Yatırım

Corona Virüs Sonrası Piyasaların Durumu Ne Olur?

advertisement

Çin’in Wuan şehrinde başladıktan sonra tüm dünyaya hızla yayılarak etkisi altına alan Corona virüsün etkilerini en çok hissettirdiği alanlar içinde finans piyasaları geliyor. Salgınını kontrol etmek amacı ile üretim araçlarının durdurulması başta olmak üzere alınan pek çok tedbir piyasaların durumu üzerinde kaçınılmaz olarak etkili oldu.

Salgının kontrol altına alınması ardından alınan tedbirlerin gevşemesi hayatın normale dönmeye başladığının işareti. Peki salgın sonrası piyasaların durumu ne olacak?

Gelen veriler ışığında yapılan değerlendirmelerin sonuçlarını açıklayacağımız yazımızda finans alanlarını tek tek inceledik.

Salgın Sonrası Piyasaların Durumu Ne Olur?

Küresel çapta alınan önlemler sayesinde corona virüs ile mücadele başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır. Ancak bunun ardından her alanda yaşanacak gelişmeler gibi yatırım alanlarının da nasıl şekilleneceği merak konusudur.

# Borsa

Virüs henüz ülkemize gelmemişken bile borsa yatırımcıları yaklaşan tehlikeyi sezmiş olmalı ki, güvenli hisselere yönelimler o günlerde artmıştı. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de üretime ara verilmesi petrol fiyatlarında düşüşlere neden olmuş, aynı zamanda Avrupa’daki rafinelerin durması doların hızlı bir yükselişine neden olmuştu. Salgın günlerini savunmada geçen yatırımcılar corona virüs sonrası borsa işlemlerinde alımlara yönelmesi beklense de dünyadaki gelişmeler yakından takip edilecektir.

advertisement

# ALTIN

Her zaman “güvenli liman olarak görülen altın virüsten en çok etkilenen alan olduğuna şüphe yok. Salgından önce 250 lira dolaylarında olan gram altın bugünlerde 350 lira üzerinde işlem görüyor.

Peki corona virüs sonrası altın ne olacak?

Hayatın normale dönmeye başladığının sinyalleri gelmeye başlaması ile birlikte altının yükselişi kısmen de olsa durmuş görünüyor. Bunda elbette dünya piyasalarının verdiği pozitif tepkilerin de etkisi var. Olumlu havanın devam etmesi hiç kuşku yok ki altın yatırımcısının en büyük umudu. Buna rağmen altın fiyatlarındaki düşüşün gerçek anlamda yıl sonunda gerçekleşmesi bekleniyor.

advertisement

# PETROL

Petrol fiyatları tarihinin en büyük düşüşünü corona virüs zamanlarında yaşadı. Üretim alanlarının kapatılmak zorunda kalınması yanında Çin gibi petrol ithalat lideri bir ülkede üretime ara verilmesi petrolü son derece değersiz kılan nedenlerin başında geliyor. Petroldeki düşüş akar yakıtfiyatlarına kısmen yansımış olsa da virüsün etkileri azaldıkça normal seviyelere geleceğinin işaretlerini veriyor. Salgın sonrası petrol fiyatları dünya genelinde üretim alanları açıldıkça normale dönecektir. Ancak bunun ne kadar zaman alacağını şimdiden kestirmek zor.

# EURO

Pandemi sırasında döviz piyasalarında yaşanan çalkantılardan etkilenen para birimlerinden biri olan Euro, Brexitanlaşmasının uygulamaya konulacağı günlere denk gelen salgın nedeni ile hızlı bir yükseliş göstermişti. Virüs sonrası Euroda düşüş yaşanmasını beklemek iyimserlik olmayacaktır. Çünkü Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin merkez bankalarının piyasaya önemli tutarlarda Euro sürmesi beklenmekte ve bu da çekingen adımlarla da olsa orta vadede bir düşüş yaşanmasına neden olacaktır.

# SANAL PARA

Bitcoin başta olmak üzere sanal dünyada geçerli olan para birimleri de virüsün olumsuz sonuçlarını hissetti. Yıl sonutahminlerinin uzağında kalacağa benzeyen Bitcoin için iyimser tahminler yürütenler de vardır. Her krizin aslında bir fırsat olduğu mantığına dayalı bu tahminlerin ne kadar gerçekçi olacağını şimdiden kestirmek zor. Bu nedenle coronavirüs sonrası Bitcoin durumu hakkında karar vermek için bir süre daha beklemek gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı