Bankacılık

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar ve Şartları 2020

advertisement

Dünya genelinde gıda tüketimindeki artışın artması ile birlikte Özellikle ülkemizde hayvancılığa verilen önem artmış, bu durum devletin de desteğini alarak girişimcilere önemli fırsatlar doğurmuştur. Hayvancılık kredisi adı altında sunulan devlet destekli imkanlar sayesinde belli şartları yerine getiren herkes bu fırsatlardan yararlanabilmekte ve son derece önemli bir gelir kapısını aralamaktadır.

Son yıllarda tarım ve hayvancılık alanında yaşanan olumsuz gelişmeler sonucunda artan üretim eksikliği gıda fiyatlarına da yansımış ve bu alanda üreticileri ve yeni girişimcileri teşvik etmeyi amaçlayan uygun faizli krediler bankalar tarafından hizmete sunulmuştur. Mevcut yatırımların modernizasyonunu da sağlayan bu krediler sayesinde üretimde artışa gidileceği tahmin edilirken, bu alanda ilk defa üretim yapmayı amaçlayanlar da krediler yanında hibe desteği ile cesaretlendirilmektedir.

Hangi alanlara verilmektedir?

Bu destekten yararlanmak isteyenler öncelikle faaliyet göstereceği alanı iyi belirlemekle birlikte, ihtiyaç duyulan faaliyetleri iyi araştırmalıdır. Bu alanlar aşağıdaki şekilde açıklanmış, hayvancılık kredisi kullanmak isteyenlerin bilgisine sunulmuştur.

1) Küçükbaş Hayvan Üreticiliği

Üretim alanında belki de en fazla ihtiyaç duyulan bu alan, yatırım ve işletme dönemlerinde faizsiz kullanım avantajı sunmakta, üst limit olarak da 15 milyon lira kadar ciddi bir tutarı kullanmaya imkan vermektedir.

2) Büyükbaş Hayvan Üreticiliği

10 milyon lira gibi bir üst limite sahip olan bu kredi alanı, büyükbaş hayvan üretiminde meydana gelen açığı kapatmak adına işletme dönemlerinde faizsiz olarak hizmete sokulmuştur.

3) Yaygın Hayvansal Üretim

Bu alanda verilecek krediler İşletme dönemlerinde faiz içermeyen bu alanda alınacak kredi tutarı üst limiti 1.500.000 lira olarak belirlenmiştir.

advertisement

4) Süt, Et ve Kombine Sığır Üreticiliği

Üst limiti 25 milyon lira olarak belirlenen bu kredi türünde de işletme dönemlerinde faiz uygulaması yapılmaz.

5) Su Ürünleri

Yatırım ve işletme dönemlerinde % 50 gibi bir faiz indirimine sahip kredi türünde üst limit 10 milyon lira olarak belirlenmiştir.

6) Damızlık Düve Yetiştiriciliği

Yatırım dönemlerinde faiz uygulaması yapılmayan bu alandaki kredi türünden yaralanmak isteyenler için üst limit 10 milyon lira olarak belirlenmiştir.

advertisement

7) Arıcılık

Üst limiti 2 milyon 500 bin lira olarak belirlenmesi yanında yatırım dönemleri içinde % 70, İşletme dönemlerinde ise % 80 oranında faiz indirimi avantajlarına sahiptir.

Hayvancılık kredisi nasıl alınır?

Tarım ve hayvancılık alanlarında meydana gelen olumsuz gelişmelerin gıda fiyatları üzerinden tüketiciye olumsuz yansımaya başlaması ardından devreye giren bankalar devletin de desteğini alarak üreticilere önemli fırsatlar sunmaya başlamıştır. Hayvancılık kredisi bu fırsatların başında gelmekte ve gerek mevcut yatırımlarını modernize etmek isteyenlere gerekse bu alanda faaliyet göstermeyi arzulayanlara önemli bir destek olmuştur. Bazı bankaların ilave şartları olsa da genel olarak bu desteklerden yararlanmak isteyenler aşağıdaki şartları yerine getirmek zorundadır:

 1. Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) Yer Almak: Hayvancılık kredisinden yararlanmak için başvuruda bulunanlar mutlaka Çiftçi Kayıt Siteminde bulunduklarını belgelemeri gerekmektedir.
 2. Olumlu Kredi Notu: Daha önce hangi alanda olursa olsun kullanılan krediler çerçevesinde olumlu bir kredi notuna sahip olmak gerekmekte, bu kritere uymayanların başvurusuna olumlu yanıt verilmemektedir.
 3. İpotek Gösterme: Hayvancılık kredisi almak isteyenlerin yerine getirmeleri gereken bir diğer şart ise; şayet devam eden bir hayvancılık faaliyeti varsa elindeki hayvanların değeri kadar, ilk defa faaliyet göstermeye hazırlanıyorsa ipotek olarak bir mal varlığı göstermek zorundadır. Bu üzerinize kayıtlı ev, arsa, traktör gibi değerler olabileceği gibi, bir yakınıza ait olması da yeterli olacaktır.
 4. Kefil: Kredi başvurusunda bulunanlar bordolu olmak şartı ile düzenli bir işe sahip 2 kişiyi kefil olarak ibra etmek zorundadır. Bu kişilerin nüfus cüzdan örnekleri, maaş durumunu gösteren çizelge ve varsa eşinin de kefilliğe razı olduğunu gösteren belgeler ışığında kredi başvurusu yapılabilir.
 5. Borcu Yoktur Yazısı: Devletin herhangi bir kurumuna ait var olan borç hayvancılık kredisi kullanılmasına engeldir. Abu nedenle vergi dairelerinden temin edilecek “borcu yoktur” ibareli bir yazı ile müraacat edilmesi gerekmektedir.

Hayvancılık kredisi veren bankalar hangileri?

Bugün bankacılık sektöründe faaliyet gösteren hemen her kurum, hayvancılık kredisi vermektedir. Canlı hayvan almak isteyeler için son derece uygun şartlarda finans desteği veren bu bankalar arasında uygulanan vade süreleri ve faiz oranları da birbirine yakındır. Ortalama olarak  5 yıl gibi bir süre ardından geri ödemesi başlayan krediler 36 aya kadar varan vade seçenekleri de sunmaktadır. Kararlaştırılacak vade süresinde bankaların nakit akış durumu etkili olduğundan zaman değişkenli gösterdiğinden, faiz oranları ve vade süresi iyice araştırılmalıdır. Hayvancılık alanında faaliyet göstermek isteyenler için kredi imkanı sunan bankalar ise aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • TEB
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Şekerbank

İlginizi çekebilir: Büyükbaş Besi Çiftliği Kurulumu ve Maliyeti

advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu