelliğine sahip Manibux Kart gün geçtikçe kullanıcı sayısını arttıran gözde bir ön ödeme aracıdır. 8 -18 yaş grubunun nakit harcamalarına kullanıldığından Harçlık Kart olarak da bilinir. Çocuklarının harcamalarını denetim altında tutmak isteyen ebeveynler tarafından tercih edilen kartın ücreti 5 TL, aylık kullanım bedeli ise yine 5TL olarak belirlenmiştir. Karta yükleme ücreti ise yüklenen tutarın % 1.08 oranı kadardır. İnternet üzerinden sipariş verileceği gibi yaygın şubesi olan gözde markaların mağazalarından da temin edilebilir.

4) Paycell Kart

Ülkemizin gözde GSM operatörü Türkcell bünyesinde satışa sunulan kart kısa zamanda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Türkcell mağazaları ve satış noktalarından temin edilebilen Paycell Kart kullanıcıları aylık 1 TL ödemekle birlikte 5 MB internet hediyesi de kazanmaktadır.

Avantajları Neler?

Su ve ulaşım kartları gibi önceden yatırılan tutar oranında harcama yapmaya olanak veren ön ödemeli kartın kullanım prensibi son derece basittir. Yüklediğiniz kadar harcama yaparak mali dengelerinizi korursunuz. Aşağıda belirttiğimiz diğer avantajları sayesinde bu ödeme aracından yararlananların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

• Banka hesabına açmanıza gerek kalmaz

Kredi kartı almak istediğinizde bankada bir hesabınız olması ve bazen bu hesabın aktif olması gerektiğine dair şartlarla karşılaşırsınız. Bir iş sahibi olmanızı beyan etmeniz, gelir durumunu belgelemeniz yanında sizden kişisel bilgileriniz de talep edilir; Oysa ön ödemeli kartta banka hesabınız olmasına gerek yoktur.

• Karta yüklediğiniz tutar harcama kontrolü sağlar

Kredi kartı kullananların yaşadığı en büyük sorun harcama kontrolünün çoğu zaman elden gitmesidir. Oysa ön ödemeli karta ne kadar para yüklemesi yaparsanız o kadar harcayabilirsiniz ve bu durum harcama kontrolünü tamamen elinizde tutmayı sağlar.

• İnternet alışverişinde güvenlik elde edilir

Şimdiye kadar başınıza gelmediyse bile dolandırıcıların kredi kart bilgilerini ele geçirerek ciddi rakamlarda vurgunlar yaptıklarını mutlaka duymuşsunuzdur. Oysa ön ödemeli kart sahibi olurken kimlik bilgilerinize gerek yoktur. Bu sayede özellikle internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde güvenlik endişesi yaşamazsınız.

• ATM’lerden nakit para çekme kolaylığı

Sadece alışveriş sırasında değil, nakit paraya ihtiyacınız olduğunda da kullanıma uygun ön ödemeli kart sayesinde, nakit paraya ihtiyaç duyduğunuz durumlarda kartınızda bulunan tutarı ATM aracılığı ile çekebilirsiniz.

• Ebeveyn kontrolü sağlar

Ebeveynler çocukların harcama sınırlarını kontrol etmek ister. Ancak limit aşımı olan ödeme araçlarında bu pek de mümkün olmamakta ve aileler çoğu zaman onların yaptığı harcamalar yüzünden sürpriz ekstreler ile karşılaşmaktadır. Ön ödemeli kart ise yüklediğiniz kadar parayı harcama olanağı sunduğundan çocuklarınız sadece sizin izin verdiğiniz tutar oranında harcama yapabilir. Bu da aile bütçesinin denetim alınmasını sağlar.

Dezavantajları Neler?

Yukarıda saydığımız avantajlar ışığında ön ödemeli kart elbette yararlı bir uygulamadır. Ancak unutulmamalıdır ki, her sistemin dezavantajları da vardır. Bu nedenle ön ödemeli kartsahibi olmak isteyenler aşağıdaki dezavantajları da incelemelidir.

• Taksitli alışveriş yapılamaz

Kredi kartlarının tercih nedenlerinin en başında taksit olanakları gelmektedir. Oysa ön ödemeli kart sadece peşin alışverişlere olanak sağlayan bir ödeme yöntemidir.

• Ödeme esnekliğinden yoksundur

Kredi kartından yapacağınız alışverişler geniş vade dönemlerine yayılarak ödeme kolaylığı sağlar. Ön ödemeli kartta olmayan bu özellik, yüklü miktarlarda alışveriş yapsanız karta yüklediğiniz tutarı peşin ödemenizi gerektirecektir.

Sadece nakit geçen yerlerde kullanılama uygun değildir

Bilindiği üzere bazı iş yerleri sadece nakit para üzerinden alışverişe olanak tanımaktadır. Her ne kadar nakit para ödeme aracı olarak görülse de ön ödemeli kart ile bu iş yerlerinden alışveriş yapmak mümkün değildir.

İlginizi çekebilir: Ziraat Bankası Enerji Verimliliği Kredisi ve Gerekli Belgeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu