Para Kazanma

Amazon Dropshipping Rehberi: Dropshipping Nedir?

advertisement

Amazon’da dropshipping yapmak gittikçe yaygınlaşan bir çalışma ve ek getiri şeklidir. Hazırladığımız bu rehberin amazon dropshipping yapmak isteyenler için yol gösterici olması ve merak edilen soruları karşılaması hedeflenmiştir.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping stok yapmadan internette satış demektir. Aslında size ait olmayan bir ürünü satmaktır. Bir anlamda aracılık işi olarak da düşünülebilir. Amazon dropshipping şu şekilde yapılır: Amazon veya başka sitelere satış için üyelik gerçekleştirildikten sonra başka satıcıların ürünlerini satış vitrininize ekleyerek işleme devam edebilirsiniz. Alıcılar tarafından sepete atılıp ödeme işlemi tamamlandığında gelen ürün siparişini, diğer satıcıların ürünlerini alarak, alan kişi ve adres bilgisi olarak da sizden satın alan kişinin bilgilerini girerek ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle aldığınız ürün sizden satın alan kişiye direkt olarak gönderilir. Siz, ürün teslimatı gerçekleştiğinde ödemenizi alarak işlemi tamamlamış olursunuz.

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Amazon dropshipping yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu noktalar şunlardır:

  • Satacağınız ürünün fiyatlamasını elde edeceğiniz kar, kesilecek komisyon gibi kriterleri dikkate alarak hesaplamanız gerekir. Bu nedenle fiyatlama konusunda titizlikle çalışılması gerekir.
  • Satacağınız ürünün stok bilgisini sürekli güncel tutmanız gerekir. Alacağınız firmanın stok bilgileriyle sizin sayfanızdaki stok bilgileri birebir olmalıdır. Yoksa olmayan bir ürüne gelen talep karşısında sıkıntı yaşayabilirsiniz.
  • Ürün bilgilerinin güncel tutulması (renk, beden gibi ölçütlerin ayrıntılı girilmesi) gerekmektedir. Alıcıların sorularına karşı hazırlıklı olunmalı ve detay bilgisi verilebilmelidir. Bu nedenle sürekli güncel bilgiye sahip olup, ürünleri detaylı bilmek gerekmektedir.
  • Üreticideki siparişinizi kontrol ederek gönderim adımlarını birebir kendi aldığınız siparişte uygulamanız gerekmektedir. Böylelikle müşterileriniz gönderim bilgilerini güncel olarak görebilir ve haberdar olabilirler.

Amazon Dropshipping Stratejileri Nelerdir?

Her Amazon dropshipping satıcısının izlemesi gereken stratejiler ve yol haritaları şu şekildedir

# Buybox kazanmak

Amazon’da buybox’ta yer almak oldukça avantajlı bir durumdur. Çünkü satış işlemleri buybox ağırlıklı yapılmaktadır. Buybox’ta yer alan satıcıların konumu sürekli değişmektedir. Orada yer almak ve bu durumu korumak için extra bir çaba gösterilmesi gerekmektedir. Buybox sistemi, alıcı için en uygun, en yakın, en hızlı, en başarılı satıcıları listeler ve alıcının karşısına çıkarır. Buybox kazanmanın en etkili faktörleri şunlardır:

# Fulfillment faktörü

Amazon’la işbirliği halinde olarak gerçekleştirilen bu yöntem sayesinde Amazon tarafından bütün kriterler için en yüksek puanlama verilmektedir. Bu dabuybox kazanmak konusunda önemli bir avantaj sağlamaktadır.

advertisement

# Ürünün kargo ve teslimat süresi

Ürün ne kadar hızlı gönderilirse müşteri memnuniyeti o kadar fazla kazanılır ve buybox kazanmak için önemli bir kriterdir.

# Sipariş hatasına sahip olmamak

Negatif müşteri yorumu, garantili ürün satışı ve iade ürün ödeme oranı gibi etkenler hesaplanarak sipariş hatası oranı belirlenir. Sipariş hatanız ne kadar düşükse buybox kazanmanız o kadar etkili olacaktır.

# Geçerli takip numarası

Geçerli sipariş takip numarası ne kadar fazlaysa buybox kazanma fırsatı o kadar yakın olacaktır.

advertisement

# Hızlı dönüş yapma

Müşterilerin soru ve sorunlarına ne kadar hızlı dönüş yapılırsa buy box kazanma oranı o kadar artacaktır.

# Başarılı bir profile sahip olmak

Profilinizde müşterilerin pozitif yorumları ve size verdikleri yıldız (puan) ne kadar fazlaysa yeni satışlar yapmak için o kadar güvenilir olursunuz. Müşteri müşteriyi çeker yaklaşımıyla, her olumlu yorum ve puanlama size yeni müşteriler getirecektir. Başarılı bir profil sahibi olmak Buybox’ta da görünür olmanın en etkili yoludur.

# Amazon Fee Calculator kullanmak

Amazon’un sunduğu pek çok kolaylık vardır. Bunlardan biri de Amazon Fee Calculator hizmetidir. Amazon Fee Calculatorkullanarak ürün fiyatlamasını en doğru şekilde yapabilir, net karınızı hesaplayabilirsiniz.

# Anahtar kelime kullanmak

Alıcılara ulaşmak ve onlar karşısında görünürlüğünüzü arttırmak için seçeceğiniz anahtar kelimelerin doğru belirlenmesi çok önemlidir. Bu konuda Amazon destek hizmetlerinden yardım alabileceğiniz gibi kendiniz de eğitim alarak çalışabilirsiniz.

# İndirim ve kampanyalar düzenlemek

Amazon dropshipping yaparken alıcılarınıza yönelik bir sonraki alışverişlerinde de sizi seçmeleri için indirim kuponu gönderebilirsiniz. Veya kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Bu kampanyalarda ikinci bir ürünü ücretsiz verebilir veya satın alınan ürünün yanında hediye ürün gönderebilirsiniz.

# Başka satış siteleri kullanmak

Amazon satıcılar ve dropshipping yapanlar için sürekli şartları değiştirmektedir. Uzun vadede güç bir durumda kalmamanız için başka satış kanallarına da üye olmayı hatta en doğru hedef olarak kendi satış sitenizi oluşturmayı hedeflemenizi öneririz. Böylelikle tek bir mecraya bağlı kalmadan, rekabet yönetiminde farklı bir avantaj sağlayarak çalışmaya devam edebilirsiniz.

Amazon Dropshipping Yazılımları Nelerdir?

Amazon dropshipping yaparken kullanılan yazılımlar işlerinizi kolaylaştırmakta ve daha profesyonel anlamda bu işi yapmanızı sağlamaktadır. Kullanılabilecek yazılımlar şunlardır:

1) FeedCheck: Bu yazılımla sattığınız tüm ürünler hakkında yapılan yorumları toplu şekilde incelebilirsiniz. Sizinle aynı ürünü satan satıcıların ürünlerini takip edebilirsiniz. Feedcheck Amazon dropshipping yaparken zamanlama ve karşılaştırma kolaylığı sağlamaktadır.

2) AmzControl: Amazon dropshipping yaparken muhasebe kolaylığı sağlayan bu yazılımla; toplam kazancınızı, olası satış tahminlerinizi, ürün iade ve ödeme işlemlerini ayrıntılı şekilde takip edebilirsiniz.

3) Sellery: Bu yazılımla doğru fiyatı belirleme olanağına sahip olursunuz. Bu program ürün fiyatınızı koyduğunuz kurallar ve rakip firma hareketlerini baz alarak otomatik olarak hazırlar ve değiştirir.

4) Shopify: Shopify yazılımıyla Amazon’a giriş yapmadan, Shopify sistemi üzerinden tüm işlemlerinizi yönetebilirsiniz. Oldukça başarılı ve kullanım kolaylığı sayesinde, shopifykullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

5) Helium10: Helium10 yazılımıyla en popüler ürünleri tespit edebilir ve anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz. Amazon dropshipping yapanlar için rehber bir yazılımdır.

İlginizi çekebilir: Amazon FBA Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu