«
İcralık Olana Kredi Veren Bankalar Hangileri

Çeşitli nedenlerden dolayı icra takibine düşenler nakit paraya sıkıştıklarında bankalardan kredi almaları çok zordur. Çünkü “kara liste” diye bilinen kredi sicili bozuk kişiler arasında görülmekte ve bu nedenle icralık olana kredi verilmemektedir. Bu nedenle birçok kişi bozulan mali dengesini düzeltemediğinden yaşadığı ekonomik sorunlara çözüm üretememektedir.

Ancak bazı bankalar vardır ki, belli şartları yerine getirdikleri takdirde icra takibinde olanların nakit ihtiyacını karşılayacak kaynak sağlamaktadır.

Bu bankaları ve söz konusu şartları ele aldığımız yazımız, icra takibinde olanlar başta olmak üzere kredi kullanan herkesi ilgilendirmektedir.

İcralık Olana Kredi Neden Verilmez?

Kredi notu bankalardan kredi almak isteyenlerin başvuruları dikkate alındığında verilecek karara doğrudan etki eden bir kriterdir. Kişinin finansal karnesi anlamına gelecek kredi notu, icra takibi gibi durumlarda düşük çıkacak ve bu nedenle bankalar bu kişilere kredi vermeye yanaşmayacaktır.

Ancak bu durumda olanların umutsuzluğa kapılmaması gerekir; zira hiçbir banka müşterisini kolay kolay kaybetmek istemez. Bu nedenle haklarında icra takibi olsa bile müşterilerine kredi olanağı sunan bankalar mevcuttur.

İcra Takibinde Olanlara Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Bankalar haklarında yasal ödeme süreci başlamış olan kişilerin başvuruları sırasında bazı belgeler talep ederler. Bu belgeler kurumdan kuruma değişebildiği gibi çoğu bankanın ortak istediği evraklar aşağıdaki gibidir:

  • Kimlik Bilgileri
  • Detayları ile açıklanmış gelir belgesi
  • Gösterilecek kefillerin kimlik bilgileri ya da ipotek edilecek gayri menkule ait bilgiler
  • İkamet belgesi

İcra takibinde olunmasına rağmen kredi alabilmek için başvuru sırasında yukarıdaki belgeleri eksiksiz sunmak gerekir.

İcralık Olana Kredi Veren Bankalar

İcralık olmak elbette hiç kimsenin istemediği bir durumdur. Fakat bazı durumlarda da kaçınılmaz olarak bu zor durumla muhatap olmak içten bile değildir. İşte böyle bir şeyle karşı karşıya kalanlara kredi imkanı sağlayan bankalar ve şartları:

Ziraat Bankası

Ülkemizin köklü finans kuruluşları başında gelen Ziraat Bankası, icralık olanlara destek kredisi veren bankalar içerisinde ilk sırada yer alır. % 1.20 faiz oranı ile 60 aya kadar vade seçenekleri sunan banka 24 ay vadeye uyguladığı faiz %1.10 olarak belirlemiş ve gayrimenkul teminatını zorunlu kılmıştır.

Vakıfbank

100 bin liraya kadar icra takibine düşenlere kredi olanağı sağlayan Vakıfbank, geri ödeme süresi bakımından 120 aya kadar kullanıcılarına avantajlar sunmaktadır. Sadece yasal takip başlatılmış borçlar nedeni ile değil, bireysel kredi kartı borçlarının kapatılmasına da destek olan banka ayrıca mevcut kredi borçlarının yapılandırılmasına da kredi vermektedir.

Aktifbank

Sağladığı kredi imkanları ile son yılların yükselen bankaları arasına giren Aktifbank, icralık olanlara nakit desteğisağlayarak bu alandaki iddiasını da ortaya koymuştur. Haklarında yasal ödeme süreci başlayanların sadece gelir durumunu belgeleyen bir evrak ile başvurmaları durumunda bankadan olumlu yanıt almaları muhtemeldir.

Halkbank

% 1.10 gibi bir faiz oranı ile icra takibine düşmüş olanlara destek kredisi veren banka ayrıca 60 aya kadar varabilen vade seçenekleri sunmaktadır. Banka faiz oranlarını periyodik olarak güncellese de haklarında yasal ödeme süreci başlamış olanlar en yakın şubeye giderek kredi şartları ile ilgili detaylı bilgi alabilirler.

QNB Finansbank

Gelir belgeniz yanında son 3 aydır sigortalı olarak çalışma şartı arayan banka 100 bin liraya kadar icralık olanlara kredi imkanı sunmaktadır. 60 aya varan geri ödeme planına sahip bu krediden faydalanmak isteyenler % 1.15 faiz oranı üzerinden işlem görmektedirler.

Akbank

Emekli, devlet memuru, sigortalı çalışan olup da hakkında icra takibi başlatılmış kişiler Akbank’ın sunduğu kredi desteği ile icra durumlarını ortadan kaldırabilirler. 50 bin liraya kadar bu alanda nakit desteği sunan banka 60 aya kadar vade seçeneği sunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bir Cevap Yaz
Yazıyı Puanla !

Yatırımkulis Hakkında

avatar

Yatırımkulis

Yatırımkulis.com olarak ziyaretçilerimize yatırım fikirleri, para yönetimi ve daha birçok finansal konuda fikir alışverişinde bulunma amacındayız.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *