Yatırım

En Kârlı ve Risksiz Yatırım Araçları Hangileri?

advertisement

Çoğu kişi dişinden tırnağından arttırarak elde ettiği birikimlerini en doğru şekilde değerlendirmek ister. Bunu yaptıkları takdirde geleceğe çok daha güvenle bakacakları, kendilerini, çocuklarını ve sevdiklerini koruma altına aldığını hissetmek ister. Bu konuda kişiler paralarını değerlendirebilecekleri  risksiz yatırım araçları arayışına girerler. Ancak bu konuda karar vermek oldukça zordur; çünkü yanlış atılacak bir adım tüm birikimin erimesine ve kaybolmasına neden olabilir.

Hiç kuşku yok ki her yatırım içinde belli oranlarda riskler barındırır. Ancak bazı yatırım araçları riski minimum oranlarda kalarak her zaman yatırımcısına kazandırmayı başarmıştır.

Risksiz Yatırım Araçları Nelerdir?

  • Vadeli Mevzuat Hesabı Üzerinden Risksiz Yatırım
  • Hazine Bonosu ve Tahvil Tercih Edilerek Risksiz Yatırım
  • Gayrimenkul Satın Alarak Risksiz Yatırım
  • Altın Üzerinden Elde Edilecek Risksiz Yatırım
  • Dövize Dönüştürülen Risksiz Yatırım
  • Sanal Paralar Aracılığı İle Risksiz Yatırım
  • BES Üzerinden Risksiz Yatırım

Gelin şimdi bu yatırım araçlarının içeriği ve çalışma prensiplerine yakından bakalım:

Vadeli Mevduat Yatırımı

Risksiz yatırım araçları içinde belki de akla gelen ilk tercih olan vadeli mevzuat, bankalar aracılığı ile yapılmakta ve uzun yıllardır yatırımcılarına risksiz kazanmanın kapılarını açmaktadır. Bu yöntemim en önemli özelliklerinden biri, bankanın paranıza vereceği faiz oranı daha en baştan belli olduğundan, belirlenen vade sonunda elinize ne kadar geçeceğini, ne kadar kazanacağınızı en başından biliyor olmanızdır. Bunula birlikte bankalar arasında yaşanan rekabet bu alanın yatırımcılarına değerli fırsatlar sunmuştur. Zira bankalar yatırımcıyı kendine çekebilmek adına faiz oranlarını yükseltebilmekte ve bu nedenle farklı bankalarla görüşmeden vadeli mevzuat konusunda karar vermemeniz tavsiye edilir.

Hazine Bonosu ve Tahvil Yatırımı

Devlet garantisi üzerinden yatırım araçlarını tercih edenler hazine bonosu ve/ya tahvil alarak birikimlerini değerlendirebilir. Kısa bir açıklama ile “senet” diye tabir edilen bu araçlar iç borçlanmaya yönelik uygulamalardır. Burada dikkat edilmesi gereken konu vade süreleri olacaktır; zira hazine bonoları 1 yıldan kısa süreli olmakta, tahviller ise 1 yıl ve daha uzun vadeleri kapsamaktadır. Vade dönemi sona ermeden satılmaya uygun olması yanında vade sonunda elde edilecek kazancın baştan belli olması da önemli bir özellik olarak yatırımcıyı cezbeder.

Gayrimenkul Yatırımı

Belki de bilinen en eski risksiz yatırım araçları arasında yer alan gayrimenkul, her dönem pek çok kişinin gözdesi olmayı başarmıştır. Çeşitli nedenlerden dolayı çoğu zaman küresel ölçekte dalgalanmalar yaşansa da bu alan risk grubu en düşük yatırım araçları arasında yer alır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yatırım noktasının iyi belirlenmesidir. Satın alınacak arsa veya ev benzeri mülkün civarındaki yapılar iyi incelenmeli, bölgenin geleceğe dair yatırım planı iyi araştırılmalıdır. Özellikle son yılarda çok daha gözde olan bu gayrimenkul yatırımcılarına ciddi paralar kazandırmakta ve bu durum da diğer yatırımcıları teşvik etmektedir.

advertisement

Altın Yatırımı

Yatırım araçları arasında ilgi gören bir diğer seçenek olarak karşımıza çıkan altın genelde kazandıran bir yöntem olsa da global ölçekte dalgalanmalara müsait yapısı da mutlaka göz önüne alınmalıdır. Kısa vade yatırımcısına pek tavsiye edilmemekle birlikte, uzun vadede kazanmayı amaçlayanları utandırmaz. Bunula birlikte bankacılık sektöründe özellikle son yıllarda yaşanan gelişmeler yatırımlarını altın üzerinden değerlendirmek isteyenlere önemli seçenekler sunmaktadır. Bankanız aracılığı ile ilgili hesap veya fonlara başvurarak altın yatırımınıza yeni bir rota çizebilirsiniz.

Döviz Yatırımı

Küresel ölçekte meydana gelen gelişmeleri doğru değerlendirmeyi başaranlar için ideal bir yatırım aracı olan döviz, bu anlamda içeriğinde riskler barındırdığı bilinmelidir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan Dolar ve Euro cinsi döviz kullanılmakta olup, çok sayıda kişi tarafından tercih edilmemektedir. Dünyanın herhangi bir noktasında ansızın patlak verecek bir savaş döviz yatırımcısını mutlu edeceği gibi üzülmesine de neden olabilir. Bankacılık sektörünün gelişmesi döviz yatırımcısına yeni fırsatlar tanıdığı da unutulmamalıdır. Vadeli bir hesap aracılığı ile döviz yanında faiz gelirinden de yararlanabilmek mümkün hale gelmiş, yatırımcılar tarafından tercih edilen bir yöntem olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Sanal Paralara Yatırım

İlk olarak bir ödeme aracı olarak ortaya çıktıktan sonra gördüğü ilgi nedeni ile yatırım araçları arasındaki yerini çok geçmeden alan sanal paralar içinde en bilineni Bitcoin’dir. İlgi görmesi ile birlikte çok sayıda firmanın bu alana el attığı bilinmekte, ancak bunlar arasından tercih yapılırken son derece dikkatli olunmalıdır. Bu alana yatırım yapmak isteyenlere bir tavsiyede daha bulunmak gerekirse, yatırım yapılacak miktarın küçük tutarlarda tutulmasına dikkat etmeleridir.

advertisement

Bireysel Emeklilik Sigortası (BES)

Devlet tarafından desteklenmeye başlanması ardından son yılların gözde yatırım araçları arasına giren BES popüler yatırım araçları arasındaki yerini almıştır. Otomatik katılım ile katılımcı sayısı günden güne artması yanında asıl hedefin emeklilik günlerini oluşturmak olduğu unutulmamalıdır. Fonda biriken paralar ile diğer yatırım araçları üzerinden gelir elde etmek mümkün olmakta ve buradan elde edilen gelirler BES bünyesine aktarılmaktadır. Yıl içinde plan değişikliği yapmaya imkan veren esnek özelliği sayesinde de yatırımlarını değerlendirmek isteyenleri cezbetmektedir.

İlginizi çekebilir: 2020 Yılında Yatırım Yapılabilecek En İyi Kripto Paralar

advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu