Yatırım

Güvenli Borsa Yatırımı İçin Dikkat Etmeniz Gereken 10 Kural

advertisement

Borsa hiç kuşku yok ki yatırımcılarına kazandıran bir alandır. Ancak her yatırım aracında olduğu gibi borsa yatırımı da içerisinde riskler barındırır. Bu riskleri dikkate almadan yapılan atılımlar sonunda kaybetmek içten bile değildir.

Ancak doğması muhtemel riskleri önceden tespit edebilmenin de mümkün olduğu bilinmelidir.

Borsa yatırımı konusunda dikkat edilmesi gerekenleri listelediğimiz yazımız sayesinde alacağınız risklerle bağlantılı olarak kayıplarınız çok daha az olacaktır.

Borsa Yatırımı İle Kazanmak İçin 10 Altın Kural

Borsa dışarıdan göründüğü gibi ne karmaşık ne de sanıldığı kadar kolay para kazanılan bir alandır. Aşağıdaki tavsiyeler doğru şekilde değerlendirildiğinde risk oranı çok daha düşük olacaktır:

1) Finansal Okur Yazarlığa İlgi Duyun

Hangi alanda yatırım yaparsanız yapın bu alan hakkında bilgi sahibi olmanız yatırımlarınıza sağlıklı bir yön vermenizi kolaylaştıracaktır. Bu nedenle borsa hakkında yapacağımız araştırmalar ile birlikte mümkün olan en fazla bilgiyi elde etmeniz yatırım yönünü doğru belirlemeniz açısından çok önemlidir.

2) Yatırımlarınızı Uzun Vadeli Düşünün

Borsa yatırımı yapılırken uzun vadeli düşünmek kısa vadeli düşünmeye oranla çok daha az risk teşkil eder. Özellikle bu alanda deneyim sahibi değilseniz kısa dönemli yatırımlardan değişkenliği nedeni ile uzak durmanız tavsiye edilir. Uzun vadeli yatırımların seyri zaman içinde netleşmekte ve risk oranı düşmektedir.

advertisement

3) Yatırımlarınızı Çeşitlendirin

Tüm birikiminizi borsada tek bir alana yapmak son derece risklidir. Bunun yerine birden fazla seçeneğe paylaştıracağınız paranız risk dağılımı da yapacağından, karşılaşılması muhtemel zararlardan minimum oranda etkilenmenizi sağlayacaktır.

4) Adımlarınızı Temkinli Atın

Borsa yatırımı yapmaya başladığınız andan itibaren tedbiri elden bırakmamak çok önemlidir. Büyük kayıplar yaşamamak adına küçük adımlarla ilerleyerek deneyimleriniz ışığında oluşacak kademelerle ilerlemeniz yaşaması muhtemel kayıpların önüne geçecektir.

5) Nerede Duracağınızı Bilin

Borsa bir yanı ile psikolojik bir savaş alanıdır. Yorgun ve yıpranmış bir ruh hali ile yapılacak alım kararlarının son derece yanlış sonuçlar vereceğini asla unutmamanız gerekir. Bu nedenle kayıp yaşamanız halinde mutlaka soğukkanlı kalarak bir süre durmanız gerektiğini hep hatırlayın.

advertisement

6) Planlama Yapın

Borsada gelişi güzel yatırım yaptığınızda kazanmış alsanız bile bunun bir istikrar dahilinde olmayacağını bilmeniz gerekir. Bu nedenle alım yapacağınız alan hakkında detaylı bir inceleme yaptıktan sonra her aşaması planlanmış bir strateji ortaya koyun.

7) Yatırım Dengenizi Koruyun

Aşırı şekilde riskten kaçmanın bir getirisi olmadığı gibi uç noktalarda risk almanın da ciddi zararlar vereceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle borsa yatırımı yaparken risk alanında belli bir denge tutturmaya çalışın.

8) Tüm Piyasaları Takip Edin

Unutmayın ki hiçbir yatırım aracı birbirinden bağımsız şekilde işlememektedir. Örneğin bankacılık alanında yaşanan bir gelişme ya da dünyanın herhangi bir yerinde patlak veren savaş borsa yatırımcılarını doğrudan etkilemektedir. Ancak piyasaları takip ederek doğması muhtemel riskleri önceden bertaraf etmeniz mümkündür.

9) Kendi Tercihinizi Yapmayı İlke Edinin

Bir başkasının borsada kazandığı alandan ilerlemek bora yatırımcılarının içine düştüğü hataların başında gelmektedir. Çünkü finansal özgürlüğünüz olmadan borsada kazanmanız her zaman mümkün değildir. Bu nedenle en kısa sürede kendi tercihleriniz doğrultusunda size strateji oluşturma imkanıverecek ilkeler edinin.

10) İstatistik Okumayı Öğrenin

Borsa istatiksel işlemleri, tabloları, analizleri doğru okuyup buna göre pozisyon almayı başaranların alanıdır. Bu nedenle elde ettiğiniz verileri bilinçli şekilde analiz etmek istiyorsanız istatistik işlemlerine ilgi duyun.

İlginizi çekebilir: Borsada En Çok Kazandıracak Hisseler 2020

advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu