Para Kazanma

Instagram’da Butik Açmak ve Satış Yapmak

advertisement

İnternet para kazanmak isteyenler için önemli fırsatlar sunarken sosyal medya hesapları bunların başında gelmektedir. Son yılların gözde platomu olan instagram’da butik açmak ve satış yapmak gün geçtikçe internet üzerinden para kazanmak isteyenler için önemli bir gelir kapısı olmuştur. Takipçi sayısı ile doğru orantılı olacak şekilde artış gösteren bu gelirler, bu nedenle pek çok kişiyi cezbetmektedir.

İnstagram hesabı üzerinden para kazanmak isteyenler rehber niteliğinde olan yazımız aracılığı ile merak edilen tüm sorulara yanıt bulabileceğiniz gibi siz de para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Instagram’da Butik Açarak Hangi Ürünleri Satabilirsiniz?

Online ticaret olanaklarının günden güne artış göstermesi sosyal medya hesaplarını aktif kullananlara para kazanmanın yolunu da açmıştır. Bu yöntem zamanla o kadar benimsenmiştir ki, artık dileyenler bunu tam zamanlı bir iş olarak görüp geçim kaynağı haline getirmiştir.

Peki İnstagram hesabı açmak ve satış yapmak isteyenler hangi ürünleri satmaktadır?

Çeşitli büyüklükteki kurabiyelerden başlayarak kendi tasarımınız el ürünlerine, takı çeşitlerinden farklı giysi türlerine, hatta ayakkabılara kadar her çeşit ürün İnstagram hesabı üzerinden sergilenerek satışı yapılabilmektedir.

Instagram’da Butik Nasıl Açılır?

Butik hesabı ürünlerinizi sergileyip tanıtımını ve ticaretini yapacağınız iş yeriniz gibi görebilirsiniz. Böyle bir hesap açmanız için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir:

advertisement

Instagram Hesabı Açın

Pazarlamasını yapacağınız ürünleri çağrıştıracak bir İnstagramhesabı açmak atmanız gereken ilk adımdır. Ardından 140 karakteri geçmeyecek şekilde kendinizden bahsederek başarılı bir profil oluşturma işlemine geçmeniz gerekecektir. Söz konusu profilin ürün satışlarına olacak etkisini göz ardı etmeden kısa ama etkili cümlelerle kendinizi anlatmanız dikkat etmeniz gereken bir diğer husustur. Telefon ve mail adresi gibi iletişim bilgilerinize de yer vermeniz size ulaşmak isteyen müşterilere kolaylık sağlayacaktır.

Fotoğraf Paylaşmaya Başlayın

Ürün fotoğrafları hiç kuşku yok ki İnstagram’dan satış yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken önemli hususların başında gelmektedir. Çünkü müşteriler ürünlerinizi bu fotoğraflar üzerinden değerlendirecek ve alamaya karar verecektir. Doğrudan İnstagram kamerası ile çekeceğiniz ürünlerin fotoğraflarını filtre kullanarak kusursuz bir hale getirebileceğiniz gibi, yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraf makinesi ile de çekebilirsiniz. Ürünlerin birden fazla açılardan fotoğraflamak müşterilerin alım tercihinde etkili olduğu unutulmamalıdır.

Ürünü Tanıtan Metinler Oluşturun

Fotoğraflama işlemi ardından ürünler hakkında açıklayıcı bilgilere yer vermeniz gerekecektir. Bu bilgiler doğrudan ürün özelliklerini açıklayacak şekilde olmalı ve kesinlikle gereksiz ve müşteriyi sıkacak açıklamalardan kaçınılmalıdır. Renk, fiyat, marka ve ölçü gibi özelliklerden oluşacak bu metinler müşterilerin dikkat ettiği en önemli konudur.

advertisement

Ödeme Yöntemlerini Belirtin

Satışı gerçekleşen ürünlerin ücretini müşteriler ne şekilde yapacaklarını bilmek isterler. Özellikle son yıllarda bu konuda yaşanan dolandırıcılık olayları yüzünden ödeme yöntemlerini net bir şekilde paylaşmak, müşterilerin aklında olması muhtemel soru işaretlerini giderecektir. EFT veya posta havalesi veya sanal ödeme araçları kullanabileceğiniz gibi kapıda ödeme kolaylığı getirmeniz avantaj getirecektir.

Kargo Firması Seçimi

Kargo firmaları İnstagram’dan satış yaparak para kazanmak isteyenlerin önemli unsurlarından biridir. Çünkü sipariş edilen ürün paketlendikten sonra kargo firması yardımı ile müşteriye ulaştırılır. Bu nedenle zamanında ve sağlam teslimat yapan bir kargo firması ile anlaşmanız gerekmekte ve bunu müşterilerin görmesi adına hesabınızda paylaşmanız gerekmektedir.

Instagram’da Satış Yapmanın Vergi Durumu

Gün geçtikçe daha fazla kişinin para kazanmak için yöneldiği bir yöntem olması İnstagram hesabı üzerinden gelir elde edenlerin vergi kanunları karşısındaki durumu hakkında merak oluşmasına neden olmuştur.

Güncel kanunlar İnstagram ile para kazananlara vergi zorunluluğu getirmese de, uzun vadeli ve kalıcı bir ticari yöntem olarak sürdürülebilmesi için vergi vermek daha avantajlıdır. Çünkü vergi mükellefi olunmadığı takdirde fatura kesemeyeceğiniz gibi, sanal pos cihazı gibi ödeme yöntemlerinin sunduğu avantajlardan istifade edemezsiniz. Ayrıca hesabınız çok daha güvenilir ve kurumsal görünmesi de vergi mükellefi olmanızın bir diğer avantajıdır.

Butik Hesap Avantajları Nelerdir?

İnternetin zaman ve sınır tanımayan özelliğinin bir parçası olan İnstagram butik hesap çok sayıda avantajı nedeni ile son yılların gözde para kazanma yöntemleri arasına girmiştir.

  • Popüler e- ticaret sitelerine üye olarak stoksuz satış yapabilir; depo kirası, personel giderleri gibi maliyetlerden muaf olursunuz.
  • Başarılı bir şekilde yöneteceğiniz hesap üzerinden elde edeceğiniz gelir aynı zamanda kendi işinizin patronu olmanıza olanak tanıyacaktır.
  • Geleneksel işletme modellerinin aksine siz uyurken bile satış gerçekleşeceğinden belli bir mesai saati dilimine sıkışıp kalmak zorunda kalmazsınız.
  • Çok sayıda ürünü bir arada sergileme imkanı olduğundan müşterilere tercih özgürlüğü sağlayabilirsiniz.

Instagram’dan Satış Yapmanın Püf Noktaları

 

İnternet üzerinden gelir elde etmenin önemli bir alanı olan İnstagram butik satış hesapları doğru yönetildiği takdirde önemli bir gelir kapısı haline gelebilmektedir.

Hastag Kullanın

“Etiket” anlamına gelen hastag, İnstagram’dan başarılı satış yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir noktadır. Bu nedenle ürüne özel hastaglar oluşturmanız dikkat çekecek ve satışlarınıza doğrudan olumlu olumlu katkı sunacaktır. Çünkü milyonlarca ürün arasından sizinkilerin dikkat çekmesi bu sayede mümkün olacaktır. Başarılı bir şekilde etiketlenmiş ürünler takipçileriniz dışındakiler tarafından da görüleceğinden, uygulamanın paylaşım başına en fazla 30 hastag kullanmaya izin verdiğini unutmadan yapacağınız etiketlemeler çok daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Paylaşım Zamanlamanıza Dikkat Edin

Paylaşım zamanlamanızı doğru tayin etmenin yolu takipçilerinizin aktif olduğu zaman dilimlerini tespit etmektir. Bu sayede paylaşımlarınızın farkına varılması daha hızlı olacak, ayrıca takipçi sayınızda da artış yaşanacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken konu sıkıcılığa yol açmamak için arka arkaya paylaşım yapmaktan kaçınmaktır. İdeal paylaşım adedi günde 3 veya 4 kez olarak tavsiye edilmektedir.

Siz De Takipte Bulunun

İnstagram butik hesap ile satış yapmak isteyenler takipçi sayıları kadar bu alanda var olduklarını unutmamalı ve bu sayıyı arttırmaya gayret etmelidir. Çünkü her takipçi aynı zamanda potansiyel müşteri anlamına gelmektedir.

Takipçilerinizi takip etmek; onlara sorular sormak, paylaşımlarına yorumlarda bulunmak sağlıklı bir halkla ilişkiler stratejisi olduğu kadar takipçi sayınızı arttıracak önemli bir detaydır.

Paylaşım Üslubunuza Dikkat Edin

Yapacağınız paylaşımlarda kullanacağınız dilin takipçiler üzerinde etkili olduğunu asla aklınızdan çıkarmamalısınız. Abartıya kaçmadan nazik bir dil kullanmak, kısa ve anlaşılır cümleler kurmak, takipçilerinize olan saygınızın bir işareti kabul edileceğinden üslubunuza mutlaka dikkat etmelisiniz.

Görsel Kalitesine Özen Gösterin

Satışını gerçekleştireceğiniz ürünleri müşterilere tanıtmanın yolu kullanacağınız görsellerdir. Bu nedenle gerek fotoğraf gerekse video gibi hareketli görselleri oluştururken kullanacağınız cihazların teknik özelliklerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Net, yüksek çözünürlüklü ve doğru açılardan çekilerek hazırlanmış fotoğrafları gerektiği takdirde filtreler kullanarak kusursuz hali ile paylaşmanız önemlidir.

İlginizi çekebilir: Stok Fotoğrafçılığı Nedir, Nasıl Para Kazanılır?

advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı