Yatırım Kulis

Dünyanın En İyi Yatırımcıları ve Yatırım Stratejileri

Dünyanın En İyi Yatırımcıları ve Yatırım Stratejileri

Geçmişten günümüze borsa insanların en değer verdiği yatırım araçlarından birisi olma yolunda ilerlemekte. Başarılı bir yatırımcı olmak kolay değildir. Eğer ki borsa üzerinden para kazanmak istiyorsanız eğitim, sabır ve biraz da şanslı olmanız gerekmektedir. Ancak şans ve eğitimin yanında bu işi yapmış ve başarılı olmuş, şu an milyon dolar sahibi olan insanların yatırım stratejilerini de gözden geçirmelisiniz. Bu kişiler dünyanın en iyi yatırımcıları olma yolunda ilerlemekte ve piyasanın kat kat üstünde bu işi yapmaktadırlar.

İşte dünyanın en iyi yatırımcıları ve yatırım stratejileri

Bu yatırımcıların hepsi kendilerine has bir strateji geliştirerek bu kadar zengin olmayı başarmışlar. Bazıları yatırımları analiz etmekte ve yeni yollar keşfetme peşinde olsa da bazıları da sadece içindeki hislere güvenerek bu kadar başarılı olmuşlar. Fakat onları diğerlerinden ayıran bir özellik her zaman piyasayı iyi takip ederek piyasadan daha başarılı olmak olmuştur.

Warren Buffett

Listemizin başında sizinde birçok yerden tanımış olduğunuz en önemli yatırımcılardan birisi Warren Buffet. Buffet birçok çevre tarafından tarihin en başarılı yatırımcısı olarak bilinmektedir. Benjamin Graham’ın stratejilerini uygulayarak Berkshire Hathaway şirketinin hisselerini satın alarak büyük bir servet elde etti. 1965 Yılında bu şirkete yatırmış olduğu 10.000 dolar şu an 50 milyon değerinde. 

Buffet genellikle nakit akışı düzgün, Franchising bağı güçlü, borcu olmayan ve fiyatları belirlemede özgür bir şekilde hareket edebilen şirketlere yatırım yapmayı tercih ediyor. 

Bufett’in birkaç stratejisini sizinle paylaşalım;

  • “Katı olmayın, her zaman esnek olmakta fayda var”
  • “Bir hisseyi ömür boyu elde tutmak iyi bir süreçtir.” 

Bir hisseyi ömür boyu elde tutmak iyi bir süreçtir. Sözünde bizlere aldığımız hisseleri uzun vadede bekletmemiz gerektiğini önermiştir. Zaten Buffet’da böyle yapmamış mı? 1965 yılında almış olduğu hisseyi çok uzun yıllar boyunca bekletmiş.

Benjamin Graham

Graham zamanında Buffett’ın akıl hocası olarak anılmaktadır. Hisselere olan yatırımı ”değer yatırımı” olarak görüyordu. Yazmış olduğu Güvence analizi ve Akıllı yatırımcı kitapları ile birçok borsacıya ve yatırımcıya eşi benzeri bulunmayan bir yol gösterdi. Warren Buffett, Waltcr Schloss ve daha birçok yatırımcı borsa üzerinden para kazanmışsa bunu Graham’a borçludurlar. 

Kendisine genellikle ”Akıllı yatırımcı” denilmekte çünkü Graham normal değerinin altındaki hisseleri almasıyla ünlüdür. 

Şimdi ise sizlere Graham’ın birkaç stratejisini paylaşayım.

  • ”Toplam borcu az olan şirketlerden hisse senedi almaya özen gösterin”
  • ”Son 10 yıldaki bileşik kâr büyüme oranı yüzde 7’nin üzerinde olan,”

Ve daha birçok stratejisi ile bu kriterlere uyan şirketlerin hisse senetlerini almayı öneriyor.

Carl Icahn

Carl Icahn’ın yönetimdeki toplam para yaklaşık 33 milyar dolardır. Icahn’ın stratejisi oldukça sert ve tam bir avcıyı anımsatıyordu. Carl yanlış yönetildiğini düşündüğü bir şirketin hisse senetlerini alırsa o hisselerin değeri bir anda artış gösterirdi. Carl şirketlerden yeteri kadar hisse senedini alıyor ardından da oy çokluğunu elde edince de şirketi devralıyordu. 1980’lerde Amerikan hava yolu şirketlerinden TWA (Trans World Airlines) kendi yönetimi altına geçmiştir. Ayrıca IcahnForbes dergisinin dünyadaki 400 zengin listesinde 26’ncı sırada yer alıyor.

Hatta bir ara Amerika başkanı olan Donald Trump ile de ortak iş yapmıştı. 

Icahn’ın yatırım stratejisi oldukça ilginçtir. En sevdiğim sözü ise şudur; “İş dünyasında şunu öğrenirsiniz: Arkadaş istiyorsanız, gidin köpek alın.”

  • ”Genellikle durumu kötü olan şirketleri gözüne kestirir ve o şirketten yeterli hisseyi alır.”
  • “CEO seçimi, şirket için uzak ara en önemli karardır. Şirket CEO ile yükselir ya da düşer.”

John (Jack) Bogle

1951 yılında Princeton Üniversitesi Ekonomi bölümünden yüksek başarı ile mezun olan Bogle, 1974 yılında VanguardGroup adlı fon şirketini kurdu ve bu şirketi kendi stratejileri ile oldukça güzel yerlere getirdi. Bogle, küçük yatırımcıyı çok fazla düşünmekteydi. Komisyonsuz alım satım işlemleri düşük maliyetli borsa yatırım işlemleri ile her zaman küçük yatırımcıya öncülük etmiştir. Tarihte ilk borsa fonunu piyasaya süren de kendisidir. 

Varlık alım satımında masrafların düşürülmesi, uzun vadede yatırım yapabilmek ve en önemlisi yatırımların içine duygularını sokmamak Bogle’nin en dikkat ettiği unsurlardır. 

Bogle’nin en sevilen sözleri de şunlar;

  • ”Samanlıkta iğne aramayın. Samanlığı toptan satın alın!”
  • ”Akıllı ve dengeli insanların yüz yıllardır güvendikleri sıradan erdemler vardır: sağ duyu, tutumluluk, gerçekçi beklentiler, sabır, tahammül.”

William H. Gross 

Dünyadaki önde gelen tahvil fonu yöneticilerindendir. Gross genellikle olaylar karşısında tereddüt etmeden yatırımının yönünü kaydırması ile çok fazla ünlenmiştir. 2005 Yılında çıkan bir makalede Gross hakkında şöyle söylenmiştir. “Grosspiyasa şartlarına uyum sağlamaz, onları değiştirir!” Gross’unyapmış olduğu yatırım fikirleri tüm piyasadaki borsacılar tarafından sıkı bir şekilde takip edilir. 

Şimdi de sizlerle Gross’un en sevilen sözlerini paylaşacağız.

  • “Paranızı yönetecek iyi bir kişi ya da kurum bulmak hayatınızda vereceğiniz en önemli finansal kararlardan bir tanesidir.”
  • “Tahvil yatırımcıları modern dünyanın vampirleridir. Zayıflığı, resesyonu, düşük enflasyona yol açan ve paralarının değerini düşüren her şeyi severler.”

 İlginizi çekebilir: Borsada En Çok Kazandıracak Hisseler 2020

Exit mobile version